Skocz do zawartości
Nerwica.com

Leki a oddawanie krwi


brum

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś byłam oddać krew i pytałam lekarza, jako że od jutra zaczynam po raz kolejny kurację parogenem, czy branie leków dyskwalifikowałoby mnie jako potencjonalnego dawcę. Otrzymałam odpowiedź niejednoznaczną, bo powiedział, że raczej tak, ale musiałby konkretniej sprawdzić, bo nie wie. W związku z tym mam pytanie: czy ktoś z Was oddawał krew biorąc leki (za zgodą lekarza)? W internecie znalazłam jakieś wypowiedzi ale sprzed kilku lat, z jednych wynikało, że można, z drugich, że nie, a jeszcze z innych, że na zachodzie to w ogóle nie ma znaczenia, czy się bierze jakieś SSRI. Interesuje mnie, jak jest teraz - czy są jakieś sztywne przepisy, czy to zależy od stacji krwiodawstwa, a może jest jakaś lista leków dyskwalifikujących do oddawania krwi? Może ktoś wie,czy są jakieś medyczne przeciwwskazania, czy to tylko przepisy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Choroby i zaburzenia psychiczne przewlekłe (np. zaburzenia depresyjne nawracające) w ogóle dyskwalifikują możliwość oddania krwi i wykluczają jako dawcę. Jest to bezwzględne przeciwwskazanie.

 

Co do przyjmowanych leków- jest to przeciwwskazanie względne, zależy jakie leki przyjmujesz i jak oceni to lekarz badający ewentualnego dawcę. Jednak jeżeli przyjmujesz SSRI z powodu chronicznych zab. psychicznych (e.g. któryś z rzędu epizod depresji) to teoretycznie jesteś wykluczona jako dawca, w praktyce bywa z tym różnie. Oczywiście możesz się nie przyznać do zaburzeń i farmakoterapii(skoro oddałaś krew to raczej o tym nie wspomniałaś), ale jeśli chcesz być w pełni uczciwa ze sobą i krwiobiorcą...

 

W przypadku większości SSRI należałoby odczekać 24-36godz. od ostatniej dawki, w przypadku fluoksetyny do 30 dni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wiem, że dyskwalifikują "zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane używaniem substancji psychotropowych.", ale czy bezwzględnie każde? Lekarzowi przyznałam, że mam przepisany parogen, ale jeszcze wstrzymałam się z jego przyjmowaniem ze względu na to, że właśnie zamierzałam oddać krew, w dodatku widział moja poharataną rękę (blizny) - czyli de facto przyznałam, się do zaburzeń, a mimo to pozwolił mi tą krew oddać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy SSRI na 100% dyskwalifikuje?

 

 

absolutnie nie powinno i możesz podać ich do Sądu i masz wygrana sprawę .

- ja mam przebyte HCV i według prawa nie mam w Polsce prawa do oddawania krwi ( pomimo całkowitego wyleczenia ) ani oddawania narządów do przeszczepu co nawet bardzo mi pasuje .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trida, masz wyżej odpowiedź - choroby psychiczne są przeciwwskazaniem.

 

bzdury opowiadasz .

jakby ktoś umierał na ulicy i tylko Ty miałabyś potrzebny rodzaj krwi do szybkiego przetocznia ratującegożycie to tego typu owe przeciwwskazania o dupę murzyna otrzeć ,,, tyle by sie liczyły .

W Stacji Krwiodastwa nawet nie mają prawa pytać się czy jesteś alkoholikiem . Wiem to na pewno , bo na Odwyku rozmawialismy o tym z mądrzejszymi . Jak ktoś jest alkoholikiem lub narkomanem i jest czysty 20 lat to tez by nie mógł oddać krwi ? Bzdura i kompletny ( w Polsce ) brak jasnych przepisów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×