Skocz do zawartości
Nerwica.com

Interakce na etapie metabolizmu leków - modyfikacja dawki.


Gość beladin

Rekomendowane odpowiedzi

Przy okazji operacji ortopedycznej zacząłem szukać informacji na temat interakcji leków stosowanych w psychiatrii oraz innych mniej lub bardziej popularnych substancji.

 

Zainteresował mnie przede wszystkim metabolizm znajomych nam leków. Pewnie większość osób, które zgłębiaja temat leków trafiła na informacje o wpływie soku grejpfrutowego na zmniejszony metabolizm (kumulację) niektórych leków.

 

Z racji, że stosuję sertralinę, a w przyszłości być może dołączę inny lek (burpropion) ciekawy byłem jak oba leki będą wzajemnie ze sobą kolerowały.

 

Doszukałem sie informacji, że zarówno Sertralina i burpropion są inhibitorami enzymu P450 (CYP2D6) a więc jeden i drugi lek, poprzez blokowanie CYP2D6, zwieksza kumulację (stężenie) innych substancji metabolizowanych przez ten enzym (podobno nawet o 50% i więcej) Oczywiście obie wymienione przeze mnie substancje są również metabolizowane przez ten enzym, a wiec wpływają na siebie wzajemnie.

 

Wygląda na to, że SSRI, SNRI i sporo innych leków wchodzi w tego typu interakcje, więc przydalo by się wziąć to pod uwagę podczas dobierania właściwej dawki.

 

Ciekawi mnie jak to wygląda w praktyce. Czy w duecie Zoloft+Wellbutrin zarówno jeden jak i drugi drugi zwiększy swoje stężenie?

Kiedyś dorzuciłem do 40mg paroksetyny 300mg burpropionu i szczerze mówiąc przestraszyłem się trochę tego co się wtedy ze mną działo - tak, że odstawiłem well a potem nawet paro. Wydaje mi się, że wtedy poczułem tak mocne działanie właśnie przez te wzajemne interakcje.

Może ktoś z forum ma większą wiedzę na ten temat :)

 

Ciekawskich odsyłam do artykułu:

http://leki-informacje.pl/89,interakcje_na_etapie_metabolizmu_lekow_cz_i.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sok jak sok ..raczej staram się nie popijać, żeby wiedzieć jaką ostatecznie dawkę przyjmuję :)

 

Bardziej mnie interesuje blokowanie metabolizmu przez konkretne leki, np. ssri, żeby się nie okazało, że jak dołożę 150mg burpropionu do tych 200mg sertraliny, które biorę to w rzeczywistości mój organizm będzie reagował na dawkę powiedzmy 250 i 350

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SSRI są silnymi inhibitorami izoenzymu CYP 450(odpowiada za metabolizm wielu leków),szczególnie odmiany CYP2D6

prykład:kodeina(p.kaszlowy,p.bólowy)żeby zadziałała musi w wątrobie ulec demetylacji do morfiny przez CYP2D6.

SSRI są inhibitorami CYP 2D6-nie powstanie aktywna forma leku=lek nie zadziała

inny przykład:CYP3A4 metabolizuje doustne śr antykoncepcyjne.Karbamazepina,fenytoina(p.padaczkowe,stabilizujące nastrój)nasilają działanie CYP3A4-podane łącznie spowodują szybszy metabolizm hormonów=mniejsza skuteczność antykoncepcyjnych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli dobrze zrozumiałem - ssri zwiększają stężenie pozostałych leków metabolizowanych przez CYP2D6.

Wynika z tego, że nie ma co się ślepo trzymać dawki w mg. Należy przeanalizować jak bardzo wpływają one na siebie i dopiero ustalić optymalna dawkę.

 

Teraz pytanie: Czy przy dwóch lekach o podobnych właściwościach stężenie obu substancji wzrośnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×