Skocz do zawartości
Nerwica.com

Zaburzenia lękowe oporne na leczenie


Rekomendowane odpowiedzi

https://youtu.be/EkbT-cf_oPw
Zaburzenia lękowe oporne na leczenie
Zastanawiasz się, co zrobić, gdy standardowa terapia lęku nie przynosi ulgi? W tym odcinku wyjaśniam, skąd biorą się zaburzenia lękowe oporne na leczenie, jak działa mózg w obliczu stresu i dlaczego nie warto się poddawać. Poznaj metody, które mogą pomóc odzyskać spokój i poczucie kontroli nad własnym życiem. Zapraszam do wysłuchania i pozdrawiam serdecznie!
Daniel Zalewski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W konfrontacji z innymi uznanymi metodami leczenia OCD, trening autogenny Schultza i relaksacyjny Jacobsona wypadają znacznie słabiej. 
Wskazania do ich stosowania w OCD mają charakter ograniczony – techniki te są zwykle zalecana jako element pomocniczy, a nie główna forma leczenia. Mogą być wykorzystane u pacjentów z OCD do łagodzenia ogólnego napięcia, lęku uogólnionego czy stresu, które często towarzyszą temu zaburzeniu.
Przeciwwskazania i ograniczenia dotyczą głównie stosowania tych metod jako monoterapii OCD lub w nieodpowiedni sposób. Np. mogą stać się kolejnym rytuałem. Ze względu na brak dowodów na skuteczność w zwalczaniu obsesji/kompulsji, nie zaleca się opierania leczenia OCD wyłącznie na tego typu oddziaływaniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sebastian86 napisał(a):

Co suplementowac w zaburzeniach lękowych ?

 

Podstawowo zaleca się:

1. Witaminę D3 (żeby zoptymalizować dawkę należy oznaczyć sobie poziom przed suplementacją i po miesiącu stosowania 2000 IU i następnie ewentualnie 4000 IU, jakby na 2000 IU wynik nie mieścił się w odpowiednim pułapie)

2. Omega-3 (w dawce co najmniej 250mg EPA i 250mg DHA)

3. Magnez+B6 (jeśli chcemy wesprzeć pracę układu nerwowego, to należy suplementować dawkę przynajmniej w zakresie 200-400mg/d i najlepiej w łatwo przyswajalnej formie, przy czym najczęściej zaleca się cytrynian albo asparaginian - te formy magnezu zostały także najlepiej przebadane)

 

Dodatkowo zaleca się:

4. Witaminy z grupy B (przyjmuje się, że dla układu nerwowego najważniejsze są witaminy B1, B5, B6, kwas foliowy i witamina B12) - przy czym kwas foliowy szczególnie radzi się niektórym suplementować, z racji że sporo osób ma zdeterminowany genetycznie utrudniony metabolizm kwasu foliowego do jego aktywnej formy - mutacja w genie MTHFR prawdopodobnie dotyczy aż blisko 50% populacji!)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×