Skocz do zawartości
Nerwica.com

Ważność orzeczen z u s - pytanie


Merl

Rekomendowane odpowiedzi

Interesuje mnie jak to dziala wszystko.

Czy w sytuacji gdy orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy jest do konca 2023 roku i z tego tytulu ma się rente socjalną, to wnioskując o świadczenie uzupełniające można uzyskać orzeczenie o niezdolnosci do samodzielnej egzystencji, które będzie się kończyło później niż orzeczenie o całkowitej niezdolnosci do pracy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Merl napisał(a):

Czy w sytuacji gdy orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy jest do konca 2023 roku i z tego tytulu ma się rente socjalną, to wnioskując o świadczenie uzupełniające można uzyskać orzeczenie o niezdolnosci do samodzielnej egzystencji, które będzie się kończyło później niż orzeczenie o całkowitej niezdolnosci do pracy?

Wydaje mi się, że warunkiem koniecznym otrzymania świadczenia uzupełniającego jest posiadanie orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji.

 

Sprawdź 500+ świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji

 

Miłego dnia,

John

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swiadczenie 500 plus, jest dla osób które nie wstają praktycznie z łózka. Nie jest to świadczenie kierowane do ludzi chorych psychicznie. 
Jest sznasa od przyszłego roku, nowego świadczenia, tzw. wspierającego, ale warunki i normy są równie cięzkie, z tym ze ma byc podobno bardziej brane pod uwage sytuacja danej osoby. Ale w sumie nie wiadomo bo nikt sie jeszcze nie ubiegał i dostał lub nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.08.2023 o 15:26, fresh escape napisał(a):

Swiadczenie 500 plus, jest dla osób które nie wstają praktycznie z łózka. Nie jest to świadczenie kierowane do ludzi chorych psychicznie. 

Niekoniecznie. Posiadam rentę od 2016 roku i od jakiegoś czasu pobieram 500+. Posiadam niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji.

Mi się równo kończy jedno orzeczenie i drugie. Zawsze rentę mam na 3 lata i co 3 lata muszę składać wnioski o przedłużenie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.09.2023 o 19:01, cynthia napisał(a):

Niekoniecznie. Posiadam rentę od 2016 roku i od jakiegoś czasu pobieram 500+. Posiadam niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji.

Ja to rozumiem tak że nie jesteś w stanie iść do sklepu kupić jedzenia, czy ugotować obiadu, czy czegokolwiek. Mimo tego jesteś jedną z 1-wszysch osób które na Psychiatryczne orzeczenie mają 500 plus. Bo to było dla ludzi co nie są sie w stanie obsłużyć sami. 
Tak samo zresztą jest z tym śiadczeniem wspierającym, nie nawet mowy o jakiś zasiłkach, bo wprost kieruje sie propozycje nawet nie do chorych co coś kontaktują, tylko do opiekunów. MOPS wysyła dla opiekunów takich osób, którzy brali 2 500 pielegnacyjnego. Ze mogą przejść na wspierające. A jest to zasiłek dla tylko 50 000 osób.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.09.2023 o 19:01, cynthia napisał(a):

Niekoniecznie. Posiadam rentę od 2016 roku i od jakiegoś czasu pobieram 500+. Posiadam niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji.

No to jesteś wyjątkiem jakimś, bo mój chrzestny, który jest po zawale, 4 udarach i ma cukrzycę nie dostał niezdolności do samodzielnej egzystencji. Rentę miał, ale też tylko częściową niezdolność do pracy, ale to akurat mu pasowało, bo sobie pracował normalnie dopóki nie osiągnął wieku emerytalnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×