Skocz do zawartości
Nerwica.com

Czy każdy psycholog ma takie uprawnienie


inny0999

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Czy KAŻDY psycholog może przeprowadzać psychoterapię na depresję?.Chodzi mi o to czy każdy psycholog ma takie uprawnienie-uprawnienie do przeprowadzenia psychoterapii z młodzieżą.Chodzę do takiej jednej gdy ją o to spytałem to się zaczęła się wykręcać i w ogóle ona jest dziwna.Nie wiem co robić.Gada bezsensu próbuje wmówić mi na siłę wiele spraw które tak naprawdę nie były dla mnie wogóle istotne

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

inny0999,

 

czym-ro-ni-si-psycholog-od-psychiatry-t20930.html

 

Jedynie część psychologów zajmuje się pracą w ośrodkach terapeutycznych i pomaganiem ludziom z trudnościami emocjonalnymi bądź społecznymi. Aby sprawdzić zakres obszarów w których działa psycholog w ośrodku terapeutycznym, można wpisać w wyszukiwarkę frazę "psycholog Warszawa" i przejrzeć zakres usług oferowanych w Warszawskich ośrodkach psychoterapeutycznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

inny0999, Nie kazdy ,psycholog musi byc psychoterapeuta a nie każdy z nich jest .

Co więcej liczy sie też doświadczenie w pracy . Terapia u psychologa teoretyka np;wykładowcy -zapewne przyniosła by marny efekt .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

inny0999,

 

czym-ro-ni-si-psycholog-od-psychiatry-t20930.html

 

Jedynie część psychologów zajmuje się pracą w ośrodkach terapeutycznych i pomaganiem ludziom z trudnościami emocjonalnymi bądź społecznymi. Aby sprawdzić zakres obszarów w których działa psycholog w ośrodku terapeutycznym, można wpisać w wyszukiwarkę frazę "psycholog Warszawa" i przejrzeć zakres usług oferowanych w Warszawskich ośrodkach psychoterapeutycznych.

 

 

dzięki.To znaczy że nie... niestety mieszkam w małym mieście jest niewielu psychologów (2-3).Najgorsze że choruje na depresję 4 lata wiem o tym na co choruje 6 miesięcy i nie wykonałem żadnego kroku aby to wyleczyć choć cholernie próbuje!.Byłem u psychiatry który przepisał mi tabletki bardzo źle je zniosłem i kazał przestać mi je brać.Na wolną wizyte u psychologa na psychoterapie (w innym większym mieście) czekałem miesiąc a potem nie umiałem się otworzyć przed psychologiem.wiedząc że za drzwiami siedzą moi rodzice (muszę jeździć do większego miasta z rodzicami bo za daleko abym sam tam pojechał) /Wynalazłem u mnie w okolicy psychologa i do tego psychologa chodze sam jest blisko bez problemu umiem się otworzyć przed nim ale on jest gowno warty.Choroba mi się ostatnio pogorszyła 2x silniejsze uczucia zmęczenia przygnębienia itp mysli samoboj. itd.Jeżeli on powie mi wreszcie że nie ma to czym go postraszyć sądem ?.Wpisywałem jej imię w google ale wyskakiwało tylko jej nazwisko adres gdzie przyjmuje i to wszystko

 

@ psycholog musi mieć szkolenie do psychoterapii z dziećmi i młodzieżą czy tylko do psychoterapii ? aby móc leczyć osobę niepełnoletnią

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Po pierwsze sprawdź, czy ta osoba jest magistrem psychologii, czy ukończyła studia psychologiczne. Po drugie, czy ma w ogóle uprawnienia do prowadzenia psychoterapii (dyplom, certyfikat).

Niestety, w związku z brakiem ustawy o zawodzie psychologa pojawia się (zauważyłem, że więcej w małych miejscowościach) wiele osób, które mianują się nim, wcale nim nie będąc i w ten sposób naciągają ludzi finansowo świadcząc im wątpliwej jakości usługi.

Psycholog, to osoba po studiach psychologicznych dających tytuł naukowy mgr (lub wyższy). Psychoterapeutą może zostać każdy, kto ukończył wcześniej jakieś studia wyższe i odbył studium, bądź studia psychoterapii w danym nurcie terapeutycznym.

Samo ukończenie studiów psychologicznych nie daje uprawnień do prowadzenia terapii długoterminowej a jedynie do tzw. interwencji kryzysowych (doraźnych).

 

Nie wiem, jak wygląda kwestia terapii dzieci i młodzieży, ale przypuszczam, że w ogóle posiadanie uprawnień terapeutycznych powoduje, że z powodzeniem osoba taka może pracować z tą grupą społeczną.

 

Apeluję do wszystkich, którzy korzystają lub zamierzają skorzystać z usług psychologa, psychoterapeuty żeby sprawdzali czy dana osoba faktycznie jest psychologiem.

 

Jeżeli chcesz, to podaj dane tego psychologa a postaram się sprawdzić, czy posiada uprawnienia. Większość towarzystw terapeutycznych, które wydają certyfikaty uprawniające do prowadzenia terapii posiada na swoich stronach (albo po kontakcie telefonicznym) listę osób, które taki certyfikat uzyskały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

inny0999, W jej gabinecie powinien wisieć na ścianie ładnie oprawiony certyfikat.

MOja terapeutka ma certyfikaty. M.in. taki,że nalezy do Polskiego Towarzystwa Terapeutów i certyfikat terapeuty psychodynamicznego.

MOja terapeutka ma dwóch superwizorów. Dobrze by było gdyby Twój terapeuta tez superwizował swoją pracę.

Spokojnie....tylko bez nerwów, grzecznie zapytaj o te dokumenty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

inny0999,

 

Wedlug mnie , tego typu rzeczy moga tylko popsuc potencjalna terapie.

 

Jezeli by byla psychoterapeutka to pewnie nie wykrecalaby sie, tylko pokazalaby co i jak...

 

Aczkolwiek nie wiem, moge sie mylic.

 

Swoja droga , na twoim miejscu poszukalbym innego psychologa, koniecznie psychoterapeuty.

 

Aha , jesli naprawde masz potwierdzona depresje....To i tak najwazniejsza rzecza sa leki.

 

Mogles zle zareagowac na dany lek, czesto sie to zdarza, trzeba wtedy sprobowac inny lub po prostu przetrzymac tydzien, ktory moze byc trudniejszy.

 

Pamietaj, jesli masz prawdziwa depresja to sam terapeuta duzo ci nie pomoze, pierwsze leki zeby sie troche ogarnac, potem psychoterapia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety, w związku z brakiem ustawy o zawodzie psychologa

 

:roll:

http://www.mpips.gov.pl/bip/download/ustawa%20o%20zawodzie%20psychologa.pdf

 

W związku z Pani pismem w sprawie wykładni odnośnie stosowania ustawy z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów, uprzejmie informuję, iż nadal aktualne jest dotychczasowe stanowisko MPiPS we wspomnianej sprawie tj. do czasu utworzenia organów samorządu zawodowego psychologów oraz stworzenia możliwości odbycia stażu zawodowego psychologów, świadczenie usług psychologicznych odbywa się na zasadach obowiązujących przed wejściem w życie ww. ustawy.

 

Minister Pracy

i Polityki Społecznej

/-/ Anna Kalata

 

Z powodu braku możliwości spełnienia warunków tej ustawy (m.in. brak samorządów zawodowych, niemożność odbycia stażu na warunkach określonych w ustawie), jest ona ustawą martwą. Powyżej stanowisko MPiPS.

 

Aha , jesli naprawde masz potwierdzona depresje....To i tak najwazniejsza rzecza sa leki.

 

Ależ nieprawda i nie zawsze.

 

Swoja droga , na twoim miejscu poszukalbym innego psychologa, koniecznie psychoterapeuty.

 

Chyba też bym tak postąpił. Już jest nadszarpnięte zaufanie i niesprzyjające terapii nastawienie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PanProper,

 

Powiedzialem, ze w przypadku prawdziwej depresji z objawami jak :

 

- bezsennosc

- gonitwa mysli, nie do opanowania

- ciezkie napiecie

- lęk

- derealizacja

- podly nastroj

- natretne negatywne mysli

- oslupienie

- objawy somatyczne nie pozwalajace normalnie funkcjonowac np (tachykardia )

 

Na takie objawy terapia na poczatku NIC nie pomoze.

 

Takie objawy musza byc opanowane przez leki. Terapie sie wlacza wtedy jak pacjent jest ustabilizowany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PanProper,

 

No tak , bo jeszcze alkohol moze pomoc.

 

Jednakowoz terapia nie ma zadnych szans z prawdziwa , kliniczna depresja.

 

inny0999,

 

Napisz moze na jakiej podstawie stwierdzasz u siebie depresje ? Napisz jakie masz objawy.

 

ciągłe przygnębienie

uczucie pustki

brak motywacji

mysli samobójcze

ciągłe napięcie

bezinteresowność znajomymi

wszystko mnie nuży

negatywne mysli

dużo bardzo duzo mysle

duża nerwowość

nadwrażliwość na moją krytyke

 

ta dziwna pani psycholog zdiagnozowała u mnie depresję skalą BECKA

 

@ alkohol nie pomógł :) więc nie pisz że jest jeszcze alkohol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DObra to przy następnej wizycie spytam ją jakie ma kwalifikacje ? i czy posiada dyplom i certyfikat upoważniający ją do psychoterapii tak ?

 

bez posiadania tych dokumentów ..żaden psycholog nie będzie prowadził psychoterapii,w obawie o staniecie przed sądem .

Jak koniecznie chcesz o coś zapytać ..to możesz o doświadczenie zawodowe jako terapeuta.

Ponadto -jeżeli nie masz zaufania do terapeuty ,to terapia przyniesie marne efekty ,w takim wypadku proponuje zmienić terapeutę .

Szukać do skutku aż znajdziesz takiego któremu zaufasz i nie będziesz miał wątpliwości co do jego umiejętności

 

to fundament terapii zaufanie .

 

Nie zawsze muszą być konieczne leki, gdy występują opisywane przez Ciebie objawy.

 

Leki w 90 % przypadków nie przypisywane są w ceku poprawy zdrowia ,tylko doprowadzenia pacjenta do stanu emocjonalnego ,na tyle stabilnego -aby można było rozpocząć terapie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

inny0999,

 

Alkohol nie poprawia Ci nastroju ? Mi poprawia, aczkolwiek pije nie czesciej niz 2-3 razy w miesiacu.

 

 

Jezeli masz takie nasilenie depresji to radze isc do psychiatry.

 

Terapia to ciezka praca, a nie cudowny sposob na pokonanie depresji...Na poczatku moze nawet nastapic pogorszenie.

 

Leki w najlepszym wypadku poprawia Ci nastroj i niemal zlikwiduja depresje, w najgorszym chociaz Cie uspokoja i bedziesz mogl skorzystac efektywnie z terapii.

 

Kolejnosc powinna byc taka pierwsze psychiatra , potem terapia.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bez posiadania tych dokumentów ..żaden psycholog nie będzie prowadził psychoterapii,w obawie o staniecie przed sądem .

 

Problem, że wielu prowadzi terapię bez solidnych uprawnień.

Takie zamieszanie wynika z braku odpowiednich regulacji prawnych.

Jestem studentem psychologii i zamierzam pracować w zawodzie, więc zależy mi na dobrej jakości świadczenia usług. Jej niski poziom przekłada się na dobro pacjenta/klienta i społeczny poziom zaufania do psychologów.

Co chwilę dowiaduję się o "psychologach" bez uprawnień prowadzących "terapie".

Dlatego namawiam do weryfikowania ich kompetencji.

 

Leki w 90 % przypadków nie przypisywane są w ceku poprawy zdrowia ,tylko doprowadzenia pacjenta do stanu emocjonalnego ,na tyle stabilnego -aby można było rozpocząć terapie .

 

W przypadku terapii poznawczo-behawioralnej nie zawsze jest konieczność doprowadzenia do "odpowiedniego" stanu emocjonalnego. Przeciwnie - lepiej się pracuje na żywych emocjach, które są dla klienta problemem.

 

[Dodane po edycji:]

 

DObra to przy następnej wizycie spytam ją jakie ma kwalifikacje ? i czy posiada dyplom i certyfikat upoważniający ją do psychoterapii tak ?

 

Tak, tylko załatw to grzecznie i spokojnie. Masz prawo się tego dowiedzieć.

 

Chciałbym się jeszcze dowiedzieć, czy ta pani psycholog świadczy usługi w ramach NFZ (nie płacisz za wizyty), czy w ramach praktyki prywatnej (płacisz)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem, że wielu prowadzi terapię bez solidnych uprawnień.

Takie zamieszanie wynika z braku odpowiednich regulacji prawnych.

Jestem studentem psychologii i zamierzam pracować w zawodzie, więc zależy mi na dobrej jakości świadczenia usług. Jej niski poziom przekłada się na dobro pacjenta/klienta i społeczny poziom zaufania do psychologów.

Co chwilę dowiaduję się o "psychologach" bez uprawnień prowadzących "terapie".

Dlatego namawiam do weryfikowania ich kompetencji.

 

co ty p****? Bez uprawnień możesz zaproponować cykl spotkań z pacjentem a jak to nazwiesz terapia to pacjent może wsadzić Cie do pudła .

Zastanów się czasem co piszesz. Ja miałem kilka takich asów jak Ty w swojej historii ...ale każdy powtarzał mi przynajmniej kilka razy " Tylko ,niech pan pamięta to są rozmowy nie terapia " Ciekawe dlaczego .

 

PS student psychologii :mrgreen: w której rzeczywistości alternatywnej ?

(kolejny szaman rośnie nam pod bokiem)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co ty p****? Bez uprawnień możesz zaproponować cykl spotkań z pacjentem a jak to nazwiesz terapia to pacjent może wsadzić Cie do pudła .

 

Nie wiem, jak te osoby to nazywają. Spotkałem się z "treningami" i tak, jak piszesz "spotkaniami". Istotne jest jednak to, że nazywają się "psychologami".

 

PS student psychologii :mrgreen: w której rzeczywistości alternatywnej ?

(kolejny szaman rośnie nam pod bokiem)

 

Mam podesłać skan mojego indeksu, czy wolisz zadzwonić na Uniwersytet?

 

Poziom dyskusji, widzę, że jest zabójczy...

 

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Psycholog z uprawnieniami też może być niedouczony albo się pomylić. Przez rok zapłaciłam kupę pieniędzy pewnej psycholożce za leczenie depresji u syna. Okazało się że tej depresji wogóle nie ma. Są za to zaburzenia osobowości. Tamta nie chciała ze mną rozmawiać, syn jest dorosły, on jest chory nie pani, bla bla bla. Od lutego będzie inny psycholog. Tu jest zupełnie inne podejście. Najpierw spotka się ze mną aby przeprowadzić wywiad rodzinny. Bo jak stwierdził jeżeli zna sie przyczyny skuteczniej się leczy. Mam nadzieję że teraz będzie lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×