Skocz do zawartości
Nerwica.com

Książki, książki..i książeczki.


meskalina

Rekomendowane odpowiedzi

albbert55, początkowo obejrzałem ekranizacje skandynawską, następnie pierwszego tomu amerykańską i dopiero po latach sięgnąłem po książkę. Niedawno też pobrałem wersje skandynawska, aby obejrzeć po raz trzeci i może w ten weekend sobie odświeżę. Rzecz jasna książki i filmy podobają mi się i polecam tym, którzy jeszcze nie znają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytane:

 

Świat wielkiej sztuki, jeszcze większych namiętności i tajemniczy obraz, który skrywa więcej niż tysiąc słów.

 

Po jednej stronie płótna dziewczyna trzyma odciętą głowę swojej siostry, po drugiej − lew, który za chwilę poderwie się do zabójczego skoku... Obraz, który latem 1967 roku trafia do renomowanej galerii w Londynie, elektryzuje środowisko marszandów. To może być „śpioch”, dzieło młodego hiszpańskiego artysty z lat 30. XX wieku zaginione w trakcie wojny. Potwierdzają to listy z muzeum Prado oraz fundacji Peggy Guggenheim. Wskutek szczególnego zbiegu okoliczności stenotypistka zatrudniona w galerii, 26-letnia Odelle Bastien, trafia na trop fascynującej historii z Andaluzji roku 1936. Losy Harolda Schlossa, Żyda z Wiednia, który pośredniczy w sprzedaży dzieł Kokoschki, Klee i Klimta, jego pięknej żony Sary i niezwykle uzdolnionej córki Oliwii, w nieoczekiwany sposób splotą się z jej własnym. Czarnoskórej imigrantki z Trynidadu, która choć nagrodzona prestiżowym literackim wyróżnieniem za debiutanckie opowiadanie, z trudem znajduje swoje miejsce w ksenofobicznym Londynie.

 

W tej pięknej powieści Jessie Burton raz jeszcze porywa nas w czarowny świat sztuki i artystów, namacalnie wręcz dając odczuć atmosferę minionych dekad, pełną wewnętrznych napięć i niepokoju. Mądra i poruszająca książka o kobiecości, miłości, wolności i sztuce.

 

Niełatwo powtórzyć spektakularny sukces debiutu, jakim była Miniaturzystka, przetłumaczona na 36 języków i sprzedana w nakładzie miliona egzemplarzy. A jednak Jessie Burton się udało! Mistrzowski akord.

 

 

 

Przykuwające uwagę postaci, zręcznie poprowadzona narracja, sugestywnie oddana atmosfera dwóch epok [rok 1936 w Hiszpanii i lata 60. w Londynie].

„Library Journal”

 

Oryginalna opowieść o wolności artystycznej, odnajdowaniu własnej formy ekspresji i poszukiwaniu twórczego odkupienia.

„Publishers Weekly”

 

W twórczy sposób Burton wtapia w historyczne wątki zagadkę oszustwa o dalekosiężnych konsekwencjach, związku między sztuką a artystą i skomplikowanej trajektorii kobiecych pożądań.

„Booklist”

 

Doskonała i mądra książka.

„Elle”

 

 

muza-w-iext46037682.jpg

 

 

 

Nie mniej entuzjazmu niż dziwaczne teleturnieje i maleńkie gadżety wywołuje u Japończyków wiosenne święto wiśniowych kwiatów, które przesuwa się ku północnemu krańcowi ich ojczyzny - wyspie Hokkaido.

Will Ferguson uczestniczył w typowych obchodach tego święta. Po spożyciu stanowczo zbyt dużej ilości sake oświadczył, że zostanie pierwszą w historii osobą, która dotrzyma kroku kwitnieniu kwiatów w ich wędrówce na północ. A chcąc, by wyzwanie było jeszcze trudniejsze, postanowił odbyć całą podróż autostopem, który w Japonii jest praktycznie nieznany, i polegać na uprzejmości obcych ludzi. Jak się okazało, ci byli nieraz cudowni, a kiedy indziej cudaczni.

Powstała dzięki tej przygodzie książka podróżnicza jest jednym z najzabawniejszych, a zarazem najbardziej pouczających tekstów o Japonii, jakie dotychczas napisano.

 

 

 

w-drodze-na-hokkaido-b-iext35317750.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytane:

 

Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Literatura piękna.

 

Uczuciowy trójkąt, zazdrość prowadząca do obłędu i porzucone dziecko. Winterson stworzyła głęboką opowieść o emocjach. W książce pobrzmiewają echa dramatu Szekspira, ale historia rozbitej rodziny londyńskiego bankiera jest na wskroś współczesna.

 

Z okazji przypadającej w 2016 roku 400. rocznicy śmierci Williama Szekspira brytyjski wydawca Hogarth Press zaprosił do współpracy bestsellerowych pisarzy. Powierzył im opowiedzenie na nowo najbardziej znanych dzieł wielkiego dramaturga. Owocem ich pracy i talentów literackich jest seria współczesnych powieści, które zostaną wydane w kilkunastu językach na całym świecie. W Polsce książki ukażą się w kolekcji Projekt Szekspir.

 

Rewelacyjna!

 

zimowa-opowiesc-przepasc-czasu-b-iext35797290.jpg

 

 

Mężczyzna, którego kocha. Ogień, który rozpala. Królestwa, którymi włada.

 

Świętosława od dziecka była harda. Od najmłodszych lat, wraz z bratem Bolesławem Chrobrym, uczyła się niuansów politycznej gry. Miała stać się pionkiem w układzie sojuszy swego ojca, księcia Mieszka. Jej ambicje sięgały znacznie dalej. Chciała zostać królową.

 

Los okazał się nieprzewidywalny. W drodze na dwór męża spotkała kogoś, kto zawładnął jej sercem. Czy jest w stanie spełnić swe ambicje i kochać? Stawka jest wysoka – przyjaciele zmieniają się we wrogów, miłość w nienawiść. Sakrament w klątwę.

 

Harda to opowieść o kobiecie niezwykłej, której losy nierozerwalnie wplatają się w dzieje Polski, Szwecji, Danii, Norwegii i Anglii. Namiętności, walka o tron, krwawe bitwy oraz zniewalające historie to królestwo, po którym Elżbieta Cherezińska porusza się z lekkością i drapieżnością sokoła.

 

Urzekla mnie i porwala za soba! Teraz poluje na druga czesc "Królowa".

 

b9eafced_large.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ania ze Złotego Brzegu

Lucy Maud Montgomery

Cykl: Ania z Zielonego Wzgórza (tom 6)

 

405321-352x500.jpg?_ga=1.93869917.1955199071.1476997899

 

Moja ocena 3/6

 

 

Ania Blythe wraz ze swoim mężem Gilbertem Blythe'em i synem Jakubem "Jimem" Mateuszem przeprowadzają się do domu Morganów, któremu nadają nazwę "Złoty Brzeg". Rodzi się tu piątka dzieci Blythe'ów: Walter – o nieograniczonej wyobraźni, ulubieniec Ani, bliźniaczki Anna „Nan” i Diana "Di" – ulubienica ojca (co wynikało z jej podobieństwa do matki), Shirley oraz Berta Marilla "Rilla". Rodzinną sielankę w Złotym Brzegu zakłóca przybycie ciotki Gilberta – Marii Marianny (Mary Marii) Blythe.

 

Na pierwszy plan akcji wychodzą dzieci Ani i Gilberta ze swoimi problemami, ale i Ania przeżywa swoje wzloty i upadki. We wszystkich kłopotach kulinarnych pomaga Ani wierna Zuzanna, która jest nie tylko służącą – Blythe'owie traktują ją jak członka rodziny.

 

 

 

 

 

 

 

Książka mnogości absurdu, interpretowana na różnoraki sposób, również sięgający istoty samego boga. Dla mnie jest raczej swego rodzaju antysystemowym manifestem, ukazującym absolutyzm władzy i podporządkowanie działające trybiki. Nie jest to na pewno książka na jeden raz i zdecydowanie wymaga szerszego podejścia.

 

Proces

Franz Kafka

 

519641-352x500.jpg?_ga=1.92871901.1955199071.1476997899

 

Moja ocena 4+/6

 

Świeżej daty przekład „Procesu” unika filologicznych pomyłek wcześniejszego i uwzględnia rozdziały zarzucone przez Kafkę. Stara się też odtwarzać symboliczny charakter tej odrealnionej prozy, ale i jej rzeczowy język, ironię i humor.

 

Józef K., oskarżony bez podania zarzutów, to nie żaden skromny urzędnik ani człowiek bez winy – choć tak się zwykło czytać Proces. Siła, która niszczy karierę i życie ambitnego bankowca, to – także wbrew tradycyjnej lekturze – ani biurokracja, ani dyktatura. O co tu w takim razie chodzi?

 

By znaleźć własną odpowiedź, trzeba i warto uważnie czytać arcydzieło Kafki, odkrywając w nim niewyczerpane bogactwo sensów i bezsensów. W tym wydaniu przydatne w tym celu szkice dołączyli tłumacz, a także prof. Łukasz Musiał, który za swoją książkę „Kafka. W poszukiwaniu utraconej rzeczywistości” otrzymał prestiżową nagrodę „Literatury na Świecie”.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro jest Międzynarodowy Dzień Książki. Jak zamierzacie go uczcić?:-) Czytanie sprawia, że zapominam o problemach. Zawsze lubiłem czytać.

 

"Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet" Larssona to jedna z części trylogii "Millenium". Ja właśnie kończę czytać ostatnią. Świetna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teksas, Millennium to moja ulubiona seria. :) Chciałabym ją zapomnieć i przeczytać jeszcze raz.

 

Sailorka, jest wiele świetnych książek do przeczytania. Ale faktem jest, że okresowo wracam do najlepszych, mimo, że niektóre znam prawie na pamięć. Pewnie każdy nałogowy czytelnik tak ma. Ale "Millenium" faktycznie jest świetne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem, że powstała kolejna część. Ale jest chyba napisana przez innego autora, bo przecież Larsson nie żyje prawda? Ja dziś skończyłem czytać. Ponad siedemset stron w trzy dni. Pod tym względem pobyt w szpitalu jest niezły. W domu zawsze jest za mało czasu na czytanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby psychologiczna.. niby heroizm, odwaga.. niby alegorycznie walka człowieka z choroba.. ale jednak jakoś niezbyt mi ta książka podeszła.

 

Nocny lot

Antoine de Saint-Exupéry

 

295648-352x500.jpg?_ga=1.215178199.1955199071.1476997899

 

Moja ocena: 3+/6

 

Autor, wykorzystując swoje doświadczenia w Aeroposta Argentina, opisuje pierwsze heroiczne lata lotnictwa cywilnego, kiedy człowiek, podejmując loty nocą, pokonał kolejny etap w panowaniu nad przestrzenią. Główny bohater, pilot Riviere, jest bezwzględny dla podwładnych i dla siebie. Przeżywa wątpliwości, zadaje sobie tragiczne, bo nierozwiązywalne pytania, próbując pogodzić wartość ludzkiego życia...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytane :

 

Bestseller Chcę być kochana tak jak chcę, to książka - poradnik, książka - terapia, książka - przygoda, w której Katarzyna Miller i Ewa Konarowska zastanawiają się, w jaki sposób można otrzymać miłość dokładnie taką, jakiej się chce i jakiej się potrzebuje.

Te relacje ze spotkań psychoterapeutki z dziennikarką to połączenie terapii i przyjacielskich zwierzeń. Są uzdrawiającymi rozmowami doświadczonych kobiet. Po ich przeczytaniu może będziesz wściekła na siebie albo na mężczyzn. Po ich przemyśleniu pokochasz mądrzej, przynajmniej siebie.

"Bardzo ważna dla mnie książka. Obowiązkowa lektura dla większości kobiet. O kobietach, mężczyznach, przyjaźni, miłości... O wszystkim co dla nas ważne. W trakcie czytania nie jedna z nas zrobi sobie prywatną psychoanalizę :-) Polecam! "MoWi

 

1_max.jpg

 

Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Kryminał sensacja Thriller.

 

Pewnego zimowego dnia w całej Europie następuje przerwa w dostawie prądu – pełne zaciemnienie. Włoski informatyk i były haker Piero Manzano podejrzewa, że może to być zmasowany elektroniczny atak terrorystyczny. Bezskutecznie próbując ostrzec władze, sam zostaje uznany za podejrzanego. W próbie rozwiązania zagadki stara się mu pomóc dziennikarka Lauren Shannon. Im bliżej będą prawdy o przyczynie zaistniałej sytuacji, tym większe ich zaskoczenie oraz niebezpieczeństwo, na jakie się narażają.

Tymczasem Europa pogrąża się w ciemności. Ludzie muszą zmagać się z brakiem podstawowych środków do życia: wody, jedzenia i ogrzewania. Wystarczy kilka dni, by zapanował chaos na niespotykaną skalę. Ta pasjonująca powieść przedstawia prawdziwie czarny scenariusz wydarzeń, których prawdopodobieństwo jest tym większe, im bardziej nasze codzienne życie uzależnia się od elektroniki. Czy jesteśmy przygotowani na blackout?

 

Jak dla mnie rozwleczona niepotrzebnie akcja . Spokojnie z 700 stron , skróciłabym ją do 500.

 

blackout-b-iext43463888.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×