Skocz do zawartości
Nerwica.com

Co teraz robisz?


Anja01

Rekomendowane odpowiedzi

Nie miałem zamiaru zmieniać płyty głównej, a co za tym idzie pozostało to samo gniazdo na procesor. Wcześniej był i5-4440 3,1 GHz + GTX 660 2GB z którego przez ponad 10 lat byłem zadowolony, ale chciałem coś pozmieniać. Nie wybrałem wersji z odblokowanym mnożnikiem, bo chipset w tych płytach głównych nie jest przeznaczony do podkręcania i ma słabą, grzejącą się sekcję zasilania.

 

Wybór padł więc na najmocniejszy i zablokowany procesor czwartej generacji Haswell Refresh, który nie dość, że ma więcej pamięci podręcznej, podwojoną ilość wątków logicznych w porównaniu do i5, to jest fabrycznie efektywnie przetaktowany. Na pojedynczym rdzeniu Turbo Boost wynosi 4 GHz, a na wszystkich czterech 3,8 GHz, co jest sporym ulepszeniem względem i5-4440 (3,2 GHz Turbo na 4 rdzeniach bez wielowątkowości). Myślę, że to fajne zwieńczenie tej starej platformy i nawet nie wiem czy będę chciał ją sprzedać. Twój Ryzen 3400G w niektórych testach syntetycznych przegrywa z moim starym dziadkiem od Intela 😄 ale w ogólnym rozrachunku jest oczywiście na +, w końcu miniaturyzacja, większa ilość instrukcji na cykl zegara. Uważam, że do codziennego użytku powiedzmy biurowego konfiguracja 4 rdzeni 8 wątków wystarczy w zupełności, no i może jeszcze jakieś sensowne wartości zegara 4-5 GHz, bo przy takiej ilości rdzeni duży pobór mocy, czy wysokie temperatury nie wchodzą w grę.

 

4 godziny temu, Jurecki napisał(a):

i7-4790 4 rdzenie i 8nwątków ale ma już 10 lat

Ma, wynika z tego głównie proces litograficzny 22 nm, zamiast nowszych 14 nm oraz mniejszą ilość instrukcji wykonywanych w trakcie jednego cyklu zegara, co w rezultacie przeklada się na ogólnie mniejszą wydajność przy takiej samej częstotliwości rdzenia. Szczerze te 10 lat w ogóle mi nie przeszkadza, jeżeli jestem w stanie uruchomić wszystkie nowoczesne tytuły, często w stabilnych 60 klatkach na sekundę (dlatego dokupiłem GTX 1060 [wcześniej GTX 960 2GB 50% większa wydajność względem 660, i finalnie 1060, 50% mocniejsza od 960] - też staroć ale niedrogi, a 2x wydajniejszy od poprzedniej karty no i 6GB VRAM zamiast 2, dzięki czemu działa Cyberpunk i wiele innych tytułów, bo gry wciągają co raz więcej pamięci podręcznej karty, ze względu na budowę nowoczesnych konsol, jak PS5, czy Xbox One). Ale się rozpisalem, to pojedynczy wybryk, jeszcze mi usuną posta, ale może cię to zainteresuje.

 

@Jurecki Twój Ryzen, choć o dziwo pomimo przepaści czasowej względem mojego 4790, spokojnie poradzi sobie ze zwyczajnym użytkowaniem komputera, większością gier, choć może nie przy najlepszej płynności, ale wszystko będzie działać, bez większych chrupnięć. Do tego dedykowana karta graficzna, oby nie integra (GTX 1660 SUPER/Ti) i blaszak posłuży jeszcze wiele lat, pod warunkiem posiadania sensownego zasilacza (chodzi o jego parametry i jakość wykonania, nie moc szczytową. Ja np. korzystam od 11 lat z tego samego XFX Core PRO 450W z japońskimi kondensatorami i nigdy nie miałem żadnej niespodzianki. 16 GB pamięci operacyjnej RAM i maszyna śmiga nam przez długie lata ✨ + dobrze wentylowana obudowa (min. 1 wentylator wdmu/cenzura/ący neutralne powietrze z wewnątrz + kolejny, najważniejszy wyciągające gorące powietrze z tyłu obudowy).

 

Nie żebym się chwalił :classic_cool: bo to wciąż jest kupa złomu, nad którą się bawię w wolnym czasie, ale... na profesjonalnych stronach, które mierzą szczegółowo wszystkie dane sprzętu, cpu, gpu, konsola PS4 ma współczynnik czystej mocy obliczeniowej na poziomie 1.843 TFLOPS. Natomiast sama moja leciwa już karta graficzna oferuje 4.534 TFLOPS, co przynajmniej w teorii oznacza miażdżącą przewagę.

 

Zboczyłem z tematu. Parzę wodę na jakąś owocową herbatę, ponieważ zaschło mi w gardle 🫖 Przepraszam moderację za taki wyskok z tematu, ale bardzo rzadko mam możliwość udzielenia jakiejś dłuższej wypowiedzi na temat inny, niż psychotropy... i tak wyszło. Najwyżej wrzućcie mnie za to do lochu, czy coś w tym stylu :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×