Skocz do zawartości
Nerwica.com

anhedonia


adrian1233378

Rekomendowane odpowiedzi

Tianeptyna nie jest wskazana w zaburzeniach koncentracji ponieważ blokuje metabolizm acetylocholiny dodatkowo pobudza receptory opioidowe co dodatkowo zaburza subtelnie funkcje poznawcze. To dobry lek ale nie w sytuacji problemów z koncentracją.

Również mam problem z anhedonią i ogólnym rozleniwieniem umyslowym-postawilem na dopamine-biore Pramipeksol od siedmiu tygodni -jeszcze nie odblokowal metabolizmu DA jednak jest ku temu bliżej niż dalej. Nie każdy agonista dopaminy jest zalecany w usuwaniu anhedonii; w zasadzie na tą chwilę nadaje się do tego jedynie Pramipeksol ze względu na pobudzane przez niego autoreceptory D2 i D3. [...]

Tianeptyna ma tez pozytywny wplyw na funkcje poznawcze (ale raczej pamiec) poprzez receptory AMPA. W normalnych dawkach raczej wzmacnia funkcje poznawcze, nie zaburza ich. Mozesz podeslac badanie z acetylocholina? Te na ktore trafilem mowi o stosowaniu horrendalnych dawek (w przeliczeniu na ludzi byloby to jakies 340mg/d), a pewnie nie o takie Ci chodzilo.

 

Warto wspomniec, ze inni AD moga byc stosowani doraznie w anhedonii/problemach z libido itp. Ciekaw jestem czy w Twoim wypadku szybko nie pojawi sie tolerancja na postsynaptycznych receptorach i tyle z tego bedzie. Oby nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tianeptyna nie jest wskazana w zaburzeniach koncentracji ponieważ blokuje metabolizm acetylocholiny dodatkowo pobudza receptory opioidowe co dodatkowo zaburza subtelnie funkcje poznawcze. To dobry lek ale nie w sytuacji problemów z koncentracją.

Również mam problem z anhedonią i ogólnym rozleniwieniem umyslowym-postawilem na dopamine-biore Pramipeksol od siedmiu tygodni -jeszcze nie odblokowal metabolizmu DA jednak jest ku temu bliżej niż dalej. Nie każdy agonista dopaminy jest zalecany w usuwaniu anhedonii; w zasadzie na tą chwilę nadaje się do tego jedynie Pramipeksol ze względu na pobudzane przez niego autoreceptory D2 i D3. [...]

Tianeptyna ma tez pozytywny wplyw na funkcje poznawcze (ale raczej pamiec) poprzez receptory AMPA. W normalnych dawkach raczej wzmacnia funkcje poznawcze, nie zaburza ich. Mozesz podeslac badanie z acetylocholina? Te na ktore trafilem mowi o stosowaniu horrendalnych dawek (w przeliczeniu na ludzi byloby to jakies 340mg/d), a pewnie nie o takie Ci chodzilo.

 

Warto wspomniec, ze inni AD moga byc stosowani doraznie w anhedonii/problemach z libido itp. Ciekaw jestem czy w Twoim wypadku szybko nie pojawi sie tolerancja na postsynaptycznych receptorach i tyle z tego bedzie. Oby nie.

 

Jedna z najlepszych stron o Tianeptynie:

https://www.tianeptine.com

 

Kluczowe w syntezie ,uwalnianiu i metabolizmie neuroprzekaźnika są autoreceptory. Ich desensytyzacja decyduje o początku terapeutycznego działania większości antydepresantow w tym także pramipeksolu. Zwaz ze SSRI podobnie jak Pramipeksol pobudzają receptory postsynaptyczne i pomimo tego po pojawieniu się efektu terapeutycznego działają antydepresyjnie przez długi okres czasu.

Stymulacja receptorów postsynaptycznych może być problemem wtedy gdy nie towarzyszy jej równoczesna stymulacja autoreceptorow-tak działa wiele agonistow dopaminy lecz nie Pramipeksol.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strona przytaczana przez Ciebie rowniez wspomina o ogromnych dawkach tianeptyny, takich jak ja znalazlem. W takim razie nie ma sensu straszyc problemami z koncentracja.

 

Rozumiem Twoj cel w tej terapii, jednak zwiekszony wyrzut dopaminy (juz po 'odblokowaniu') poprzez zdownregulowane autoreceptory doprowadzi do czestszego pobudzania receptorow postsynaptycznych, a to zas do zmian adaptacyjnych, ktore potocznie mozna nazwac tolerancja. Tak mi przynajmniej podpowiada wiedza. Nie mniej i tak chetnie uslysze o Twoich efektach, oby jak najbardziej pozytywnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Miałem dzisiaj wizytę i dostałem bupropion do sertraliny. Babka mówiła coś że można łączyć te leki bo się uzupełniają. Podobno w usa często stosują takie kombo. Zobaczymy co z tego będzie. Wiecie może ile ten bupropion się rozkręca, żeby uznać że już działa w 100% ? Dziękuje za wszystkie sugestie i odpowiedzi ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam to samo już od jakiegoś pół roku. Czasem jest lepiej, ale dominuje anhedonia. Czuje się, jakbym miał mózg przepalony. :(

 

Dokładnie tak samo się czuję, nie czuję emocji(jestem oziębły emocjonalnie). A bierzesz coś na to ? ja teraz próbuję właśnie sertralina+bupropion. Może coś ruszy w tej kwestii..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak samo się czuję, nie czuję emocji(jestem oziębły emocjonalnie). A bierzesz coś na to ? ja teraz próbuję właśnie sertralina+bupropion. Może coś ruszy w tej kwestii..

Olanzapina + Setaloft (pół tabletki, wcześniej cała)

To chyba ta Olanzapina za tą anhedonię odpowiada. I za senność. Mój lekarz na moją senność mówi: mobilizować się! :D ten lek jest bardzo skuteczny na moje problemy, ale powoduje inny - anhedonię...

No cóż, przynajmniej nie widzę już demonów na szybach od drzwi ;) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak samo się czuję, nie czuję emocji(jestem oziębły emocjonalnie). A bierzesz coś na to ? ja teraz próbuję właśnie sertralina+bupropion. Może coś ruszy w tej kwestii..

Olanzapina + Setaloft (pół tabletki, wcześniej cała)

To chyba ta Olanzapina za tą anhedonię odpowiada. I za senność. Mój lekarz na moją senność mówi: mobilizować się! :D ten lek jest bardzo skuteczny na moje problemy, ale powoduje inny - anhedonię...

No cóż, przynajmniej nie widzę już demonów na szybach od drzwi ;) .

 

A długo już bierzesz ten zestaw ? Ważne że już jest lepiej, czyli widać progres ;) Może z czasem Ci miną objawy anhedonii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :)

 

Ten zestaw biorę regularnie od lipca. W wakacje byłem w szpitalu i powiedziałem im, że olanzapina poprzednio wyciągneła mnie z g... ale w sumie nie wiem czy dobrze zrobiłem, mówiąc im o tym, bo nie eksperymentowali z innymi lekami tylko dali mi od razu 20mg olanzapiny i jakieś przeciwlękowe wspomagające, nie pamiętam już. Z tym, że ta olanzapina strasznie otępia umysł (długi sen po którym w cale się nie chce wstawać) i wiem, że swojego lekarza na pewno nie namówię na zmianę leku, co najwyżej na utrzymanie Setaloftu (lekarz chce mi go zlikwidować - dlatego zmniejszył dawkę - ale ja się boję, że mnie weźmie dół psychiczny)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :)

 

Ten zestaw biorę regularnie od lipca. W wakacje byłem w szpitalu i powiedziałem im, że olanzapina poprzednio wyciągneła mnie z g... ale w sumie nie wiem czy dobrze zrobiłem, mówiąc im o tym, bo nie eksperymentowali z innymi lekami tylko dali mi od razu 20mg olanzapiny i jakieś przeciwlękowe wspomagające, nie pamiętam już. Z tym, że ta olanzapina strasznie otępia umysł (długi sen po którym w cale się nie chce wstawać) i wiem, że swojego lekarza na pewno nie namówię na zmianę leku, co najwyżej na utrzymanie Setaloftu (lekarz chce mi go zlikwidować - dlatego zmniejszył dawkę - ale ja się boję, że mnie weźmie dół psychiczny)

 

Jak ma Cię złapać dół, to lepiej nie odstawiaj. Ja dzisiaj 2 dzień na bupropionie, na razie dużych zmian nie odczuwam, oprócz leciutko większej motywacji. Pobiorę miesiąc, mam nadzieję że z dnia na dzień będzie coraz lepiej, a jeśli nie to zmienię na co innego. 8) Trzymaj się i powodzenia w dalszej terapii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×