Skocz do zawartości
Nerwica.com

Terapia bez leków


Dolores_Haze

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

jestem nowa na forum. Mam za sobą 10 miesięcy terapii pogłębionej. W przeszłości zdarzało się, że przechodziłam stany depresyjne (ale wtedy nie potrafiłam tego tak nazwać i w ogóle nie miałam pojęcia co się ze mną dzieje). Po zakończeniu terapii w czerwcu zeszłego roku stany te

zaczęły pojawiać się coraz częściej i z większą regularnością. Każdy kolejny dołek był gorszy, w grudniu zaczęły nachodzić mnie myśli samobójcze. Dwa tygodnie temu przyszedł najgorszy dół ze wszystkich. Prócz myśli samobójczych, psychicznego załamania i wyczerpania doszło wyczerpanie fizyczne - każdego ranka z trudem podnoszę się z łóżka, każda, najmniejsza czynność stanowi wyzwanie. Nie mam siły by czytać i tym bardziej, by pisać - co dla mnie jest szczególnie dotkliwe, ponieważ pisanie to moja pasja (a raczej jeszcze do niedawna nią była) i jedno ze źródeł zarobkowania. W każdym razie zorientowałam się, że coś jest nie tak i ponownie zgłosiłam się na terapię. Jestem na razie po dwóch spotkaniach. Terapeutka póki co odradza wizytę u psychiatry i przyjmowanie leków, ponieważ twierdzi, że skoro do tej pory wychodziłam z doła bez leków, to tym razem też jestem w stanie to zrobić. Ufam jej, ale mam wątpliwości, ponieważ czuję się coraz gorzej. O samobójstwie myślę jako o jedynej, racjonalnej opcji na rozwiązanie mojej sytuacji. Z drugiej jednak strony nigdy leków nie brałam i jestem pełna obaw. Czy mam prawo powiedzieć terapeutce o swoich obawach? Czy nie będzie to dowodem na brak zaufania jej terapii? Dodam, że na ostatnim spotkaniu ledwo mogłam zrozumieć, co do mnie mówi. Omawiamy bieżące sprawy i jej spostrzeżenia jeszcze bardziej mnie dołują i utrzymują w przekonaniu, że moje życie jest spaprane od a do z. Myślę, że nie skorzystam dobrze z terapii, będąc w takim stanie. Czy w ogóle jest możliwe wyjście z depresji bez leków? Z góry dziękuję za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Dolores_Haze!

 

Czy mam prawo powiedzieć terapeutce o swoich obawach? Czy nie będzie to dowodem na brak zaufania jej terapii?

Masz prawo powiedzieć terapeutce o swoich obawach i nie będzie to wcale dowodem na brak zaufania.

 

Czy w ogóle jest możliwe wyjście z depresji bez leków?

Owszem, jest to możliwe. Psychoterapia zapewnia leczenie przyczynowe, czyli dochodzi się do źródła problemów. Leki natomiast zapewniają jedynie leczenie objawowe - minimalizują lub eliminują (przynajmniej na jakiś czas) objawy choroby. Dlatego po odstawieniu leków po jakimś czasie objawy znowu mogą powrócić.

 

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cytuj:

Czy w ogóle jest możliwe wyjście z depresji bez leków?

 

Owszem, jest to możliwe. Psychoterapia zapewnia leczenie przyczynowe, czyli dochodzi się do źródła problemów. Leki natomiast zapewniają jedynie leczenie objawowe - minimalizują lub eliminują (przynajmniej na jakiś czas) objawy choroby. Dlatego po odstawieniu leków po jakimś czasie objawy znowu mogą powrócić.

 

 

---z głębokiej depresji bez leków można wylądować w najlepszym wypadku w szpitalu psychiatrycznym , a najgorszym na sznurze .

Zwykłe , lekkie depresje same przejdą , nie potrzeba nawet chodzić na psychoterapię .

Ważna też jest przyczyna depresji , jężeli takowa obiektywnie istnieje , a nie jest to tylko skutek chemicznego bałaganu w głowie .

 

-- 19 lut 2015, 15:03 --

 

Dolores w Twoim stanie bez leków to sie posypiesz . Ta psychoterapeutka to niezły ściemniacz ,nie każe Ci iść do Lekarza . Normalnie nakopałbym jej do dupy . Ty masz ostrą fazę depresji , wiem bo cos takiego przeżyłem . I bez leków pewnie bym ,,, tu teraz nie pisał .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×