Skocz do zawartości
Nerwica.com

Trauma - wir przemocy.


Rekomendowane odpowiedzi

Przyznaje się od razu, że nie przeczytałam całości, ale głęboko się z tym artykułem zgadzam. Jako małe dziecko byłam zostawiona w szpitalu z powodu zapalenia nerek. Bez kontaktu z rodzicami. Takie tam były zasady. Poduszka była cała mokra od płaczu. Pielęgniarki położyły mnie na brzuchu, chociaż mama mówiła, żeby tego nie robić. Na dodatek byłam upuszczona na podłogę przez którąś z pracownic. Rodzice dowiedzieli się tego nieoficjalnymi drogami i zupełnie przypadkiem. Po powrocie do domu miałam początki natręctw - ciągłe skubanie kocyka. Reagowałam przestraszeniem na mnóstwo dźwięków. Z pewnością mogę stwierdzić, że wtedy zaczęły się moje problemy, wtedy zaczęła się trauma.

 

Załamał mnie ten fragment:

 

Te badania nad „zepsutym mózgiem” wskazują, że objawy PTSD (włącznie z zaburzeniami pamięci, lękiem, depresją, niezdolnością do kontrolowania emocji i gwałtownym zachowaniem) są spowodowane przez nieodwracalne i nieuleczalne zmiany w mózgu.

 

[Dodane po edycji:]

 

Potem autor pisze, że jednak jest uleczalne, żeby kilka linijek dalej stwierdzić, że długotrwała produkcja koryzolu uszkadza mózg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Załamał mnie ten fragment:

 

Te badania nad „zepsutym mózgiem” wskazują, że objawy PTSD (włącznie z zaburzeniami pamięci, lękiem, depresją, niezdolnością do kontrolowania emocji i gwałtownym zachowaniem) są spowodowane przez nieodwracalne i nieuleczalne zmiany w mózgu.

 

[Dodane po edycji:]

 

Potem autor pisze, że jednak jest uleczalne, żeby kilka linijek dalej stwierdzić, że długotrwała produkcja koryzolu uszkadza mózg.

 

Następne zdanie tego artykułu:

 

Moje osobiste doświadczenie z ponad tysiącem ludzi dotkniętych przez traumę, przekonało mnie, że wyżej wymienione „uszkodzenie mózgu” oraz inne biochemiczne i molekularne zmiany są efektami drugorzędnymi, oraz że PTSD można zapobiec oraz w wielu przypadkach można je wyleczyć.

 

Więc jednocześnie to prawda że PTSD jest uleczalne i że kortyzol uszkadza mózg. Poza tym nagłówek tego rozdziału brzmi - Trauma jako patologia – dominujący obraz. Chodzi tu o obraz dominujący w psychiatrii, z którym autor się nie zgadza - i na szczęście ma rację.

 

polecam ćwiczenie które opracowałem na bazie tego artykułu

 

Ćwiczenie - rozładowywanie emocji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×