Skocz do zawartości
Nerwica.com

Choroba psychiczna to powód do wstydu - artykuł w Newsweeku


Gość Nicholas1981

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedyś w sklepie złapał mnie atak paniki,ludzie patrzyli na mnie jak na wiariatkę kiedy powiedziałam,że mam zaburzenia lękowe,nerwicę.Ekspedientka zaczęła się użalać,że to taka tragedia,jestem młoda i tak straszna choroba mnie spotkała.Przynajmniej mi pomogła,dała wody,trochę uspokoiła.

Takim ludziom powinno się ordery dawać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten artykuł mówi o jakiejś psychozie strachu przed napiętnowaniem bycia nienormalnym trochę na wyrost. Każdy ma jakieś problemy jedni większe drudzy mniejsze a pojęcie choroby nie jest dokładnie jasne. Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM) (Diagnostyczny i statystyczny podręcznik zaburzeń psychicznych) – podręcznik z klasyfikacją zaburzeń psychicznych wydawany przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne (APA) powstał na zasadzie głosowania więc co jest normą a co nie nie jest dokładnie jasne. W ciągu 50 lat ilość zaburzeń wzrosła około trzykrotnie więc co teraz jest chorobą 50 lat temu nią nie było. Faktem jest że jakaś stygmatyzacja istnieje ale psychoza strachu przed dekonspiracją wydaje się być już sama w sobie chorobliwa.

Mówić nie mówić o problemach, wiadomo mówi się najbliższym przyjaciołom, rodzinie, partnerom, w pracy na ulicy co to kogo obchodzi po co chwalić się swoimi prywatnymi sprawami obcym ludziom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaobserwowałem, że najbardziej stygmatyzują się same osoby chore. Czego przykładem jest Zbyszek admin portalu schizofrenia.evot.org, który był z tego powodu w więzieniu. Zresztą on tylko promuje takie zachowanie jego naśladowców na tym forum było więcej.

 

 

Ta sytuacja przypomina jak żydzi podczas drugiej wojny światowej sami byli dla siebie katami w gettach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×