Skocz do zawartości
Nerwica.com

SARI/SSRI/SNRI/agomelatyna


MOCca

Rekomendowane odpowiedzi

leki z grupy SSRI

hamuje wychwyt zwrotny serotoniny

jest wybiórczym inhibitorem wychwytu serotoniny

nie wpływa na noradrenalinę, dopaminę, acetylocholinę ani histaminę

zapewnia poprawę samopoczucia 2 – 4 tygodniach

 

leki z grupy SARI

podwójny mechanizm:

hamowanie wychwytu zwrotnego serotoniny z mniejszą siła niż leki z grupy SSRI

wpływa w minimalnym stopniu na wychwyt zwrotny noradrenaliny i dopaminy.

zapewnia poprawę samopoczucia już w pierwszym tygodniu leczenia

 

leki z grupy SNRI

są to inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny, co oznacza iż podnoszą poziom tych neuroprzekaźników w mózgu w szczelinach synaptycznych

zapewnia poprawę samopoczucia podobnie jak SSRI

 

AGOMELATYNA

blokowanie receptorów 5-HT2C(serotonina)

zwiększenia stężeń dopaminy i noradrenaliny w przestrzeniach pomiędzy komórkami nerwowymi

prezentuje wyższą skuteczność przeciwdepresyjną w porównaniu z tradycyjnymi selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) i inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI)

zapewnia poprawę samopoczucia już w pierwszym tygodniu leczenia

 

Jak wiadomo, wzrost serotoniny powoduje często działanie odwrotne co jest znamienne dla leków typu SSRI. Każdy z nas poszukuje tego czegoś na depresję, lęki, itp. swoiste panaceum, czy nie prościej przeprowadzić badania hormonalne i dopiero dobrać odpowiednie leki? W takim razie mam pytanie do osób bardziej wtajemniczonych, jaki sens miało przyjmowanie SARI z SNRI?

 

Co dokładnie oznacza hamowanie zwrotne?

 

Dostałam teraz SSRI, po SARI nie czułam się źle jak dołożyłam SNRI to mnie zaciskało w gardle, ale też nie było źle, teraz chciałabym żeby było dobrze, w takim razie czy jest sens przyjmowania SSRI, zaczynam gubić się w tym wszystkim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy nie prościej przeprowadzić badania hormonalne i dopiero dobrać odpowiednie leki?

 

 

Pewnie, ze byloby prosciej. Tylko, ze poziomu takiej np. dopaminy nie da sie zbadac. Noradrenaline podobno jakos mozna, ale badanie nie jest precyzyjne. Serotonine i Acetylocholine nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×