Skocz do zawartości
Nerwica.com

Jaki nurt psychoterapii jest najskuteczniejszy w leczeniu zaburzeń osobowości i zaburzeń lękowo-depresyjnych?


bezniczego

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

w związku z tym, że od wielu lat w moim życiu nic nie zmienia się na lepsze, zdecydowałam się na psychoterapię. Mam zaburzenia osobowości oraz zaburzenia lękowo-depresyjne. Najbardziej dokucza mi lęk przed pracą, chronicznie obniżony nastrój, anhedonia, brak motywacji, niechęć do wchodzenia w relacje i podtrzymywania ich. Mam doświadczenie z psychoterapią w nurcie psychodynamicznym - ponoć jedyną o udowodnionej skuteczności w leczeniu zaburzeń osobowości, lecz nie byłam zadowolona z efektów, ale być może winą było to, że byłam w niej za krótko (psychodynamiczna jest z założenia długotrwała). Nie uważam, żeby ciągłe rozmawianie o moich uczuciach oraz tworzenie relacji z terapeutą było dla mnie leczące. Ale mogę się mylić. Zastanawiam się nad terapią w nurcie poznawczo-behawioralnym. Uważam, że nie mam co wracać do przeszłości. Zależy mi na zmianie myślenia i nawyków. Czy moglibyście podzielić się swoimi doświadczeniami związanymi z psychoterapią w odniesieniu do konkretnego nurtu? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja długo chodze na psychoterapie w nurcie psychodymanicznym, ale widze efekty.

Wyczucie momentu, kiedy relacja z T stala się dla mnie lęcząca było bardzo ważne, ale zanim do tego doszło minelo dużo czasu, wydaje mi się, ze wcześniej nie potrafiłam zaufac i prawdziwie się otworzyć, a przez to trochę stałam jakby w miejscu. Ale rozmawianie o uczuciach i emocjach to jednak podstawa.

Z innymi nurtami nie miałam do czynienia.

Edytowane przez Luna*
uzupelnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.06.2019 o 14:38, bezniczego napisał:

Cześć,

w związku z tym, że od wielu lat w moim życiu nic nie zmienia się na lepsze, zdecydowałam się na psychoterapię. Mam zaburzenia osobowości oraz zaburzenia lękowo-depresyjne. Najbardziej dokucza mi lęk przed pracą, chronicznie obniżony nastrój, anhedonia, brak motywacji, niechęć do wchodzenia w relacje i podtrzymywania ich. Mam doświadczenie z psychoterapią w nurcie psychodynamicznym - ponoć jedyną o udowodnionej skuteczności w leczeniu zaburzeń osobowości, lecz nie byłam zadowolona z efektów, ale być może winą było to, że byłam w niej za krótko (psychodynamiczna jest z założenia długotrwała). Nie uważam, żeby ciągłe rozmawianie o moich uczuciach oraz tworzenie relacji z terapeutą było dla mnie leczące. Ale mogę się mylić. Zastanawiam się nad terapią w nurcie poznawczo-behawioralnym. Uważam, że nie mam co wracać do przeszłości. Zależy mi na zmianie myślenia i nawyków. Czy moglibyście podzielić się swoimi doświadczeniami związanymi z psychoterapią w odniesieniu do konkretnego nurtu? 

 

 

Trochę miałem do czynienia z psychologami i terapiami, wiec mogę coś napisać 😁

Każda z nich mi coś dała, ale..  .

Poczatkowo chodziłem na indywidualna w nurcie psychodynamicznym, jednak ze Pani się przeprowadzała do innego miasta to zaproponowała mi grupę i tam chodziłem przez prawie 3 lata. Na grupie dużo rzeczy zrobiłem, lecz nie dotknąłem tych chyba najważniejszych. Trochę zmuszony sytuacja zrezygnowałem z grupy i zapisałem się na terapie psychoanalityczną. I tutaj czuje ze to był najlepszy wybór. Terapia zupełnie różni się jak dla mnie od poprzednich, jest bardzo wymagająca. Niestety tez kosztowna i zabierająca dużo czasu, oprócz spotkań 3-5 razy w tygodniu musisz jeszcze pomyśleć i przetrawić. Jest tez długa, bo może trwać i kilka lat. Jednak czuje ze to to 😁

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×