Skocz do zawartości
Nerwica.com

Czy można się 'zarazić' schizofrenią?


Roler Koster

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mój kolega jest schizofrenikiem, ale zamiast się leczyć bierze narkotyki i czyta jakieś strony new age. Od tych zainteresowań zaczęła się jego choroba, a narkotyki potęgują ten stan, albo to one go wywołały, nie wiem. Mam BPD i też lubię czasem z nim dać po nosie i słuchać jego opowieści. Kiedyś to wszystko było niespójne i choroba była dla mnie oczywista, a ja słuchałem tego jak Christiana Andersena, jednak od jakiegoś czasu treści jakie emituje mój ziomek stały się spójne i brzmią jak nauka pomieszana z religią. Mówi np, że każdy z nas odpowiada w pełni za wszystko co go spotyka i możemy zmieniać swoją 'karmę' myślami i mamy taki obowiązek moralny żeby cały czas się doskonalić i pozbywać wad, a moja choroba polega na tym, że zdaniem psychiatrów i psychologów oceniam siebie zbyt surowo. Po rozmowie z nim czułem się jakby ktoś mnie wyprał z całej energii i wróciły mi najgorsze momenty choroby, ale teraz jeszcze rozważam nad tymi teoriami i czuję, że zupełnie nic nie wiem. Czuję, że to nieprawda i powinienem myśleć tak jak jeszcze w środę rano, ale nie umiem się przed tym obronić. Siedzę sobie w pracy i nagle atakują mnie teorie kolegi i wraz z tym pojawia się strach i mętlik w głowie. Czy jego choroba mogła przejść na mnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie można sie zarazić schizą. Można zachorować przez jakies przeżycia traumy znęcanie się.

 

Spokojnie schiza nie dla wszystkich oznacza wyrok do końca życia.

 

Trzeba uświadamiając sobie co wywołało chorobę i jak z nią walczyć. Każda schiza jest inna.

Czasami można osobie przepisać schizę a do nie dokonca musi byc schizofrenia bo objawy są podobne w różnych schorzeniach psychicznych.

 

Jedno jest pewne trzeba miec wsparcie bliskich . Najgorzej jak wszyzscy sie odwrócą to wtedy dzieżko podjąć walkę bo cokolwiek bys nie zrobił ludzie mogą uznać za objaw choroby.

 

 

 

Idz do psychologą . Jak tu zajrzałeś to znaczy ze widzis cos nie tak w twoim zachowaniu a to dobrze rokuje.

 

Schizofrenicy rzadko mają poczucie ze coś jest nie tak z nimi. Szczególnie w pierwszeej fazie choroby.

Oczywiscie każda schiza jest inna [ indywidualna ] i nie można generalizować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam BPD, a kolega ma objawy wytwórcze. Tylko, że jego objawy przeszły na mnie, ale nie tworzę teorii, tylko nie dają mi spokoju teorie, które on przedstawiał na temat Boga, degradacji świata i wartości w społeczeństwie. To uderzyło w moje objawy, które były zaleczone dzięki terapii i zastanawiam się czy mogę mieć przez to schizofrenię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakkolwiek by to dziwnie nie brzmiało - MOŻNA, jak najbardziej można.

Jest nawet taka eFka, albo była, powinna być, będzie coś o indukowaniu.

 

Sama kiedyś doświadczyłam czegoś w tym stylu, tzn. przejęłam sposób myślenia zaburzonej osoby - osoby mi bliskiej (członka rodziny); przejęłam i rozwinęłam jako swój - zmodyfikowałam dopasowując do siebie (swojego systemu przekonań, wartości), przejęłam jego myśli uznając za swoje. Te myśli były moje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy te odpowiedzi piszą schizofremicy bo ja porosze o opinei experta. Bo osby chore niestety nie są wiarygodne.

Taka to choroba że wszytko można se wkręcić. Więc trzeba umieć rozpoznoac co sie takiej osobie wydaje a jak jest naprawdę.

 

Widzę ,żę tutaj nie zagladają zdrowe osoby.

 

Wdług moich danych to możemy se wkrecic dużo. Ja przy chipochondri uważałem ze mam raka. Czułem sie tak jakbym go miał naprawdę ale teraz wiem ze nigdy go nie miałem.

 

Więc jak sie mysli o czym to wcale nie oznacza ze tak jest i bedzie.

 

Czytam dużo o schizofremi i wiem że ona nie może byc spowodowane przez to że ktoś z rodziny ją ma. Samo myslenie nie wystarczy możemy se wkrecać,żę mamy jej objawy ale tak naprawdęto tylko takie mysłi. Mózg jest zdolny do wszytskiego ale od mysli do choroby daleka drogą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Scenic, Tak, schizofreMią się zarazisz na pewno, jak tu wchodzisz.

Zarazić się nie zarazę bo mam w papierach F20 chociaż miałem objawy hipochondrii. Musieli mi wrzucic do jakiegoś worka bo były problemy i trzeba było znaleźć na mnie regułkę. Miałem psychoze Myslałem ze umieram .

 

Zresztą jakby tego nie nazwać to moje życię i dopóki funkconuje to nikt nie ma prawą sie do mnie wtrącając. Mogę robić co mi się podoba i nie patrzec na opinie innych.

 

tego się trzymajcie. NIe dajcie sobą manipulować bo nikt nie jest nieomylny. :D

 

W Polsce złe się dzieje a psychiatrzy to są święte krowy których opinii nikt nie podważy\werifikuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehm, zarazić na pewno nie. :smile: Myślę, że Ty, Roler Koster jesteś wrażliwym człowiekiem, a ludzie i ich stany emocjonalne mocno na Ciebie wpływają. Mylę się? Kolega najwyraźniej ma wyrazistą osobowość, a jego poglądy mogły Cię zwyczajnie przygnębić. Teraz przestraszyłeś się że zaczyna się u Ciebie schizofrenia i lękowo nakręcasz natrętne myślenie o tych teoriach.

Schizofrenią nie da się zarazić. Jakiś intensywny kontakt z schizofrenikiem być może jakoś działa na psychikę, chociaż schizofrenii nie wywoła bo tu są jeszcze potrzebne czynniki biologiczne i predyspozycje, ale kolega widziany od czasu do czasu nie może mieć takiego wpływu. :) Mielibyśmy tabuny chorych psychiatrów gdyby schizofrenia tak sobie skakała z człowieka na człowieka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Schizofrenią, jak i innymi zaburzeniami psychicznymi - nie można się zarazić; ALE możliwym jest, że wchodząc w głębszą relację z osobą chorą - mogą ,,wyjść na wierzch" nasze zaburzenia, które i tak mieliśmy już wcześniej

... zresztą jak i w każdym innym kontakcie. Czyli nie ma to żadnego wpływu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×