Skocz do zawartości
Nerwica.com

niska serotonina, noradrenalina, dopamina?


zawilinski

Rekomendowane odpowiedzi

czy mozliwe jest miec niski poziom serotoniny, noradrenaliny i dopaminy jednoczesnie? biore wellbutrin xr 450mg na podniesienie noradrenaliny i dopaminy, a solian 300mg na podniesienie serotoniny i chyba dopaminy. cytuje "Niedobór serotoniny to wahania nastroju, niestabilność emocjonalna, lęki. Niedobór noradrenaliny to chroniczny brak energii i patologiczna wręcz senność. Niedobór dopaminy to ahedonizm - tzn. nic cię nie cieszy, nie potrafisz odczuwać szczęścia." nie mam juz kijowego nastroju tzn. nie mam dola i nie patrze niepewnie w przyszlosc. zmeczony nie jestem, biegam w gore po schodah, spac w dzien mi sie nie chce. ale dalej nie odczuwam emocji. czym podnosicie dopamine, bo ja tylko tymi dwoma lekami? na razie kosztuje mnie to 150zl miesiecznie, a dla mnie to duzo. czym zastapic wellbutrin xr, ktory w dawce 300mg+150mg kosztuje 150zl (solian 200mg kosztuje tylko 3,20zl, bo refundowany)? dajcie jakis cynk, ktory lek moznaby tu zastosowac, zeby podniesc znaczaco dopamine, bo wellbutrin xr podnosi ja w malym stopniu w porownaniu do tego jak podnosi noradrenaline. nie chce mi sie juz gadac z lekarzem, bo kobita uwaza, ze wellbutrin xr jest ok. jest ok, ale to za malo, zeby odzyskac emocje, a zycie bez emocji jest jak jablko bez smaku. doradzta jakis lek, ale mowie od razu ze IMAO-A i IMAO-B nie bede bral, bo wystarczy, ze sie zapomne i zjem ser zolty to moge w szpitalu wyladowac, a wole pracowac niz lezec w szpitalu i chorowac. doradzta, bo mnie ie wydaje, ze polscy psychiatrzy sa 100 lat za murzynami w porownaniu z tymi w USA i albo nie maja wiedzy na temat lekow albo po prostu sie boja stosowac tzw. nowosci, ktore uzywane sa za granica od x lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wellbutrin to nowy lek. Niestety nierefundowany w Polsce. Na szczęście nie jest magicznie drogi, niestety bierze się go jak nie jest dobrze. A jak nie jest dobrze to nie ma pieniędzy i dla mnie np. w najgorszych sytuacjach byłby spoooro za drogi.

 

Inna sprawa, że miałem kiedyś, właśnie w takiej fatalnej sytuacji która spowodowała również brak dochodów miałem zapisywany bardzo drogi lek który miał tańsze odpowiedniki i mimo moich próśb i opowiadania jak źle jest finansowo i czy jest coś tańszego to nadal tylko ten drogi oryginał i nawet zostałem objechany, że coś tańszego kupiłem. Długi rosły, moje zniechęcenie do życia też. Czułem, że pozostaje tylko doprowadzić się na skraj przepaści i tam pójść. Na szczęście jak miałem lepszy stan to odkryłem cały rynek generyków. I przy okazji straciłem (kolejny raz) zaufanie do ludzi - tym razem do lekarki. Ani nie chciała mi wypisać zwolnienia, ani wypisać coś tańszego. A w mojej sytuacji, bez zwolnienia z rozliczenia wychodziłem na minusie. I zamiast zarobić to rósł dług. Leki kupowałem na kartę kredytową. Ale tak teraz muślę, jak nieludzka musiała być ta lekarka by mimo moich próśb nie zapisać mi odpowiedników za 15 zł miesięcznie zamiast 200 zł których poprostu nie miałem.

 

Wracając do tematu Twojego leku to nie ma innego, tańszego leku który byłby generykiem, albo choć analogiem wellbutrinu. Ale kto wie, może i coś innego będzie lepsze. Jeżeli buprion (wellbutrin) dobrze robi to zostaje ew. wyjazd za granicę i kupienie go w jak największej ilości w postaci refundowanej. Albo choroba wie co.

A może zmianę na coś innego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale mowie od razu ze IMAO-A i IMAO-B nie bede bral, bo wystarczy, ze sie zapomne i zjem ser zolty to moge w szpitalu wyladowac, a wole pracowac niz lezec w szpitalu i chorowac.

Moklobemid (np. preparat Aurorix) jest selektywnym i odwracalnym inhibitorem MAO, ma w dodatku krótki okres półtrwania. Lekarka, która mi go wypisała (pani docent jakby nie patrzeć) nic nie wspomniała o interakcjach z pokarmami bogatymi w tyraminę. Po sobie mogę powiedzieć, że jest to lek bezpieczny, a jestem raczej wrażliwy na różne uboczne działania leków. Lek szybko poprawia nastrój, ale również mocno stymuluje aktywność (dla mnie zbyt mocno i przegina mnie w drugą stronę, dlatego musiałem odstawić) - jeżeli potrzebujesz 'energetycznego kopa' i nie chorujesz na chorobę afektywną dwubiegunową (ryzyko indukcji manii) to może być lek dla ciebie. Lek jest tani, nawet oryginalny Aurorix, są również polskie zamienniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na podniesienie dopaminy to agonisci dopaminy(ropinirol,pramipexol) , selegilina( w dawkach do 10 mg ) i mozesz sprobowac jeszcze trazodone do 25 mg( powoduje uwalnianie receptorow dopaminy D2 )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na podniesienie dopaminy to agonisci dopaminy(ropinirol,pramipexol) , selegilina( w dawkach do 10 mg ) i mozesz sprobowac jeszcze trazodone do 25 mg( powoduje uwalnianie receptorow dopaminy D2 )

Słusznie.

 

Na podniesienie dopaminy dobre są również niektóre neuroleptyki w małych dawkach (np. Solian).

Sertralina w dużych dawkach również podnosi poziom dopaminy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt neuroleptyki tez... z tym flupentiksol(flunaxol) w dawkach do 3 mg powoduje i uwalnianie i jednoczesnie blokowanie dopaminy. :mrgreen: więc to takie niewiadomo co , ale można poczuc dzialanie dopaminowe a także sporą akatyzje;)

 

[Dodane po edycji:]

 

w jak dużych dawkach?

 

Podobno w dawkach 200 mg i wyzej ale ja osobiscie nie wierze w te dopaminowe dzialanie sertraliny;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt neuroleptyki tez... z tym flupentiksol(flunaxol) w dawkach do 3 mg powoduje i uwalnianie i jednoczesnie blokowanie dopaminy. :mrgreen: więc to takie niewiadomo co , ale można poczuc dzialanie dopaminowe a także sporą akatyzje;)

Fluanksol jest lekiem antyautystycznym i z założenia aktywizuje. Nerwicowcy/depresyjni biorą z reguły 0,5-1,5 mg tej substancji, schizofrenicy wielokrotność

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×