Skocz do zawartości
Nerwica.com

Sertralina a dysfunkcje seksualne


Trup666

Rekomendowane odpowiedzi

Od pewnego czasu przyjmuję sertralinę i zauważyłem u siebie zaburzenia związane z satysfakcją seksualną, orgazmem czy niekiedy nawet z samym popędem. Niedawno przerwałem kurację na ok. 4 dni i wszystko powróciło do normy. Dziś niestety znowu to samo (wziąłem prochy bo miałem beznadziejne samopoczucie). Czy da się pozbyć jakoś tego efektu ubocznego? Zależy mi na sprawności seksualnej. A każdy akt seksualny czy masturbacja bez "finiszu" jeszcze bardziej demotywuje do aktywności związanej z tymi sprawami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sertralina należy do grupy leków przeciwdepresyjnych SSRI. SSRI blokując wychwyt zwr. 5-HT, zwiększają jej dostępność w szczelinach synaptycznych. Nasila się przewodnictwo na receptorach 5-HT1a, 5-HT2a/c (inhibicja uwalniania noradrenaliny i dopaminy, dopamina wpływa na sprawność seksualną) itd., to niestety odpowiada za dysfunkcje seksualne. Najczęściej jest to właśnie anorgazmia (brak orgazmu), trudności z jego osiągnięciem, obniżone libido, rzadziej impotencja. Czy da się coś z tym zrobić? Owszem, zastosować politerapię z antagonistą/odwrotnym agonistą rec. 5-HT2a (np. trazodon (Trittico CR), mianseryna (Lerivon), mirtazapina (Remeron) - za wiedzą i zgodą lekarza!, przy problemach z samym wzwodem poprosić lekarza o sildenafil (substancja czynna Viagry), chociaż obecnie dostępne są w aptekach leki OTC (bez recepty) zawierające po 25mg sildenafilu / tabletkę, pakowane po 2 lub 4 szt. , ewentualnie można rozważyć zmianę leku przeciwdepresyjnego na lek o innym mechanizmie działania, np. tianeptyna (Coaxil), bupropion (Wellbutrin XR), moklobemid (Moklar, Mobemid, Aurorix) - za wiedzą i zgodą lekarza!, które nie powodują dysfunkcji seksualnych. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×