Skocz do zawartości
Nerwica.com

Jak zmniejszyć odczuwanie bólu bez leków?


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Jak zmniejszyć odczuwanie bólu bez leków? Naukowcy potwierdzili skuteczną metodę

 

Podczas ściskania dłoni bliskiej osoby dochodzi do synchronizacji naszych fal mózgowych, dzięki czemu czujemy mniejszy ból. Efekt ten pogłębia się im więcej empatii i współczucia jest pomiędzy partnerami. Badaczom z USA i Izraela udało się wykazać, że siła dotyku ma na nas dużo większy wpływ, niż dotąd sądzono.

 

Pomocna dłoń jak... tabletka przeciwbólowa?

Kolejny raz potwierdza się, że najprostsze rozwiązania zwykle okazują się najbardziej skuteczne. Na łamach prestiżowego „Proceedings of the National Academy of Sciences” przedstawiono wyniki najnowszych badań dotyczących bólu prowadzonych przez specjalistów z Uniwersytetu Stanu Kolorado w Boulder oraz Uniwersytetu w Hajfie. Okazuje się, że siła uścisku dłoni może działać... przeciwbólowo! Jak to możliwe?

Badaczom udało się potwierdzić, że jeśli bliscy sobie ludzie trzymają się za ręce, to ich fale mózgowe zaczynają się synchronizować, przez co słabnie siła, z jaką któraś z tych osób odczuwa ból. Reakcja ta jest najłatwiejsza do zaobserwowania im więcej pomiędzy danymi partnerami empatii i wzajemnego zrozumienia. Najbardziej podatne są zaś na ten przeciwbólowy efekt kobiety, których partner trzyma je za ręce, kiedy czują ból.

 

Jeden ze współautorów badania, Pavel Goldstein z Cognitive & Affective Neuroscience Lab w Boulder, wpadł na to, by sprawdzić, jaki wpływ na ludzki organizm może mieć zwykłe trzymanie się za ręce, kiedy urodziła się jego córka. Naukowiec zauważył, że jego żona lepiej radziła sobie ze znoszeniem bólów porodowych, kiedy mocno ściskał jej dłoń. Dokładna analiza fal mózgowych potwierdziła, że podczas dotyku pomiędzy partnerami dochodzi do synchronizacji, co daje efekt uśmierzenia bólu.

Badaczom udało się to potwierdzić przy wykorzystaniu elektroencefalografu oceniającego bioelektryczną czynność mózgu u 22 heteroseksualnych par w wieku od 23 do 32 lat, które co najmniej od roku były w związku. Naukowcy przeanalizowali, w jaki sposób reagują ich fale mózgowe w trzech sytuacjach: kiedy tylko siedzieli obok siebie, trzymali się za ręce oraz wtedy, gdy przebywali w osobnych pomieszczeniach.

 

Synchronizacja fal mózgowych wzrastała najbardziej, kiedy to kobieta odczuwała ból, a jej partner trzymał ją za rękę. Wtedy też efekt przeciwbólowy był największy.

 

Kiedy partnerzy tylko siedzieli obok siebie, naukowcy potwierdzili, że pomiędzy ich falami mózgowymi też dochodzi do synchronizacji (głównie w przypadku fal alfa uaktywniających się podczas koncentracji), ale reakcja związana z uśmierzaniem bólu jest mniejsza. Synchronizacja zmniejszała się jednak wtedy, kiedy to kobieta czuła ból, a jej partner nie mógł jej dotknąć.

 

Niezwykła moc uścisku dłoni bliskiej osoby

Naukowcy sądzą, że spory wpływ na przerwanie synchronizacji fal mózgowych pomiędzy partnerami ma sam ból. Dotyk pozwala zaś na to, by ją ponownie przywrócić, przez co odczuwany przez nas ból słabnie.

 

Przeprowadzone w dalszej kolejności testy mierzące poziom empatii pomiędzy partnerami potwierdziły z kolei, że im bardziej mężczyzna współczuł kobiecie, która czuła ból, tym lepiej zsynchronizowane były ich fale mózgowe. Dzięki temu paniom łatwiej było uśmierzyć ból i poczuć się lepiej.

 

Może, zamiast sięgać po kolejną tabletkę przeciwbólową, lepiej po prostu wziąć naszego ukochanego za rękę i uściskać jego dłonie? To, jak szybko odczujemy ulgę, będzie zależeć już tylko od tego, jak bardzo nasz partner będzie nam współczuć...

 

1. http://www.pnas.org/content/early/2018/02/16/1703643115

2. https://www.sciencedaily.com/releases/2018/03/180301094822.htm

3. http://zdrowie.radiozet.pl/Psychologia/Jak-zmniejszyc-odczuwanie-bolu-Pomoc-moze-uscisk-dloni-bliskich-osob

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, czy na kaca też działa.

Ponadto dostrzegam drobną niedogodność tej metody. Nie wiem dlaczego, ale wydaje mi się, że w znacznej części przypadków pójście do apteki po tabletkę będzie łatwiejszym rozwiązaniem, niż znalezienie partnerki/partnera. To ja już chyba wolę ketonal. Tańsze i bardziej niezawodne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Jeden ze współautorów badania, Pavel Goldstein z Cognitive & Affective Neuroscience Lab w Boulder, wpadł na to, by sprawdzić, jaki wpływ na ludzki organizm może mieć zwykłe trzymanie się za ręce, kiedy urodziła się jego córka. Naukowiec zauważył, że jego żona lepiej radziła sobie ze znoszeniem bólów porodowych, kiedy mocno ściskał jej dłoń.

 

Udawała, że coś to daje, żeby nie czul się niepotrzebny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×