Skocz do zawartości
Nerwica.com

szaleństwo & obłęd


KAMILA111

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pewną sprawę. Piszę właśnie projekt na temat szaleństwa i obłędu. Rozgraniczyłam szaleństwo i obłęd ustawiając je na dwóch etapach - szaleństwo jako zachowanie wykraczające poza normy, oraz obłęd- choroby psyczhiczne oraz zagrożenie względem nie tylko siebie ale i otoczenia. Pani profesor nr. 1 twierdzi, że praca ma dobry fundament, druga pani profesor twierdzi, że jestem niepoważna , rozgraniczając obłęd i szaleństwo oraz że powinnam uznać to za synonimy. Możecie mi pomóc ze strony psychologicznej? potrzebuje profesjonalnej opini patrząc pod względem terminologii profesjonalnej- psychologicznej, nie tylko słownikowej, z góry dziękuję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KAMILA111, może więc warto samemu zajrzeć do literatury psychologicznej a nie pytać na forum o takie rzeczy. Wg. mnie jeśli by szaleństwo rozgraniczyć na dwa zjawiska czyli szaleństwo bez utraty" rozumu" i z jego utratą to okazałoby się, że jest to synonim obłędu i jednocześnie to coś odrębnego, bo kiedy człowiek szalony upraszczając nie traci "rozumu" czyli ma zachowany kontakt z rzeczywistością przynajmniej w 90 % to jest zdrowy psychicznie tylko jego zachowanie wykracza poza normę oczywiście społeczną, ogólnie przyjętą, ale jeśli ten "rozum" traci czyli urywa mu się kontakt z rzeczywistością to automatycznie uznaje się go za chorego, który popadł w tzw. "obłęd". Pojęcia "obłędu" już dawno nie używa się w nazewnictwie psychologicznym, mówi się o chorobie psychicznej a "szaleństwo" funkcjonuje jedynie w mowie potocznej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a choroba umysłowa to choroba psychiczna?

bo są niepełnosprawni umysłowo ludzie ale to nie to samo co zaburzeni psychicznie

kiedyś sie mówiło choroba umysłowa w locie nad kukułczym gniazdem tak jest jak rozmawia z lekarzami nicholson :)czyli synonim psychozy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×