Skocz do zawartości
Nerwica.com

weganie i wegetarianie z forum - łączmy się!


libertynka

Rekomendowane odpowiedzi

Ha! byłam na Broniszach, wydałam prawie 200zł ale mam ok 50kg jedzenia :mrgreen:

ktoś z Warszawy chętny do podziału?

marchewka 1zł/kg, ogórki 2zł/kg, papryka 3zł/kg, jabłka 3,50/kg, cytryny i grejpfruty 6zł/kg, pomidory 1,66/k,g kapusta biała i włoska po 3zł, kalafior 4zł, brokuł 2zł

 

1095102_1402059400012035_35607809_n.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

borderline.kowalsky, polecam faszerowane papryki, robi się w 15min, bez tłuszczu. trzeba udusić w małej ilości wody cukinię i pomidory - 5min, nadziać tym papryki i dusić w garnku 10min. przyprawy do woli.

można też zrobić farsz z kapusty gotowanej i pomidorów a na wierzch dać różyczkę brokuła :) dobre, zdrowe i szybko się robi.

 

1175049_1402168523334456_273515382_n.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo polecam film "Flow" ("Strumień. Z miłości do wody"), porusza kwestie wody w ekosystemie Ziemi i jakie mogą czekać nas z tego tytułu ewentualne kłopoty w (niedalekiej) przyszłości. Film jest z 2008 roku, jest bardzo pozytywny i przyjemnie się ogląda. Najprawdopodobniej jest do pobrania z alterkino.org. Polecam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja polecam artykuł veganworkout.org.pl/czy-weganizm-jest-drogi/

 

-- 16 sie 2013, 10:39 --

 

lukk79, a propos wody, co myślisz o piciu wody z kranu? ja się niedawno zaczęłam nad tym zastanawiać, kiedy zauważyłam ile plastikowych butelek po wodzie wynoszę do śmieci. to bez sensu, taka butelka rozkłada się pewnie kilkaset lat, a z drugiej strony mam takie przekonanie jeszcze z dzieciństwa, że kranówy się nie pije, bo syf i biegunkę można złapać. firma Brita zasponsorowała badanie wody w kilku miastach, m.in w Warszawie, pytanie na ile te badania są rzetelne? wyszło, że warszawska woda jest super ekstra i można ją pić bez gotowania. chyba nie jestem stanie przełknąć wody z kranu, ale może po przefiltrowaniu (niekoniecznie filtrem Brita) będzie jako tako smakowała i nadawała się do picia. woda w Warszawie jest z Wisły, mam obawy, że jakieś bakterie coli się dostaną, a miasto poinformuje mieszkańców po tygodniu picia skażonej wody. nie wiem czy inwestować w dobry filtr czy dalej kupować butelkowaną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też ostatnio zacząłem pić z kranu, na razie krótko ale mi smakuje. wczoraj chwilę rozmawiałem z jednym mieszkańcem Szczecina i mówi, że u nas woda jest różna w różnych punktach miasta (Szczecin jest mocno rozległy obszarowo) ale też nie ma jakiś konkretnych analiz. Niektóre rejony mają dostawy ze stałych zbiorników (wtedy jest uzdatniana) i tylko część jest głębinowa, a niektóre mają więcej z tych drugich źródeł. On mi mówił, że kiedyś mieszkał w takim miejscu, że walił z kranu bo była świetna. Ogólnie są obawy ale od razu można zaznaczyć, że woda w butelkach to bardzo często przekręt. W filmie jest o tym ale nie polskie realia rzecz jasna, ale pewnie sposób działania firm i korporacji jest podobny. Ogólnie gospodarkę wodą trzeba zmienić bo pakowanie do butelek na taką skalę jak teraz to porażka, tym bardziej, że sprzedają coś co należy do wszystkich i mnie to w...pienia od razu. a żeby mieć gazowaną można by kupić syfon :mrgreen: syfon, hehe.

butelkowa jest spoko na wyjazdy itp. ale kupowanie jej do domu to lekki obłęd.

 

stakatella, zapisze sobie tą książkę bo może być ciekawa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja z reguły piję wodę z kranu, ale u mnie to inna bajka bo jest z prywatnego wodociągu pobierana ze studni głębinowej

jak jestem gdzieś w mieście pije butelkową

brzydzi mnie woda pobierana z Wisły

kiedyś będąc w Grudziądzu dostawałam ostrej biegunki po niewielkiej ilości wody z kranu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pamiętam jak parę lat temu była taka sytuacja w Warszawie, że były ogłoszenia, żeby nie pić wody z kranu bez przegotowania bo jest zanieczyszczona czymś tam, jakimiś bakteriami kałowymi czy coś, no i przecież nie każdy się od razu dowiedział, do niektórych dotarło kilka dni po ogłoszeniu, ja nie mam telewizora i dowiedziałam się od sąsiadów parę dni po fakcie, w ogóle rozniosło się bardziej poczta pantoflową bo nie widziałam żadnych oficjalnych ogłoszeń. i jak tu pić taką wodę? nawet jak jest stale badana i przez wiele miesięcy jest ok, to nagle może coś się stać i powiedzmy zanim oczyszczą to przez tydzień woda jest z bakteriami.

woda, podstawa życia, a nie ma dobrego rozwiązania. albo kranówa albo plastikowe butelki. wolałabym chyba kupować w szklanych, zwrotnych butelkach, płacić grosze za samą wodę a nie koszt wyprodukowania i utylizacji plastikowej butelki. kurde do czego ten świat zmierza. toniemy w śmieciach i mało kto się tym przejmuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oo, spoko, veganka, dzięki, przyda się. fajna sprawa z zamrażaniem, nie zdawałem sobie sprawy, że będzie korzystniejsza niż przegotowywanie.

 

stakatella, co do nadmiernej dbałości o zdrowie to zauważyłem pewną zależność, że osoby, które stykają się można powiedzieć z bardzo szczegółowymi już informacjami dot. zdrowia to reagują w taki sposób, że często wydaje im się to przesadą, pogląd mniej więcej taki, że "co za dużo zdrowia to niezdrowo". Ci co już się od jakiegoś czasu wdrażają ( bo nie oszukujmy się, nie mówi się o zdrowiu zbyt często, a jeśli już to żeby zareklamować jakiś produkt) to ci podchodzą do rewelacji z jednej strony sceptycznie, a z drugiej z ciekawością sprawdzenia o co w tym chodzi. Innych rzeczy na tej stronie nie sprawdzałem ale to o wodzie jest ciekawe i wydaje mi się prawdziwe.

 

-- 01 wrz 2013, 15:18 --

 

Podobna do książki "Zieloni spią nago" jest "Jeść przyzwoicie. Autoeksperyment" Karen Duve, też dziennikarki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tu jest lepiej opisane http://zdrowobycie.blogspot.com/2010/08/tajemnice-wody.html

 

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego pies woli pić wodę z kałuży lub zlizywać śnieg, gardząc wodą z poidełka? Myślę, że po tym artykule zrozumiecie, że najlepsza dla ludzi, zwierząt i roślin jest woda strukturalna, właśnie taka, jaką mamy w organizmie. I taka też woda jest w nieskażonych owocach i warzywach, w górskich potokach i cudownych źródłach.

 

-- 01 wrz 2013, 15:29 --

 

stakatella, pochodzę z małego miasteczka 5 tys mieszkańców, 15 lat temu mieliśmy w mieście 1 aptekę i 2 przychodnie, w tej chwili mamy 3 apteki i i 3 duże, rozbudowane przychodnie. i te apteki/przychodnie funkcjonują i mają się dobrze. zdrowie jest wartością dla każdego człowieka. to chyba logiczne, że się o nie dba? nie widzę tu przesadnej dbałości w temacie wyboru najlepszej wody do picia. woda to podstawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba się mój problem z wodą rozwiązał http://www.mojadrogadozdrowia.com/woda-strukturalna.html

woda strukturalna, czyli kranówka zagotowana i zamrożona, ano spróbuję

 

Ja bym na rewelacje Tombaka uważał, byłem na wykładzie z nim lata temu, podczas Targów "Bliżej zdrowia, bliżej natury" w Katowicach (matka mnie zabrała, to zapalona czarownica). Zrobił na mnie wrażenie guru, a nie naukowca. Gotowaniem usuwa się twardość węglanową, ale mrożenie wody? Woda strukturalna? Ze studiów pamiętam o chyba 3 typach wody związanej i jedna z nich to woda strukturalna, bez picia wody wolnej nie istniało by życie, bo ta z produktów spożywczych-stałych nie zaspokaja potrzeb organizmu na wodę. Ale tworzenie wody strukturalnej poprzez mrożenie? To moim zdaniem jest jakaś bzdura zahaczająca o zagadnienia związane z tzw. "pamięcią wody", która to "pamięć" jest fundamentem homeopatii - czyli po zagotowaniu i zamrożeniu wody nie uzyskamy nic więcej poza usunięciem twardości węglanowej i uzyskania efektu placebo. Woda taka po wlaniu jej w siebie przed wchłoniecięm uzyska temperaturę ciała i tyle. Wolna woda w pewnych warunkach może tworzyć różne struktury, ale te o ile pamiętam trwają jakieś 10^(-16) sekundy, albo jakiś zbliżony rzędem wielkości czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

veganka, Z tymi opakowaniami to nie do końca tak. Teraz plastikowe są "skażone " specjalnymi bakteriami , dzięki którym rozkładają się szybko,. Nie wiem czy jest to już wymóg , bo się aż tak w temat nie wgłębiałam, ale sądzę , że tak , a jesli nie to wkrótce będzie, Natomiast szkło rozkłada się mi8liony lat i jest chyba najgorszym "śmieciem".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

veganka, Z tymi opakowaniami to nie do końca tak. Teraz plastikowe są "skażone " specjalnymi bakteriami , dzięki którym rozkładają się szybko,. Nie wiem czy jest to już wymóg , bo się aż tak w temat nie wgłębiałam, ale sądzę , że tak , a jesli nie to wkrótce będzie, Natomiast szkło rozkłada się mi8liony lat i jest chyba najgorszym "śmieciem".

 

Pewnie masz na myśli jakieś "bio"plastiki, bo tych wcześniejszych żaden organizm nie jest w stanie rozłożyć. Jednak z wieloma "bio"produktami jest tak, że np. proces produkcji generuje większe zanieczyszenie/zużycie mocy niż przy produkcji zwykłej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiedziałam, że wodę strukturalną "wymyślił" Tombak, czytałam o niej i nawet nie padło jego nazwisko. co jest złego w tej wodzie? nie po*ram się po niej jak po kranówce i nie będę produkować śmieci. czy z jakiegoś powodu ta woda jest niezdrowa? czy woda strukturalna to jest to samo co zwykła woda gotowana?

co do butelek, nie ważne z czego są zrobione, i tak są odpadem, którego chciałabym uniknąć. 1 butelka dziennie x ilość ludzi daje duża liczbę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×