Skocz do zawartości
Nerwica.com

Moja definicja kompulsji


nvm

Rekomendowane odpowiedzi

Kompulsja - każdy wybór, który nie jest motywowany racjonalnie, lecz którego celem jest zaspokojenie wewnętrznego poczucia przymusu.

Dodam, że taki wybór może być dwojakiego rodzaju:

1) Działanie

2) Powstrzymanie się od działania (co jest samo w sobie również pewnym działaniem, ale bardzo subtelnym, więc może umknąć naszej uwadze)

Zgadzacie się? Co o tym myślicie?

Edytowane przez nvm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I teraz kontekst religijny:

przyjmijmy na potrzeby dalszych rozważań istnienie szatana.

Szatan może istnieć jako:

a) Byt rzeczywisty

b) Byt wewnątrz-psychiczny (z pewnością doświadczam czegoś, do czego mógłbym taką etykietką dopasować - dla zainteresowanych: odsyłam do książki ("Wewnętrzny świat traumy. Archetypy obrony jaźni." - Donald Kalsched))

Nie widzę sposobu, by to w praktyce rozstrzygnąć, ale dla dalszych rozważań to nie ma w praktyce większego znaczenia.

Możemy przyjąć , że szatan jest kimś/czymś, kto/co nie ma racji (w przeciwnym razie odnosilibyśmy się do innego rozumienia pojęcia słowa "szatan" niż to o które mi chodzi). Nie ma prawdziwych racjonalnych i sensownych argumentów na swoją obronę. Dlatego też aby uzyskać swój efekt, musi mącić. Jego bronią jest zatem przymus. Taka presja typu: "Szybko zrób to i nie pytaj czemu!". Generalnie energia typu "MUSISZ".

Coś, co wymaga zrzeknięcia się swojej wolności. Mówiąc językiem religijnym: zrzeknięcia się "godności Dzieci Bożych". 

Dlatego też mogę postawić znak równości między grzechem ("grzech" to inaczej zboczenie z drogi) a kompulsją.

Edytowane przez nvm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×