Skocz do zawartości
Nerwica.com

ESCITALOPRAM(Aciprex, ApoExcitaxin ORO, Betesda, Depralin, Depralin ODT, Elicea, Elicea Q-Tab, Escipram, Escitalopram Actavis/ Aurovitas/ Bluefish/ Genoptim, Escitil, Lexapro, Mozarin, Mozarin Swift, Nexpram, Oroes, Pralex, Pramatis, Symescital)


Martka

Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?  

397 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      242
    • Nie
      118
    • Zaszkodził
      56


Rekomendowane odpowiedzi

Tojaaa, Żebym dobrze zrozumiał-

 

brałaś escitalopram, odstawiłaś, a teraz wchodzisz od razu na paro czy nadal bierzesz escitalopram, dołączasz do niego paroksetynę i bierzesz dwa SSRI naraz?

 

Paro ma podobny profil jak esci(p/lękowy), ale to inny związek chemiczny i ma inne "dodatki"- np. jest umiarkowanym antagonistą cholinergicznych rec. muskarynowych co może dawać inne skutki uboczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

paroxetine ↔ escitalopram

 

Applies to: paroxetine, escitalopram

 

Using PARoxetine together with escitalopram may increase side effects such as dizziness, drowsiness, and difficulty concentrating. Some people may also experience some impairment in thinking and judgment. You should avoid or limit the use of alcohol while being treated with these medications. Avoid driving or operating hazardous machinery until you know how the medications affect you. It is important to tell your doctor about all other medications you use, including vitamins and herbs. Do not stop using any medications without first talking to your doctor.

 

Poza tym pisałem na forum, że połączenie SSRI+SSRI nie jest często spotykane i ma wiele wad. Lekarz z Harvardu wyjaśnia czemu- http://healthyliving.msn.com/health-wellness/prescription-of-two-ssris-together

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy tu się dziwił, skąd takie połączenie. Doradzaliśmy, żeby przejść płynnie na paroksetynę, a odstawić escitalopram, ale lekarz doradził inaczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dark Passenger, my english is poor, :D proszę przetlumacz mi w skrócie. Na innych forach czytałam, ze stosuje sie połączenia rożnych ssri , miksuje sie je w rożnych dawkach i pacjenci sa zadowoleni.

 

-- 25 lut 2014, 12:25 --

 

Moja dr jest uznanym lekarzem, kurcze nie mam powodu,zeby jej nie ufać

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tojka, wg tłumacza google wychodzi coś takiego:

"Korzystanie z paroksetyny razem z escitalopramem może zwiększyć działania niepożądane, takie jak zawroty głowy, senność i trudności z koncentracją. U niektórych ludzi mogą wystąpić pewne zaburzenia w myśleniu i osądach. Należy unikać lub ograniczyć korzystanie z alkoholu podczas przyjmowania tych leków. Należy unikać prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu, dopóki nie wiesz, jak leki wpływają na Ciebie. Ważne jest, aby poinformować lekarza o wszystkich innych lekach, w tym zażywanych ziołach i witaminach. Nie należy przerywać stosowania żadnych leków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem."

 

Czyli jak zwykle, może zwiększyć działania niepożądane, a nie musi. A Ty już wiesz, co w życiu musisz :-)

Nie bój żaby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zażywam od 11 dni Nexpram. przez 6 dni pól tabletki i potem cała. 5 dzień jestem na całej i wczoraj miałam straszne zawroty głowy oraz ból do tego doszło walące serce, niedobrze mi było, ogólnie atak paniki. Dziś znowu boli mnie głowa i czuje zawroty głowy-zaczynam si martwić to normalne? Minie? czy powinnam odstawić leki? I dziwi mnie ,że od razu nie miałam skutków ubocznych tylko dopiero po kilku dniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

smutna jak pisałam wcześniej to napady lęku będą się powtarzać co jakis czas i musisz to przetrwac, ja brałam hydro w takich napadach lęku, dasz rade ja jeszcze chodziłam po mieszkaniu, też mi pomagało i głębokie wdechy spróbuj, może to głupie ale musimy próbować wszystkiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krista,wlasnie sie paletam po mieszkaniu,robie cokolwiek,zeby nie myslec...

Glowa mi boli,mam strach przed tym,ze skrzywdzę moje dzieci.

jesuuu,jak ja sie boje :((((

ja nie chce juz tak żyć,ja nie chce tak myslec.

boje sie,ze za chwile stracę swiadomosc i wszystkich skrzywdze :why:

 

-- 25 lut 2014, 12:38 --

 

Nie wezme hydro,bo sama w domu jestem,a ona cholernie mnie muli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurde ja hydro brałam nawet kilka dziennie mnie wcale nie muliła tylko niwelowała lęk byłam spokojniejsza, wiem jak się czujesz przechodziłam przez to, spróbuj cos robic zacznij sprzątac nawet jak masz czysto musisz mysli oderwac od tych które masz w tej chwili,ale weż hydro i zrób sobie małą kawe pisz co dalej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czytał ktoś w ogóle to co jest w tym linku co Dark wysłał?

Ja czytałem. Mogę wrzucić tłumaczenie najważniejszej części.

 

Generalnie, nie ma powodu , aby otrzymać dwa różne leki SSRI w tym samym czasie. Zamiast tego, większość lekarzy będzie zwiększać dawkę jednego SSRI , dopóki nie osiągnie maksymalnej zalecanej dawki. W tym momencie , dodanie drugiego SSRI nie ma sensu . Oto dwa powody :

 

Leki SSRI są podobne i posiadają ten sam mechanizm działania. Najlepiej jest trzymać się jednego , bo jest to prostsze i wygodniejsze . Mniej kosztuje też wykupienie jednej recepty zamiast dwóch.

 

Leki współdziałają ze sobą , czasem w sposób nieprzewidywalny . Zwykle nie jest to problem , ale ogólnie rzecz biorąc , lepiej wziąć mniej niż więcej . Ponieważ mało jest poznana korzyść łączenia dwóch leków z grupy SSRI , to lepiej nie brać dwóch różnych leków , gdy jeden jest wystarczający .

 

Jeśli nie czujesz się lepiej w maksymalnej dawce jednego SSRI , lekarze mogą zalecić przejście na inny lek przeciwdepresyjny lub dodanie drugiego leku .

 

Jeśli nie masz poprawy w maksymalnej dawce SSRI , lekarz najprawdopodobniej zdecyduje , aby przejść do innego leku . Teoretycznie SSRI nie dało w tym przypadku żadnych korzyści , więc nie ma powodu , by kontynuować leczenie tym lekiem .

 

Jeśli jednak pojawi się częściowa poprawa na leku z grupy SSRI ( ale nie wystarczająca ) dodanie leku z innej klasy może pomóc . Drugi lek , poprzez inny mechanizm działania, razem z SSRI może być zdolny do wykorzystania tych pozytywnych efektów częściowych SSRI .

 

Nie jest niczym niezwykłym dla lekarza polecić przejście z jednego leku grupy SSRI na inny tej samej grupy. Ale w tym przypadku , to zwykle z powodu subtelnych różnic w skutkach ubocznych. Powiedzmy, że masz znaczną redukcję ataków paniki na jednym SSRI , ale występują dokuczliwe nudności . Możesz wówczas spróbować innego leku SSRI z nadzieją, że uzyskasz taką samą pozytywną odpowiedź, lecz bez rozstroju żołądka .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem krista :*

dziekuje,ze pamietasz.

zyje,jeszcze nie zwariowalam,ale ciągle sie tego boje.

nie wiem,czy to przypadkiem nie przez tabletkę mianserinu.

wzielam wczoraj wieczorem,zeby lepiej spac,a dzis jest koszmarnie.

mam tez lęki,ze stracę wzrok,bo mam jakieś mroczki przed oczami.

czyli jednym slowem-PANIKUJE! choć w środku jestem spokojna

citalopram nie daje mi sie ponieść emocjom.

tylko te myśli...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

smutna82

Smutna, te straszne myśli to tylko Twoje lęki. Myśli nie zrobią nikomu krzywdy.

Nie zwariujesz, to tylko ta podstępna choroba będzie podsuwać ciągle nowe myśli, bo nerwica żywi się Twoim lękiem.

To przejdzie, lek w końcu zatrybi i poczujesz ulgę. Musisz przetrwać ten najgorszy okres.

Uwierz, że wszystko to o czym piszesz sam przechodziłem. Ty też ten moment załamania przejdziesz i będziesz mogła zaufać własnej głowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×