Skocz do zawartości
Nerwica.com

pomoc zus?


blue1

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry Pozdrawiam wszystkich serdecznie
Chciałem przywitać się i zadać pytanie natury prawnej. Otrzymałem adres  forum z telefonu zaufania..  Od niedawna leczę się u psychiatry (podejrzenie schizofrenii)  Mam 50 lat, jeszcze kilka lat temu pracowałem dorywczo na umowę o dzieło, nigdy nie odprowadzałem więc składek na ZUS (z wyjątkiem gdy miałem ok 18 lat i pracowałem przez 4 miesiące na etacie) Chciałem zapytać,czy w związku z tym, że nie odprowadzałem składek, mogę ubiegać się o jakąkolwiek rentę lub pomoc?  Czy są wyjątki (jeżeli to dobre określenie) gdy może zostać przyznana renta(jakakolwiek jej rodzaj/odmiana, pomoc ZUS), mimo nieodprowadzania składek? 
Od około 19 roku życia ukrywałem przed wszystkimi moje problemy.Z większym lub mniejszym skutkiem..  Teraz jest jednak coraz gorzej. Próbuję się bronić stanąć na nogi dzięki telefonom zaufania i psychiatrom w Poznaniu Ale jest to bardzo bardzo żmudna droga
Czy są tu może osoby z Poznania?
Pozdrawiam Proszę bardzo o odpowiedź

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, blue1 napisał:

Otrzymałem adres  forum z telefonu zaufania.

Zaskoczenie dla mnie a jednocześnie miło to słyszeć, że jesteśmy postrzegani jako wartościowe forum. 

 

Mam nadzieję znajdzie się ktoś z użytkowników z odpowiednią wiedzą i pomoze Panu odpowiedzieć na pytanie. 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@blue1 obawiam się, że może być trudno w takiej sytuacji uzyskać rentę. Szczegółowe zasady opisane są na stronie ZUS:

https://www.zus.pl/swiadczenia/renty/renty-z-tytulu-niezdolnosci-do-pracy/warunki-wymagane-do-przyznania-renty

Trzeba zapewne szukać jakiegoś zasiłku, albo coś takiego. Może się wypowiedzą inni, był już podobny wątek na Forum:

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj. 

Ogólnie rentę ciężko dostać, nawet jeśli odprowadza się składki, ale co ci szkodzi spróbować? Nikt cię przecież bić nie będzie za to. No o ile masz jakieś diagnozy i dokumentację medyczną to próbuj.

Czy byłeś może w zespole do sprawa orzekania niepełnosprawności na komisji? Jeśli nie to pierwsze kroki postawiła bym tam tak naprawdę. Musisz mieć od lekarza zaświadczenie na specjalnym druku i kopie dokumentacji za potwierdzeniem z oryginałem i nie starsza niż miesiąc od jej wystawienia ( chodzi mi o to że kopia nie może być starsza). Tam orzekają o stopniu niepełnosprawności, później możesz np starać się o jakiś zasiłek w gops/ mops. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem niezmiernie wdzięczny!

Otrzymałem właśnie odpowiedz ZUSu, żebym złożył wniosek ESUN. Ale ja jeszcze jestem zdolny do samodzielnej egzystencji, a na podstawie tego wniosku, jak piszą, można otrzymac świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.Więcej dały mi Państwa podpowiedzi prawdę mówiąc. Chciałem jeszcze zapytać, czy mają Państwo jakieś doświadczenia /wiedzę na temat  ESUN? Dobrego Dnia .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć @blue1,

 

    Po otrzymaniu stopnia umiarkowanego niepełnosprawności można starać się o zasiłek stały z MOPS. Jeżeli przyczyna niepełnosprawności powstała przed 21 rokiem życia (ta informacja jest na orzeczeniu) to można się starać o zasiłek pielegnacyjny dodatkowo. Ponadto warto sprawdzić warunki otrzymania renty socjalnej.

 

Życzę miłego dnia i powodzenia,

Johnn

Edytowane przez johnn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×