Skocz do zawartości
Nerwica.com

IAmA 22-letni mężczyzna z chorobą afektywną dwubiegunową, który od lat nie wiedział, że coś jest nie tak


MarnelKelis

Rekomendowane odpowiedzi

na percentątek mam wysokie iq. zawsze by usingłem na wyższym poziomie poznawczym niż większość moich rówieśników, chociaż nie oznacza to, że jestem mądrzejszy lub radziłem sobie lepiej.

przeżyłem życie zmagając się z chorobą afektywną dwubiegunową gwałtownej jazdy na rowerze przez lata, zanim zdałem sobie sprawę, że moja rzeczywistość nie jest taka sama, jak rzeczywistość, której doświadczali wszyscy inni (chociaż wciąż jest to coś, o czym debatuję w mojej głowie). zaczęłam szukać leczenia i poprzez terapię zaczęłam odkrywać, że moja rzeczywistość coraz bardziej się rozpada. doszedłem do punktu, w którym zdiagnozowano u mnie bpd, zaburzenia lękowe, psychozę i skłonności paranoidalne.

bez względu na to, co się stanie, każdego dnia zastanawiam się, czy tracę więcej zdrowia psychicznego. mam obsesję na tym punkcie i mój terapeuta martwi się, że moja obsesja staje się kolejnym objawem, ale po prostu nie widzę, jak mam nie kwestionować rzeczywistości.

jestem również mocno zaangażowany w filozofię, specjalizuję się w teorii poznawczej i teorii działania.

zapytaj mnie o cokolwiek, a odpowiem najlepiej jak potrafię. udowodniłbym więcej, ale boję się skanować moje akta medyczne, tak naprawdę nie mogę tam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze zrozumiałem to masz poczucie, że rzeczywistość jaka cię otacza jest inna niż ta widziana przez normalnych ludzi, tak? Piszesz, że masz wysokie IQ ale mimo to, nie czułeś się ani mądrzejszy, ani zdolniejszy... Wiesz każdy ma w sobie inne zdolności, inny potencjał, inne możliwości, po prostu ludzie się między sobą różnią - jedni są głupsi, drudzy mądrzejsi i tak samo jedni dostrzegają więcej niuansów w otaczającej nas rzeczywistości, a inni bardziej kierują swoją uwagę do wewnątrz, zamykając się na ten zewnętrzny świat.

 

Wiesz wymieniłeś dużo zaburzeń - zaburzenia lękowe, bpd, psychozy, paranoje... mi się wydaje, że to za dużo jak na jedną osobę. Słyszałem, że choroba afektywna dwubiegunowa często łączy się zaburzeniami osobowości typu borderline. Pozostałe rzeczy czyli lęki, stany psychotyczne czy paranoje mogą występować u ludzi z borderline przemijająco, mogą też być wynikiem choroby afektywnej dwubiegunowej. Obsesje to też bardzo częsty objaw wielu różnych zaburzeń psychicznych. 

 

Skoro po 22 latach zauważyłeś problem to i tak dobrze, ale nie wiem ile teraz masz lat... Jeśli masz teraz 22 lata, to wiesz, jako dziecko miałeś prawo nie widzieć problemu, bo jeszcze nie byłeś na tyle dojrzały by tak opisywać swoje myśli. Zwykle kiedy wchodzimy w okres dojrzewania 11-13 lat, to wtedy zwykle człowiek zaczyna już coś tam wyłapywać, bo zaczyna się rozwój osobowości. 

 

Proponowałbym ci zrobić sobie diagnozę, porozmawiać z kimś kto nakierował by cię na to, co ci faktycznie dolega i zaproponował leczenie. Jednak skoro podejrzewasz u siebie chorobę dwubiegunową to konieczna może być wizyta u psychiatry, bo to już jest choroba psychiczna, więc poważna sprawa. Tu na forum możemy jedynie doradzić co robić w danej sytuacji, gdzie się udać itd ale nikt cię tu nie zdiagnozuje profesjonalnie. Więc złap kontakt z jakimś dobrym psychologiem i ewentualnie psychiatrą byś mógł dokonać pożądanych zmian 🙂 Powodzenia! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×