Skocz do zawartości
Nerwica.com

Słuch dziwne zjawisko


dlaczegojaeh

Rekomendowane odpowiedzi

Mam nerwicę lekową, od paru dni przeraża mnie jedna rzecz, chodzi o to, że jak gra tv bez głosu, słysze jakby czasami to co mowią aktorzy. Wydaje mi się jednak, że to słyszę tylko "w swojej głowie".

 

Dzisiaj miałem coś takiego, że w drugim pokoju leciał telewizor, z średnią głośnością, miałem zamknięte drzwi, coś tam słyszałem jak gra, wkręciło mi się(niby to słyszałem, w głowie)że gra tam pewna piosenka. Otwieram drzwi, a tam leci całkiem co innego. I tak kilka razy.

Serce z nerwów zaczeło kłóć.

 

Pisze chaotycznie może, ale inaczej nie potrafię. Czy wszystko ze mną ok? Czy to już omamy w pierwszym stadium schizofrenii?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Często tak jest, że jak znajdujemy się w stanie wewnętrznego pobudzenia, gorzej słyszymy -zniekształcamy komunikaty akustyczne. I tak prawdopodobnie jest w Twoim przypadku; w takich sytuacjach zwykle uruchamia się mechanizm projekcji (podobnie, gdy patrzymy na tzw. plamy atramentowe), czyli rzutowania na zewnętrzne obiekty (szczególnie te niedookreślone, niewyraźne) własnych myśli, emocji, czy wyobrażeń; a ponieważ jesteś, jak mówisz, osobą lękową, to pewnie nadinterpretujesz swoje nieprecyzyjne spostrzeżenia; jeśli w takiej sytuacji myślisz, że to objaw jakiejś choroby psychicznej, to jeszcze b-reagujesz na nie lękiem; jednym słowem: mamy tu do czynienia z tzw. błędnym kołem -reagujesz emocjonalnie nie tyle na niewyraźne, bo z sąsiedniego pokoju bodźce, co na swoje wyobrażenia. Podejdź do tego ze spokojem; wiadomo przecież, że jak słyszymy, bądź widzimy jakieś "zamglone" komunikaty, to często nadajemy im różne znaczenie (ilu ludzi, to tyle interpretacji); takie reakcje mają miejsce u wszystkich osób (także zdrowych). Nie jest to żaden dowód na to, że "z nami jest coś nie tak".

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlaczegojaeh, Daj spokój. Dajesz się poprostu wkręcać przez ten lęk. Za bardzo się dopatrujesz i wsłuchujesz oraz analizujesz.

Nie przejmuj się tym i nie rozmyślaj.

Ja np. nie pamiętam w co byłam ubrana wczoraj do pracy. Też mam się tym przejmować? Wcześniej przejmowałam się. Najlepszy dystans, ale ciężko o niego.

To nie żaden objaw chorobowy. Teraz poprostu za bardzo wsłuchujesz się w siebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E tam, mam tak samo. I choć problemów ze słuchem nie mam to bardzo często mam tak , że np. gdy z kimś rozmawiam to przekręcam wyjątkowo przedziwnie słowa, zdania które do mnie mówi, co doprowadza nie raz do bardzo zabawnych sytuacji. Na tle nerwowym "ogłusza mnie" i przeinaczam dzwięki - jednego dnia gdy byłam w miarę zrelaksowana na teście muzycznym wyszedł mi słuch absolutny, a innego na tym samym teście wyszedł mi poniżej przeciętnej. Też tak jak ty słyszę czasem muzykę a pózniej okazuje się , że to co innego. Czasem się tak zawiesza, ludzie nerwowi, oderwani od rzeczywistości tak mają. Jak ktoś coś do mnie mówi notorycznie proszę o powtórzenia, a dopiero po jakichś dwóch, trzech sekundach dochodzi do mojego mózgu co do mnie przed chwilą powiedział, choć jeszcze nic nie zdążył powtórzyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie są to omamy słuchowe ani echo myśli. Jest dokładnie tak, jak wyjaśniła Veni_Venissa. Kiedyś oglądałam ciekawy program (na jakimś discovery czy czymś w ten deseń) - w którym wytłumaczono na czym polega "rozumienie oglądanej treści" w telewizji, - bez ścieżki dźwięku. Wyjaśniono, że umysł (kora słuchowa) sam "dorabia" sobie taki dźwięk, jakiego oczekuje, jest to odczucie wyjątkowo plastyczne - odczucie słyszenia dźwięku w otoczeniu (projekcja) i całkowicie naturalne. Bardzo podobnym zjawiskiem jest "swędzenie mózgu" (ot taka nazwa naukowców) opisane w tym artykule:

 

http://www.masterminds.pl/Anatomia,Czlowieka.18/Radio,wewnatrz,glowy.350.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×