SARI/SSRI/SNRI/agomelatyna

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

SARI/SSRI/SNRI/agomelatyna

przez MOCca 11 wrz 2010, 15:51
leki z grupy SSRI
hamuje wychwyt zwrotny serotoniny
jest wybiórczym inhibitorem wychwytu serotoniny
nie wpływa na noradrenalinę, dopaminę, acetylocholinę ani histaminę
zapewnia poprawę samopoczucia 2 – 4 tygodniach

leki z grupy SARI
podwójny mechanizm:
hamowanie wychwytu zwrotnego serotoniny z mniejszą siła niż leki z grupy SSRI
wpływa w minimalnym stopniu na wychwyt zwrotny noradrenaliny i dopaminy.
zapewnia poprawę samopoczucia już w pierwszym tygodniu leczenia

leki z grupy SNRI
są to inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny, co oznacza iż podnoszą poziom tych neuroprzekaźników w mózgu w szczelinach synaptycznych
zapewnia poprawę samopoczucia podobnie jak SSRI

AGOMELATYNA
blokowanie receptorów 5-HT2C(serotonina)
zwiększenia stężeń dopaminy i noradrenaliny w przestrzeniach pomiędzy komórkami nerwowymi
prezentuje wyższą skuteczność przeciwdepresyjną w porównaniu z tradycyjnymi selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) i inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI)
zapewnia poprawę samopoczucia już w pierwszym tygodniu leczenia

Jak wiadomo, wzrost serotoniny powoduje często działanie odwrotne co jest znamienne dla leków typu SSRI. Każdy z nas poszukuje tego czegoś na depresję, lęki, itp. swoiste panaceum, czy nie prościej przeprowadzić badania hormonalne i dopiero dobrać odpowiednie leki? W takim razie mam pytanie do osób bardziej wtajemniczonych, jaki sens miało przyjmowanie SARI z SNRI?

Co dokładnie oznacza hamowanie zwrotne?

Dostałam teraz SSRI, po SARI nie czułam się źle jak dołożyłam SNRI to mnie zaciskało w gardle, ale też nie było źle, teraz chciałabym żeby było dobrze, w takim razie czy jest sens przyjmowania SSRI, zaczynam gubić się w tym wszystkim.
idxcie na całosc nie łapiąc yonka, pusycyajcie latawce na łące i dmuchajcie motzlki...

"Wyobraź sobie prawa i obowiązki, przywiązania i potrzeby, wspomnienia i wdzięczność, zespól to wszystko pod jednym imieniem i imieniem tym będzie Ojczyzna". V.v.G.

Re: SARI/SSRI/SNRI/agomelatyna

przez El Chupacabra 11 wrz 2010, 19:40
MOCca napisał(a): czy nie prościej przeprowadzić badania hormonalne i dopiero dobrać odpowiednie leki?

Pewnie, ze byloby prosciej. Tylko, ze poziomu takiej np. dopaminy nie da sie zbadac. Noradrenaline podobno jakos mozna, ale badanie nie jest precyzyjne. Serotonine i Acetylocholine nie wiem.

wola człowieka jest jego niebem

Sortuj wg