Skocz do zawartości
Nerwica.com

Leki a psychoterapia.


Rekomendowane odpowiedzi

Paroksetyna i mianseryna działają na mnie coraz lepiej,jeszczeż trochę i pozbędę się wszystkiego co mi zalega ale mam pewne pytanie.Jeśli leki zaleczą objawy depresji i nerwicy to w jaki sposób psychoterapia będzie działać?

Na przykład:jednym z moich głównych problemów są problemy ze snem to jeśli po mianserynie będę spać dobrze, to w jaki sposób ma to psychoterapia rozwiązać abym po odstawieniu leków nie miał tego problemu?

Nie rozumiem tego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączam się do pytania. Również jadę na mianserynie, i to długi czas. Na chwilę obecną nie wyobrażam sobie zasypiać bez leków, a poza tym są takie problemy jak wybudzanie czy jakość snu. Czy psychoterapia np. poznawczo-behawioralna jest w stanie człowieka nauczyć spać bez leków?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Terapia poznawczo-behawioralna rzeczywiście UCZY, jak spać bez leków. Terapia psychodynamiczna natomiast raczej koncentruje się na tym, by znaleźć przyczynę, która spowodowała rozwój depresji/nerwicy. Leki na pewno mogą zminimalizować czy nawet zniwelować objawy zaburzeń, ale po ich odstawieniu istnieje ryzyko, że wszystko wróci. Dlatego terapia jest potrzebna, by przepracować przyczyny problemów, by potem one już nie wracały. Leki działają natomiast tylko na objawy. To, że objaw znika pod wpływem leku nie daje gwarancji, że nie nastąpi nawrót, gdy leki się odstawi, bo przyczyna wciąż tkwi w człowieku i jest nieprzepracowana. Dlatego najlepiej łączyć farmakoterapię z psychoterapią, bo oddziałujemy jednocześnie na przyczyny i objawy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×