Skocz do zawartości
Nerwica.com

Upadek psychologii? Czy psychologia jest w kryzysie?


na_leśnik

Rekomendowane odpowiedzi

O kryzysie psychologii słów kilka. Całkiem ciekawy artykuł, zwłaszcza fragment o czterech naczelnych "maimstreamowych" badaczach fałszujących wyniki, wśród których znalazł się między innymi Philip Zimbardo.

https://www.totylkoteoria.pl/2019/02/psychologia-kryzys.html

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki kryzys? Wg mnie po prostu na wierzch wychodzi, że psychologia i psychoterapia jest przeceniana. Ludzie w tą wierzą jako coś cudownego, że jakiś specjalista ich wyleczy. A tak naprawdę potrzebują wygadać się komuś, poczuć bliskość z innym człowiekiem, szukają zrozumienia. Dzięki temu czują się lepiej i wydaje im się, że rozwiązuje swoje problemy, ale tak naprawdę, to nie bardzo 🙂 (takie moje zdanie). Uzależniają się od relacji z terapeutami, chodzą do nich latami - co dobitnie pokazuje, że psychoterapia nie rozwiązuje ich problemów, jest nieskuteczna. Ale mimo wszystko wydaje im się, że robią coś dobrego. A tak naprawdę otrzymują tylko wsparcie psychologiczne.

Z tego co czytałem to "ojciec" psychoanalizy Freud dość wybiórczo traktował wyniki swoich terapii. Wg niego terapie przynosiły skutki i były OK. A podobno hmm, głównie tak się jemu wydawało. Naprawdę swoim pacjentom nie pomagał za bardzo. Z resztą dziś psychoanaliza nie jest traktowana już zbyt poważnie.

Mój przypadek:

Ukończyłem 10 tygodniową terapię grupową. Na epikryzie było napisane, że częściowo odreagowałem stłumione emocje, nastąpiła poprawa, w ogóle lepiej sobie radzę, w ogóle takie lanie wody, że wszystko idzie w dobrą stronę. Najlepsze było to, że kilka ostatnich zdań było napisane w formie żeńskiej. Czyli najprawdopodobniej zostało skopiowane z innej epikryzy.

A jak ja się z tym czułem? Po tych wszystkich latach mogę stwierdzić, że ta terapia w ogóle mi nie pomogła. Ale wg tej epikryzy to psychologowie wykonali kawał dobrej roboty. A potem na podstawie takich epikryz, psychoterapeuci mogą chwalić się wstatystykach jak pomogli pacjentom...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, ziomus0812 napisał:

Wg mnie po prostu na wierzch wychodzi, że psychologia i psychoterapia jest przeceniana. Ludzie w tą wierzą jako coś cudownego, że jakiś specjalista ich wyleczy

Psychologia i psychiatria tak naprawdę jeszcze mało wiedzą o ludzkiej psychice, tzn wiedzą już sporo, ale to i tak jest jeszcze mała wiedza, te nauki jeszcze błądzą. Obecne psychoterapie i farmakoterapie to częściowo eksperymentowanie na pacjentach. Również do klasyfikacji zaburzeń psychicznych w ICD i DSM uważam, że należy podchodzić "ostrożnie", to jeszcze nie jest w pełni fachowa klasyfikacja. Uważam, że pełne zaufanie do psychologii i psychiatrii jest niezdrowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×