Skocz do zawartości
Nerwica.com

Nazwa mechanizmu obronnego - proszę o pomoc !


milano3

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

Zaobserwowałem u siebie, powtarzalny u siebie schemat reakcji na pewne sytuacje/czynniki. Otóż, kiedy chce się czegoś podjąć (nauka, założenie nowej grupy wokalnej, publiczny występ w teatrze), to uciekam od tych "wyzwań" w chorobę. Kiedyś była to ziarnica złośliwa, później początki parkinsona, rak żołądka, teraz jest HIV. W szpitalu wspólnie z 2 koleżankami, pocięliśmy się jedną żyletką. Później akurat było tak, ze zachorowałem na grype no i od tego czasu co jakiś czas mam fazy na HIV. Te dziewczyny prawie na pewno nie były zarażone, gdyż nie brały narkotyków, były dziewicami.

Chodzi mi o to czy jest jakaś konkretna nazwa takiego mechanizmu obronnego.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mechanizmy obronne ego:

 

Techniki unikania działania: represja (wyparcie), nadmierna samokontrola, supresja (tłumienie), prokrastynacja (zwlekanie, odraczanie), zachowania obsesyjno-kompulsyjne

 

Techniki przemieszczenia: acting-out, fiksacja, inwersja, kompensacja, konwersja, przeniesienie, regresja, sublimacja, substytucja, asceza, reakcje upozorowane, zaprzeczane własnemu działaniu z przeszłości, zaprzeczanie istnieniu czegoś, nawykowe, utrwalone wzorce zachowań (np. uległość, agresja (psychologia), unikanie, samochwalstwo, dążenie do niezależności, podejrzliwość), omdlenie, robienie się słabym, chorym lub zmęczonym

 

Techniki zniekształcania rzeczywistości: dewaluacja, dysocjacja, fantazjowanie, nieuzasadniona generalizacja, idealizacja, intelektualizacja, maskowanie, odwracanie sensu, projekcja, racjonalizacja, rozszczepienie (splitting), selektywny brak uwagi, symbolizacja, zaprzeczanie

 

Techniki przyjmowania cudzych zachowań: identyfikacja, inkorporacja, introjekcja, konformizm, internalizacja

 

Mechanizmy złożone, łączące kilka z powyższych: negatywizm, pokuta, naprawienie zła, odwracanie uwagi, samorozgrzeszanie się, tracenie zainteresowania, zemsta, przesądy

 

 

 

Nieustanne odkładanie ważnych decyzji życiowych może wynikać z prokrastynacji albo zaburzeń adaptacyjnych. Wkręcanie sobie nieistniejących zaburzeń somatycznych to efekt zaburzeń nerwicowych albo hipochondria. Transformacja lęku w dolegliwości somatyczne to wynik zaburzeń somatoformicznych (do których zalicza się hipochondria), konwersyjnych, dysocjacyjnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×