Skocz do zawartości
Nerwica.com

cisnienia przy siadaniu i wstawaniu


dudeman

Rekomendowane odpowiedzi

Hmmm, nie miałem takiego uczucia w płucach, ale często jak gwałtownie wstanę z krzesła, lub zmienię pozycje z leżącej na siedzącą to czuje jak by mi coś do głowy uderzało i pojawiają mi się mroczki przed oczami.

Podobno to nie jest nic nadzwyczajnego. Po prostu krew nagle zaczyna inaczej krążyć. Parę razy miałem takie coś do tego stopnia, że prawie upadłem na ziemie. Dlatego teraz kiedy wstaję, wcześniej biorę sobie głębszy wdech, żeby dobrze dotlenić organizm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że Majster ma rację. Zaczęło się to u mnie około 15 roku życia. Z tym, że niebawem stuknie mi 20 i nadal to trwa. Może minie. ;)

Raczej nie minie. Występuje to u mnie już ponad 25 lat.Najczęściej wieczorem,gdy jestem zmęczony,głodny ,osłabiony.Nie warto tym się przejmować,trzeba tylko uważać aby gwałtownie nie wstawać.Ma to związek z krążeniem krwi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie takie coś pojawiło się gdy miałem ok 18lat. Mam tak zazwyczaj gdy wstaję rano lub gdy zasiedzę się naprawdę długo. Może to być objaw niedotlenienia mózgu, który potrzebuje chwilę czasu żeby się "przestawić". Możesz się przebadać, ponieważ czasem może to być objaw jakiejś choroby np. układu krwionośnego. Ja osobiście nie przejmuje się tym zbytnio, ponieważ wiem że naprawdę wiele osób tak ma i dalej żyją :smile:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Się to zwie zaburzenia ortostatyczne - czyli nagłe spadki ciśnienia i niedokrwienie mózgu. Pojawiają sie w okresie dojrzewania i mogą zniknąć, ale nie muszą.

Jełśi to nei jest zbyt uciążliwe - nie leczy się tylko poprostu uważa na siebie żeby zbyt szybko nie przemieszczać się do pozycji pionowej, jeśli jednak nastąpiły omdlenia należy zwrócić się do lekarza bo może to być hipotonia ortostatyczna.

Hipotonia ortostatyczna jest to spadek ciśnienia skurczowego krwi o ponad 20 mmHg lub spadek ciśnienia rozkurczowego o ponad 10 mmHg po 3 minutach od pionizacji.

 

Hipotonia ortostatyczna wywołana jest nieprawidłową funkcją układu autonomicznego (współczulny i przywspółczulny układ nerwowy). Opisywane są przypadki pacjentów niezdolnych do przebywania w pozycji stojącej przez czas dłuższy niż kilka sekund.

 

Przyjęcie pozycji stojącej przez pacjenta powoduje przemieszczenie dużych ilości krwi do dolnych partii ciała. Badania naukowe wykazały, że u ludzi z hipotonią ortostatyczną w naczyniach poniżej przepony gromadzi się nawet 1, 5 litra krwi. W warunkach fizjologicznych zmiany ciśnienia tętniczego i objętości krwi w naczyniach analizowane są przez baroreceptory (receptory odpowiedzialne za kontrolowanie ciśnienia krwi). Baroreceptory przekazują impulsy do układu współczulnego i przywspółczulnego przez co organizm uzyskuje kontrolę nad ciśnieniem krwi.

 

Objawy hipotonii ortostatycznej

* zawroty głowy, zaburzenia równowagi;

* mroczki przed oczami;

* ból wieńcowy;

* tzw. ból wieszakowy - ból karku w pozycji stojącej;

 

Łagodzenie objawów hipotonii ortostatycznej jest łatwiejsze gdy pacjent jest świadomy co ma wpływ na ciśnienie krwi. Leki obniżające ciśnienie tętnicze krwi takie jak leki moczopędne, azotany (np. nitrogliceryna) i inne.

 

Inne wskazówki:

* ciśnienie w pozycji leżącej jest zawsze wyższe od ciśnienia w pozycji stojącej;

* aktywność fizyczna zwiększa objawy hipotonii ortostatycznej, warto pamiętać, że regularny, umiarkowany wysiłek fizyczny poprawia tolerancję hipotonii ortostatycznej;

* odwodnienie organizmu nasila objawy hipotonii ortostatycznej;

* ustąpienie objawów można uzyskać zakładając nogę na nogę;

* zaleca się stosowanie pończoch uciskowych na kończyny dolne lub brzuch;

* kofeina podnosi ciśnienie tętnicze krwi.

 

Leczenie farmakologiczne

Podstawowym lekiem w terapii hipotonii ortostatycznej jest Cortineff (jest to fludrokortyzon - glikokortykosteroid mający działanie mineralokortykoidów).

 

U chorych z hipotonią ortostatyczną często dochodzi do zależnej od pozycji ciała zmniejszenia objętości krwi krążącej.Dlatego w leczeniu ortostatycznych zmian ciśnienia tętniczego - niezależnie od ich przyczyny - skuteczne są działania ograniczające nasilenie tego zjawiska. Szybkie ustąpienie objawów hipotonii można uzyskać zakładając nogę na nogę i uciskając jamę brzuszną przez zgięcie tułowia.U niektórych chorych dolegliwości ortostatyczne pojawiają się nawet w pozycji siedzącej. Można je złagodzić układając nogi na podnóżku lub obniżając siedzenie. Pończochy uciskowe ograniczają ilość krwi gromadzącej się w żyłach kończyn dolnych i przenikanie osocza do przestrzeni śródmiąższowych.

 

Podobne działanie na układ trzewny można uzyskać zakładając pas brzuszny. Szczególnie skuteczne jest stosowanie obu metod jednocześnie.

 

U chorych z hipotonią ortostatyczną wykorzystuje się farmakologiczne i niefarmakologiczne oddziaływanie na gospodarkę sodową ustroju. Pomocne może być zwiększenie podaży sodu w diecie.

http://www.kardiolo.pl/hipotonia.htm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Od 2 miesięcy mam ten sam problem. Wcześniej paliłem do paczki dziennie, piłem kawy (3-4 dziennie). Żyłem w pośpiechu. Odkąd zaczęła się u mnie nerwica rzuciłem to wszystko. Po 2 miesiącach od rozpoczęcia się nerwicy, gdy zacząłem łykać sulpiryd i pramolan rozpoczęły się te problemy ze wstawaniem. Gdy podnoszę się naglę czuję uczucie ciepła i ściskania w klatce piersiowej po czym serce przyśpiesza i strasznie mocno bije (gdy przyłożę rękę do klatki piersiowej czuję mocne bicie serca). Myślę że może to mieć związek z nerwicą zwłaszcza że badania krwi, ekg, echo serca wszystko w normie. Jest to strasznie męczoce u mnie dochodzi to do tego stopnia że nie mogę normalnie funkcjonować tzn. schylać się po coś, przenosić rzeczy ważących w granicach już nawet 10 kg. (wcześniej ćwiczyłem na siłowni i podniesienie 120 kg nie stanowiło problemu). Nagle stałem się kaleką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też mam coś takiego, ja jestem raczej niskociśnieniowiec i takie skoki ciśnieniowe zdarzają mi się często i to od dawna, mam 29 lat. Taka już moja uroda chyba, przyzwyczaiłam się juz ale przyznam się, że na badania rzadziutko chodzę. Pora chyba się wybrać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze ,że powyższy problem występuje u mnie w czasie jazdy samochodem. Gdy droga jest równa nie ma problemu, natomiast gdy droga staje się nierówna i mocno kołysze samochodem natychmiast pojawiają się zawroty głowy ,zaburzenia równowagi i zaburzenia widzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MARIAN1967, a miałeś badany błędnik kiedyś?

U laryngologa? Neurologa?

Nie i na razie się nie wybieram.Osiem lat temu zauważyłem te zaburzenia równowagi,nie występują zbyt często.

 

Może masz Meniera. Suliryd ponoć na to opomaga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba z 95% ludzi na świecie to ma, tym bardziej osoby z niskim ciśnieniem- takie jak ja. To jest normalne. Leżysz i nagle wstajesz, krew zanim dopłynie do mózgu (z tlenem) to mózg na ułamek sekundy jest niedotleniony i są 'Mroczki' przed oczyma (a fuj :P ). Chyba każdy człowiek tak miał chociaż raz w życiu, nic nadzwyczajnego. A na pewno nie ma co łączyć tego z zaburzeniami psych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba z 95% ludzi na świecie to ma, tym bardziej osoby z niskim ciśnieniem- takie jak ja. To jest normalne. Leżysz i nagle wstajesz, krew zanim dopłynie do mózgu (z tlenem) to mózg na ułamek sekundy jest niedotleniony i są 'Mroczki' przed oczyma (a fuj :P ). Chyba każdy człowiek tak miał chociaż raz w życiu, nic nadzwyczajnego. A na pewno nie ma co łączyć tego z zaburzeniami psych.

 

Mylisz Meniera z Hipotonią to dwie rózne rzeczy. Poczytaj jendo i drugie i zastanów się co bardzoejn ci dokucza. Jezli to Hipotonia to spróbuj pic więcej wody tak 2,5 litra plus więcej soli zobaczysz jaki będzie efekt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy się nie zastanawiałam co to jest, bo rzadko mi się to zdarza. I nie tylko mi- moja rodzina i mój chłopak mają tak samo.

Natomiast wody piję minimum 2 litry dziennie, soli nie używam, cellulit się od niej robi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy się nie zastanawiałam co to jest, bo rzadko mi się to zdarza. I nie tylko mi- moja rodzina i mój chłopak mają tak samo.

Natomiast wody piję minimum 2 litry dziennie, soli nie używam, cellulit się od niej robi.

 

Np to raczej nie masz Meniera spróbuj zwiekszyc ilość soli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i wiesz, ja młoda jestem jeszcze, w zasadzie to ciągle dojrzewam ;) Nie miałam nawet 21 urodzin jeszcze. Więc może to wina dojrzewania. A soli nie chcę zwiększać, bo takie 'Mroczki' mam rzadko a sól jest bardzo niezdrowa i zatrzymuje wodę w organizmie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Up !

 

;)

 

teeeeż mam ten problem... jak długo leżę lub siedzę i potem nagle wstanę to mam mroczki przed oczami, zaburzenia równowagi, słabo mi, itd. ... :/

jeszcze gorzej jest jak muszę stać dłużej w pozycji pionowej, albo długo siedzieć - wtedy wydaje mi się, że odpływa mi krew z głowy, czuję się jakby niedoleniona, robi mi się zimno, słabo, czasem drętwieją kończyny, brrr... :/ gdy jestem w pozycji pionowej i się ruszam o jest ok, ale jak jestem wtedy bez ruchu to "odpływam". najlepiej jest mi w pozycji leżącej bądź półleżącej. wtedy mam najmniejsze problemy z krążeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×