Skocz do zawartości
Nerwica.com

Legalna eutanazja dla psychicznie chorych w Holandii


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, MarekWawka01 napisał:

W Polsce absolutnie nie.

 

Czyli nieważne na co się choruje tylko gdzie się leczy. Po części jest to jakaś tam forma dyskryminacji, bo załóżmy, że Polak choruje na coś, co kwalifikuje się w Holandii do eutanazji. Następnie wyjeżdża do Holandii i Holender może popełnić eutanazję, a on zasadniczo nie, bo leczył się w Polsce. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.09.2022 o 14:17, move napisał:

 

Czyli nieważne na co się choruje tylko gdzie się leczy. Po części jest to jakaś tam forma dyskryminacji, bo załóżmy, że Polak choruje na coś, co kwalifikuje się w Holandii do eutanazji. Następnie wyjeżdża do Holandii i Holender może popełnić eutanazję, a on zasadniczo nie, bo leczył się w Polsce. 

Ja myślę, że żeby mógł się jej podjąć musiałby uzyskać obywatelstwo holenderskie, czyli pożyć tam najpierw kilka lat ;) wtedy pewnie eutanazję by rozważyli jeśli byłyby wskazania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, acherontia styx napisał:

Ja myślę, że żeby mógł się jej podjąć musiałby uzyskać obywatelstwo holenderskie, czyli pożyć tam najpierw kilka lat ;) wtedy pewnie eutanazję by rozważyli jeśli byłyby wskazania.

 

Wypisz wymaluj dyskryminacja. To jest tak, jakby Holender przyjechał do Polski i odmówiono mu pomocy medycznej. Jeśli obywatel jakiegoś państwa członkowskiego ma EKUZ i wyjedzie do innego, to przysługują mu takie same świadczenia medyczne jak obywatelom danego państwa. Nawet jak nie ma się wyrobionej EKUZ, to w innym państwie nie można odmówić danej osobie niezbędnej pomocy medycznej, tylko że potem trzeba za to płacić. Jak ma się z czego.

 

Z teoretycznego punktu widzenia. Wyrobiona EKUZ, tłumaczę sobie polską dokumentację medyczną i jadę do Holandii. Tam zgłaszam się do szpitala czy odpowiednika naszego SOR-u, że chcę popełnić eutanazję. Powinni mnie potraktować jak Holendra. Lekarz powinien na podstawie dokumentacji medycznej wystąpić do odpowiedniej komisji. Tyle w teorii. W praktyce wiadomo, że pewne środowiska polityczne w Polsce robiłby wszystko, żeby uniemożliwić taką eutanazję. Powstałby bowiem precedens, a że wiele osób chciałoby skorzystać z eutanazji, to  by się okazało po jakimś czasie, że liczba eutanazji wzrosłaby w Holandii kilkukrotnie.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, move napisał:

Wypisz wymaluj dyskryminacja. To jest tak, jakby Holender przyjechał do Polski i odmówiono mu pomocy medycznej. Jeśli obywatel jakiegoś państwa członkowskiego ma EKUZ i wyjedzie do innego, to przysługują mu takie same świadczenia medyczne jak obywatelom danego państwa. Nawet jak nie ma się wyrobionej EKUZ, to w innym państwie nie można odmówić danej osobie niezbędnej pomocy medycznej, tylko że potem trzeba za to płacić.

Ok, w przypadku stanu zagrożenia życia nie można. W innym przypadku można, jeśli dana placówka np. nie ma miejsc/nie zajmuje się danymi urazami, a odesłanie człowieka do innego szpitala/lekarza nie wpłynie na pogorszenie stanu zdrowia. 

 

Co do eutanazji w innych krajach, ja coś miałam o tym na studiach, ale za cholerę nie pamiętam na którym przedmiocie (no na pewno na etyce, ale tu bardziej mi chodzi o przedmiot stricte medyczny), ale poczytam jak to z prawnego punktu widzenia wygląda odnośnie eutanazji i jak coś znajdę to najwyżej tu zacytuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@move z tego co na szybko wyczytałam to to nie jest tak prosto z tą eutanazją w Holandii jak wszyscy sądzą.

Wszystkie zasady i warunki, w których eutanazja jest dopuszczalna reguluje tam Ustawa o zakończeniu życia na żądanie i pomocnictwie w samobójstwie i ma ona ścisłe kryteria. I tak, za "niepotrzebną" eutanazję lekarz może iść do pierdla w Holandii.

Znalazłam dane, co prawda już stare, że tak na prawdę na prawie 25tys. osób rozważających eutanazję, przeprowadzono ją tylko u niewiele ponad 2 tys., pozostali w większości zrezygnowali, ale na 10 tys. osób które były zdecydowane, lekarze dopuścili tylko u tych właśnie 2 tys. I gwarantuje, że w przypadku depresji, patrząc na kryteria nikt by tam zgody na to nie uzyskał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, acherontia styx napisał:

Ok, w przypadku stanu zagrożenia życia nie można. W innym przypadku można, jeśli dana placówka np. nie ma miejsc/nie zajmuje się danymi urazami, a odesłanie człowieka do innego szpitala/lekarza nie wpłynie na pogorszenie stanu zdrowia. 

 

Myśli samobójcze kwalifikują się jako stan zagrożenia życia lub zdrowia. Ciekawe jak odesłaliby takiego pacjenta np. z Holandii do Polski. Musiałby jechać pod opieką specjalistów, bo przecież nie wpakowaliby go np. do pociągu. 

 

2 minuty temu, acherontia styx napisał:

I gwarantuje, że w przypadku depresji, patrząc na kryteria nikt by tam zgody na to nie uzyskał.

 

Na samą depresję może być ciężko, ale w przypadku zaburzenia przywiązania, przewlekłej depresji, chronicznych myśli samobójczych, niepokoju, psychozy i omamów słuchowych wystarczyło do zakwalifikowania do eutanazji. Czyli jakby ktoś miał podobne problemy zdrowotne w Polsce i wyjechał do Holandii, a odmówiono by mu eutanazji tylko dlatego, że jest Polakiem, to moim zdaniem byłaby to dyskryminacja.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz, move napisał:

Na samą depresję może być ciężko, ale w przypadku zaburzenia przywiązania, przewlekłej depresji, chronicznych myśli samobójczych, niepokoju, psychozy i omamów słuchowych wystarczyło do zakwalifikowania do eutanazji. Czyli jakby ktoś miał podobne problemy zdrowotne w Polsce i wyjechał do Holandii, a odmówiono by mu eutanazji tylko dlatego, że jest Polakiem, to moim zdaniem byłaby to dyskryminacja.   

Nie chce mi się już dzisiaj dokładniej szukać jak to jest w przypadku obcokrajowców i zapewne musiałabym znaleźć całą Ustawę po angielsku, żeby sprawdzić takie konkrety jak dopuszczenie obcokrajowców do eutanazji, a mam teraz kocioł w robocie i jestem już zmęczona. Jutro powinnam mieć luźniej, to poszukam konkretniej.

Z tym, że w przypadku takich problemów jak wymieniłeś, to patrząc na kryteria nadal tej zgody na 99% byś nie dostał. Tak ogólnie musisz przekonać 2 różnych lekarzy, że nie istnieje żadna rozsądna alternatywa. Nawet jak jednego byś przekonał, to jeśli drugi będzie innego zdania, to już po eutanazji, bo ten drugi, tak jakby "sprawdza" tego pierwszego, czy rzeczywiście wszystkie formalności, zasady, alternatywy, zostały wykorzystane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, acherontia styx napisał:

Z tym, że w przypadku takich problemów jak wymieniłeś, to patrząc na kryteria nadal tej zgody na 99% byś nie dostał. Tak ogólnie musisz przekonać 2 różnych lekarzy, że nie istnieje żadna rozsądna alternatywa. Nawet jak jednego byś przekonał, to jeśli drugi będzie innego zdania, to już po eutanazji, bo ten drugi, tak jakby "sprawdza" tego pierwszego, czy rzeczywiście wszystkie formalności, zasady, alternatywy, zostały wykorzystane.

 

Bohaterka tematu jakoś przekonała, a w zasadzie miała wyłącznie wymienione wyżej choroby i zaburzenia psychiczne. 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, move napisał:

 

Bohaterka tematu jakoś przekonała, a w zasadzie miała wyłącznie wymienione wyżej choroby i zaburzenia psychiczne. 

Filmiku nie oglądałam (z tego co na szybko weszłam to nawet nie ma angielskich napisów ani nic, także średnio bym w to wierzyła, co ktoś napisał na podstawie tłumacza google).

Ja nie mówię, że niemożliwe w ogóle, bo pierwsza wersja ustawy z 1984 roku dopuszczała też eutanazję z powodu cierpienia psychicznego. Tylko, że to później się zmieniało, jak to teraz wygląda nie wiem, nie czytałam ustawy. Jednak jestem skłonna stwierdzić, że bardzo ciężko taką zgodę uzyskać w takich przypadkach i na pewno udaje się to niewielu jeśli już.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.09.2022 o 21:48, Gość napisał:

 

Wypisz wymaluj dyskryminacja. To jest tak, jakby Holender przyjechał do Polski i odmówiono mu pomocy medycznej.

I bardzo dobrze, bo dyskryminacja to dobra rzecz.

 

A tak generalnie jeżeli jesteś obywatelem jednego państwa, to nie obowiązuje Cię prawa jakie mają obywatele innego państwa. Jeżeli Tobie jako Polakowi nie należy się niemiecki socjał, albo amerykańska emerytura to też krzyczysz, że to dyskryminacja?

 

Cytat

To jest tak, jakby Holender przyjechał do Polski i odmówiono mu pomocy medycznej.

Nie , wcale nie tak, EKUZ gwarantuje NIEZBĘDNE świadczenia medyczne. To tak samo, jakbyś np. pojechał jako inwalida do kraju, w którym refundowane są protezy Hi-Tech za milion Euro i domagał się za darmo takiej protezy, powołując się na EKUZ.

 

Cytat

 

Z teoretycznego punktu widzenia. Wyrobiona EKUZ, tłumaczę sobie polską dokumentację medyczną i jadę do Holandii. Tam zgłaszam się do szpitala czy odpowiednika naszego SOR-u, że chcę popełnić eutanazję. Powinni mnie potraktować jak Holendra. Lekarz powinien na podstawie dokumentacji medycznej wystąpić do odpowiedniej komisji. Tyle w teorii.

 

Bardzo dużo trudu i wysiłku po to by popełnić samobójstwo. Ale co kto lubi.

 

Ale to wynika z jakiejś narcystycznej potrzeby przymuszenia całego systemu do tego, by Ci asystował w samobójstwie ?

 

Cytat

W praktyce wiadomo, że pewne środowiska polityczne w Polsce robiłby wszystko, żeby uniemożliwić taką eutanazję.

I bardzo dobrze, że są, bo zgodnie z przysięgą Hipokratesa choremu się pomaga, a nie go zabija.

 

Cytat

Powstałby bowiem precedens, a że wiele osób chciałoby skorzystać z eutanazji, to  by się okazało po jakimś czasie, że liczba eutanazji wzrosłaby w Holandii kilkukrotnie.   

Tak, pojawiłyby się od razu firmy, które za opłatą kilkuset euro sugerowałyby ludziom z depresją i w nagłym kryzycie psychicznym taką formę "terapii" w Holandii. Wyobraź sobie - wpisujesz w google frazę " rzuciła mnie dziewczyna - jak żyć ? " - i wyskakują reklamy:

"Nie masz po co żyć? Zaopiekujemy się Tobą! Eutanazja w Holandii już od 350 Euro!"

"DARMOWA POMOC dla smutnych i samotnych dzięki zabiegowi eutanazji w Holandii ! (*warunkiem skorzystania z promocji jest jedynie zapisanie na nas mieszkania w testamencie u notariusza)"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.09.2022 o 22:56, acherontia styx napisał(a):

@move z tego co na szybko wyczytałam to to nie jest tak prosto z tą eutanazją w Holandii jak wszyscy sądzą.

Wszystkie zasady i warunki, w których eutanazja jest dopuszczalna reguluje tam Ustawa o zakończeniu życia na żądanie i pomocnictwie w samobójstwie i ma ona ścisłe kryteria. I tak, za "niepotrzebną" eutanazję lekarz może iść do pierdla w Holandii.

Znalazłam dane, co prawda już stare, że tak na prawdę na prawie 25tys. osób rozważających eutanazję, przeprowadzono ją tylko u niewiele ponad 2 tys., pozostali w większości zrezygnowali, ale na 10 tys. osób które były zdecydowane, lekarze dopuścili tylko u tych właśnie 2 tys. I gwarantuje, że w przypadku depresji, patrząc na kryteria nikt by tam zgody na to nie uzyskał.

Z ciekawości na szybko sprawdziłem, eutanazja jest możliwa dla obcokrajowców bez problemu jeżeli jesteś na terenie Niderlandów i posiadasz ubezpieczenie zdrowotne wykupione w tutejszych ubezpieczalniach. Czyli w skrócie dla chcącego nic trudnego, wykupuje ubezpieczenie, idę do lekarza. Cała procedura trwa tyle samo co u Holendra (Czyli nie wiem bo nie doczytałem, bo na szybko).po wszystkim zwłoki muszą być zabrane do kraju pochodzenia (tak jest napisane).I jeszcze że nie mają problemu z turystyka eutanazji 😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×