Skocz do zawartości
Nerwica.com

Co z górnictwem?


Po prostu maciek

Rekomendowane odpowiedzi

Po prostu maciek, możliwe choć jako liberał gospodarczy powinien być za zamknięciem tych nierentownych. No ale Polska w przeciwieństwie do W. Brytanii nie ma bogatych złóż gazu a ten łupkowy jest w powijakach i pewnie niewiele dla państwa z tego będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

carlosbueno, gaz łupkowy został oczywiscie za rzadów PO skutecznie zablokowany przez ruskich. Koncesje zostały wykupione przez firmy córki albo z niemieckim albo z rosyjskim kapitałem.

Z amerykanskich firm badawczych ostała sie juz tylko jedna. Ładnie załatwiono ten projekt, bo wiadomo, ani ruskim ani nikomu nie słuzylkoby gdyby Polska miala duze zloza gazu.

Pozatym nie popieram neoliberalizmu. Moim zdanie m to jest wrecz chore. To jest jak religia. Opiera sie na wierze a nie na racjonalnosci. A w co tu sie wierzy? A mianowicie w wolny rynek który sam wsszystko zrobi, załatwi i w dogmat pieniadza.

Jak mozna prywatyzowac cos dla samego prywatyzowania bo tak nakazuje liberalizm i dogmat wolnorynkowy?

Prywatyzuje sie cos bo albo to sie opłaca Panstwu albo nie.

U nas niestety praktykowana jest raczej ta 1 opcja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

liptint, jest tu na forum jeden emerytowany górnik, który pokazał już klase w jednym wątku. Kto czytał ten wie :P

Znowu z naszych podatków będą ratowane kopalnie i stanowiska górników i innych wyżej postawionych na stołkach w biurach, a ty szaraczku pracuj za najniższą krajową i utrzymuj biednych górników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Maciek kilka postów wyżej

 

Nie rozumiem co jest złego w sprowadzaniu dużo tańszego węgla. Tak jak pisałem, jak ktoś zarabia 1300zł i ma płacić 700zł za tone, a mogę 450zł to mam głęboko czy jest on mongolski czy argentyński. Czysta ekonomia i prawo rynku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Maciek kilka postów wyżej

 

Nie rozumiem co jest złego w sprowadzaniu dużo tańszego węgla. Tak jak pisałem, jak ktoś zarabia 1300zł i ma płacić 700zł za tone, a mogę 450zł to mam głęboko czy jest on mongolski czy argentyński. Czysta ekonomia i prawo rynku.

No ok. Zalejmy nasze kopalnie. Sprowadzajmy węgiel od ruskich. Tylko pytanie czy chcemy uzależnić się od "przewidywalnego" partnera w handlu jakim jest Putin. Nie dość ze ma nas w szachu pod względem gazu to uzależnijmy się jeszcze od jego węgla. Przecież skądś musi mieć kasę by kupować broń dla zielonych ludzikow i za coś musi mieć hajs w na iskandery umieszczone w obwodzie kaliningradzkim wycelowane w Warszawę. Mam jeszcze tłumaczyć po co nam polski węgiel? O tym ze na 1gornika przypadają 4 inne miejsca pracy to nie ma co wspominać bo wiadomo innej pracy nie ma bo nie ma przemysłu a to daje podatki. Najlepiej zlikwidujmy wszystko bo w Polsce się nic nie opłaca robić no i mądrzy ludzie w tonie tak każą wiec trzeba zamykać i likwidować bo tak każe liberalna doktryna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przekazać te firmy w ręce górników. Samych górników. Tak, aby ani państwo, ani kapitaliści nimi nie zarządzali. A potem niech se górnicy robią z nimi, co tylko chcą.

Jak kopalnie się utrzymają - świetnie.

Jak kopalnie upadną - ok. Tylko niech potem nie rozchodzą się po ulicach, bo to już ich sprawa jak prowadzą swoje firmy i czy jest to opłacalne.

A jak wyjdą na ulicę, to:

[videoyoutube=watch?v=fQZFWoDWpH0][/videoyoutube]

kto ma wiedzieć, ten wie 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Maciek kilka postów wyżej

 

Nie rozumiem co jest złego w sprowadzaniu dużo tańszego węgla. Tak jak pisałem, jak ktoś zarabia 1300zł i ma płacić 700zł za tone, a mogę 450zł to mam głęboko czy jest on mongolski czy argentyński. Czysta ekonomia i prawo rynku.

Ja o tym mówię od dawna.Każdy dziś patrzy na swój portfel.

 

-- 19 sty 2015, 11:40 --

 

Ciekawy jestem dlaczego nie ma takich obiekcji wobec węgla z Chin ? Tylko z Rosji.Znowu Smoleńsk i wrak ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś widziałem w tv zmartwionego prezesa bo nie wie skąd wziąć na 14-tki dla górników( a pewnie i innych nie górników prezesów, administrację itp) podczas gdy zwykły pracownik w sektorze prywatnym nawet o 13-tce pomarzyć nie może. Kto pomoże ludziom na śmieciówkach i zarabiających minimum albo i mniej :?: No ale nie mają związków zawodowych i każdy na każdego patrzy wilkiem bo boi się utraty nawet tej nędznej pracy.

U mnie nad morzem tona węgla kosztuje 800 zł kto zabiera te 500 zł skoro wydobycie kosztuje 300 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak mimo to wszystko Polski węgiel dobija co innego. A mianowicie wwożony do kraju tonami węgiel rosyjski tańszy relatywnie od Polskiego.

Nasz węgiel nie wytrzymuje konkurencji na rynku stąd mamy to co mamy......

No i nawet dziecko w przedszkolu wymyśliłoby recepte na uzdrowienie sytuacji w górnictwie. No ale nasz "cudowny" rząd poza likwidacją to innej opcji nie widzi.

A Gdyby może nałożyć embargo na ruski szmelcowy węgiel?

Putin nakładając embargo na polską żywność i owoce na 500 mln euro jakoś oporów nie miał.

Czyli zakaz importu węgla w Rosji. W konsekwencji zapłacimy więcej za prąd, bo nasz węgiel jest droższy. Zarobią na tym górnicy, bo utrzymają uprzywilejowane stanowiska, a Rosjanie i reszta Polaków za to zapłaci. Sankcje gospodarcze uderzają zawsze w 2 strony. Pytanie komu się to bardziej opłaca, jaki to ma efekt i czy w ogóle Polska powinna za to płacić, a nie np. bogatsze kraje UE, USA czy jakieś inne kraje podające się za naszych sojuszników. Wg mnie to nie nasza rola. Militarnie i gospodarczo nie mamy szans z Rosją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lethality, na to wszystko trzeba patrzeć w skali makro gospodarki a nie w skali własnego portfela czyli w skali micro.

Nawet jeśli jest tak jak mówią, że na jednego górnika przypadają 4 osoby pracujące w firmach bądź powiązanych z górnictwem bądź po prostu w sklepach w ktorych górnik wydaje zarobione pieniądze.

Jakby podsumować ile wszystkie 5 miejsc pracy generują wpływy z podatków, to z PIT to z wplywów z VAT za zakupione towary to miejsce pracy górnika zaczyna byc warte wiecej niz tylko czysto skalkulowany koszt a raczej strata na 1 miejsce pracy górnika.

Gdy górnik idzie na bruk to wszystkie te osoby i ich firmy zostaja pozbawione wpływów i de facto też padają.

Wiele miasteczek górniczych posiada jedynie kopalnie która jest żywicielką i górników i innych mieszkańców i ich firm.

Gospodarka jest jak łańcuch. Pada jedno ogniwo. Lecą kolejne. Wraz tym wpływy z podatków także np od nieruchomości od zakładów kooperujacych, CIT i pozostałe tytuły podatkowe.

Ale za to państwo zaczyna mieć wydatki w postaci zasiłku dla bezrobotnych dla całego lańcuszka tych powiązań. Bo wszyscy zwolnieni i bankruci pójda po zasiłek

Nie wszystko jest takie 0-1dynkowe jak sie wydaje.

Powinno się uczynić wszystko by po 1 obniżyć rozbuchane koszty zarządu wchodzące do ceny węgla. Powinno sie tez zatrzymnać ten ruski szajs co tu wjeżdża zaniżając sztucznie cene bo ten węgiel jest przez Putina dotowany w części.

Najważniejsze jest przywrócić rentownosć. Raz zamknietej kopalni nie da sie już uruchomić ponownie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby górnikom żyło się lepiej jak informatykom :evil:

Niech se wpierdalają ten węgiel na śniadanie, obiad i kolację, brudasy,

ślunskie kurwy, wszyscy teraz zarabiamy na nich.

 

Nie sądziłem, że węgiel jest ważniejszy od zdrowia,

czemu pielęgniarki i lekarze nie strajkują ?

 

Ten kraj jest bardziej chory od Nas wszystkich razem wziętych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jebać związki zawodowe . tylko kapitalizm wolnorynkowy możę uratować ten kraj . Korwin Krul. Rutinoscorwin na lewactwo! :)

 

http://x3.cdn03.imgwykop.pl/c3201142/comment_rZQtGI8NDxwnIGj1VChaJjB51qGVF1Fi.jpg

 

-- 21 sty 2015, 01:39 --

 

Psychoanalepsja_SS, masz w nicku SS i w Avatarze 88 , a słuchasz libertarianów,Anarchokapitalistów. Nie uważasz że to trochę sprzeczne ?:) Hitler to Socjalista przeca :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jebać związki zawodowe . tylko kapitalizm wolnorynkowy możę uratować ten kraj . Korwin Krul. Rutinoscorwin na lewactwo! :)

 

http://x3.cdn03.imgwykop.pl/c3201142/comment_rZQtGI8NDxwnIGj1VChaJjB51qGVF1Fi.jpg

 

-- 21 sty 2015, 01:39 --

 

Psychoanalepsja_SS, masz w nicku SS i w Avatarze 88 , a słuchasz libertarianów,Anarchokapitalistów. Nie uważasz że to trochę sprzeczne ?:) Hitler to Socjalista przeca :)

 

W avatarze również, na drugim planie wychyla się niemrawa sylwetka Mariusza Szczerskiego, legendarnego neo-nazistowskiego muzyka sceny polskiej.

 

Nie uważam tego za sprzeczne - uważam, że w anarcho-kapitalistycznej przyszłości, każdy będzie mógł dobrowolnie być nazistą, se utworzyć dobrowolnie obóz koncentracyjny, w którym będzie mógł dobrowolnie mordować Żydów, oczywiście za dobrowolną zgodą tychże. I na to właśnie po cichu liczę i ręcuszki zacieram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam jestem za lewicową równością i egalitaryzmem a przesadne wspomaganie niektórych grup( a zawsze jest to kosztem innych) uważam za bezpodstawne. Miliony roboli a także pracowników usług ciężko zapieprza w sektorze prywatnym za psie pieniądze często na zlecenie lub czarno i nie mają żadnych praw a tu dotuje się pewne grupy, bo nie chodzi mi tylko o górników( sami górnicy to jeszcze pół biedy ale cały sektor górniczy) ale też mundurowych i nauczycieli. W sektorze państwowym zarabia się w Polsce przeciętnie dużo więcej i ma się dużo więcej przywilejów i praw a jeszcze ciągle strajkują popracowaliby u prywaciarza za 1,5 tysiąca na zleceniu udającym pracę to by odechciało się strajkować i o żadnych 13-tkach, 14tkach dodatkach mieszkaniowych i służbowych mogli by zapomnieć.

Lepiej by znieśli opodatkowanie dla najuboższych bo to karygodne że ktoś kto zarabia brutto 1750 zł( minimum) musi jeszcze ponad 500 zł dać państwu które i tak ma go gdzieś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jebać związki zawodowe . tylko kapitalizm wolnorynkowy możę uratować ten kraj . Korwin Krul. Rutinoscorwin na lewactwo! :)

 

http://x3.cdn03.imgwykop.pl/c3201142/comment_rZQtGI8NDxwnIGj1VChaJjB51qGVF1Fi.jpg

 

-- 21 sty 2015, 01:39 --

 

Psychoanalepsja_SS, masz w nicku SS i w Avatarze 88 , a słuchasz libertarianów,Anarchokapitalistów. Nie uważasz że to trochę sprzeczne ?:) Hitler to Socjalista przeca :)

 

W avatarze również, na drugim planie wychyla się niemrawa sylwetka Mariusza Szczerskiego, legendarnego neo-nazistowskiego muzyka sceny polskiej.

 

Nie uważam tego za sprzeczne - uważam, że w anarcho-kapitalistycznej przyszłości, każdy będzie mógł dobrowolnie być nazistą, se utworzyć dobrowolnie obóz koncentracyjny, w którym będzie mógł dobrowolnie mordować Żydów, oczywiście za dobrowolną zgodą tychże. I na to właśnie po cichu liczę i ręcuszki zacieram.

 

 

Hehe :))) propsy

 

-- 21 sty 2015, 18:13 --

 

carlosbueno,

 

"Ja tam jestem za lewicową równością"

 

"Lepiej by znieśli opodatkowanie dla najuboższych bo to karygodne że ktoś kto zarabia brutto 1750 zł( minimum) musi jeszcze ponad 500 zł dać państwu które i tak ma go gdzieś"

 

Lewacka Logika :) Bądz za równościa , znieś podatki dla najuboższych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lewacka Logika :) Bądz za równościa , znieś podatki dla najuboższych.
tak bo dzisiaj najubożsi płacą wyższe podatki( procentowo) od jakiś ludzi zarabiający miliony którzy płacą 19% CiT a jak mają dobrych prawników to pewnie jeszcze dużo mniej. A górnicy to mają jeszcze przywileje z lat 80-tych podczas gdy większość pracowników już dawno ich nie ma ale rząd boi się im je odebrać ze względu na to że są zorganizowani, grożą strajkami i buntami społecznymi choć zarabiają dużo więcej niż przeciętny zjadacz chleba. Ale i tak największa patologią są tam zarządzający i spółki zewnętrzne które wyprowadzają grube miliony jeśli nie miliardy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem przeciwny przywilejom górniczym.Komuna się dawno skończyła.

To sam pójdź na dzień do pracy w kopalni. Zobaczysz jakie to przyjemna i łatwa praca. Jeden z posłów z SLD nie pamiętam który poszedł na 1 dzień do kopalni pooglądać w jakich warunkach pracują górnicy. Opowiadał w TV, że 2 tygodnie stosując najlepsze środki myjące nie potrafił zmyć brudu i pyłu górniczego z ciała.

No ale taka postawa to właśnie jest główna strategia mejnstrimu. Mistrzem tej strategi był Tusk. Kopacz to sie średnio udaje.

Chodzi mianowicie o napuszczanie jednych grup społecznch na drugie. Napuszcza sie społeczeństwo na górników, bo źli górnicy mają mega przywileje, po co mamy do nich dopłacać?

Napuszcza się społeczeństwo na rolników bo rolnicy mają super nowoczesny sprzęt to powinnni mordę zamknąć a nie strajkować. Nawiasem mówiąc to, że chłopki roztropki mają super nowe ciągniki wcale nie sprawia, że ich produkcja stanie się opłacalna. Jeden rolnik stwierdził, że mimo iż wziął sprzęt za fundusze UE to wkład własny jaki trzeba włożyć w finansowanie wziął na kredyt, ale przes spadek ceny mleka i żywca nie jest w stanie go spłacić. Co dopiero gdyby sam zaplacil za cała maszyne....

Swego czasu Tusk napuszczał społeczeństwo na matki chorych dzieci protestujących w sejmie. No bo skoro im miał dać podwyżkę to rodzicom chorych dorosłych niepełnosprawnych nie ma skąd wziąc.

Zasada stara jak świat: DZIEL I RZĄDŹ. Antagonizowanie społeczeństwa to jedna z głównych metod inżynierii społecznej jaką stosują chordy PRowców platformy pracujących za nasze podatki w KPRM. Chodzi o to by zabić solidarność społeczną tak by Polak Polakowi był wrogiem.

Wojna PO-PiS jak pisał i Palikot i Jan Rokita to pomysł Tuska i ostachowicza od samego początku.

Stratego pt" Wybierz nas bo jak nie to przyjdzie Sauron i z Polski zrobi Mordor"

Tylko, że tym przypadku Sauron i Mordor sami przebrali sie za Aragorna i Gondor, a z naszego kraju nie robią niczego innego jak spalone Pole Mordoru gdzie jest tylko pył....Któryś z dziennikarzy zauważył, że głównym działaniem Platformy jest wygaszanie i uwłaszczanie. Wygasza się zakłady nakręcając straty za a potem sprzedaje swoim ziomkom za bezcen.

Na szczęście maja media typu GW TVN i TVP które codziennie rozwadniają i zamiatają pod dywan problemy a z Rządu zdejmują całą odpowiedzialność.

A ludzie jak dzieci dają sie na to nabrać stając się niejako dziećmi Lisa, Olejnik a przede wszystkim głównego ich guru Michnika który ostatnio w TVP info dostał nawet własny tok szoł w którym jego własna podwładna przeprowadza z nim wywiad.

Jak sobie człowiek to wszystko uświadomi to aż mu chce się rzygać, że mieszka w kraju takich tempaków na których banda oligarchów zbija kokosy i jeszcze do tego się z nich śmieją.

Nie dziwie się, że wiele ludzi wyjechało...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polska gospodarka ma być peryferyjna wobec gospodarek niemiec i rosji,takie są zamysły tychże.A że agentura obu tych państw ma sie w Polsce dobrze ,szczególnie rosyjska jak widu i słyszu konsekwentnie realizowany jest ich plan.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×