Skocz do zawartości
Nerwica.com

Tiki nerwowe a kompulsje


nvm

Rekomendowane odpowiedzi

Czym się różnią tiki nerwowe od kompulsji?

 

Ja jako dziecko miałem tiki nerwowe. A przynajmniej uważałem, że to są tiki. Tak mi mówiła rodzina.

 

:arrow: Szerokie otwieranie ust.

:arrow: Zaciskanie powiek.

:arrow: 'Rzucanie' głową.

:arrow: Powtarzanie dziwnych głosek

 

Nie działało to korzystnie w relacjach międzyludzkich. Śmiano się ze mnie, drwiono, szydzono. Uważano za dziwaka.

Postanowiłem więc, że będę to kontrolować. Początkowo nauczyłem się panować nad tym w szkole. Po prostu czułem, że jest we mnie presja, by wykonać dany tik nerwowy, ale nie ulegałem jej. Ignorowałem tę presję.

W domu jednak wracałem do tików.

Później jednak pracowałem też nad tym w domu i w końcu praktycznie zrezygnowałem z tików nerwowych.

 

Skoro zwykłą "siłą woli" udało mi się przestać wykonywać tiki nerwowe...to czy to rzeczywiście były tiki?

Bo ponoć tików nie kontrolujemy.

Raczej był tutaj schemat: pojawia się natarczywy 'przymus' wykonania tiku i mam możliwość ulegnięcia temu terroryście, poprzez wykonanie owego tiku. Mam jednak również mozliwość mu nie ulegać i w końcu zdecydowałem się tikom nie ulegać, na przestrzeni czasu wręcz zapomniałem o tikach.

 

Co ciekawe, dzisiaj wyczułem, że wciąż mam w sobie to dziecko, które chce wykonywać tiki nerwowe.

I - dla eksperymentu - postanowiłem sprawdzić, co się stanie jeśli temu dziecku pofolguję - może rozluźnię w ten sposób jakieś zalegające napięcia?

I zrobiłem to - wczułem się w to dziecko i wykonałem tikowe ruchy, które ono chciało.

 

Niestety - to sprawiło, że nasiliła się u mnie chęć wykonywania tików.

A zatem: tiki czy kompulsje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×