Skocz do zawartości
Nerwica.com
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
zuza123

Odmienne wypowiedzi psychologow dotyczace traumy

Rekomendowane odpowiedzi

Ratunku, juz nic nie rozumiem!!! :(

Kilka miesiecy temu zaczelam miewac flashbacki, o czym pisalam.

Dotyczyly urazu w seksie, jak to ja nazywalam. Przemocy jak myslalam. Pisalam o tym: mapad paniki, PRZERAZENIE, przeogromny strach. Lzy w oczach, stopklatka. I tak dalej. Wszedzie, na popularnym portalu czytalam wypowiedzi psychologow:

 

'Flashback oraz inne wtargnięcia dotyczą przykrych, traumatycznych wspomnień, nawiązują do momentów z przeszłości, w których załamywał się system obronny organizmu'

 

Ze to oczyszczenie, ze puscily mi mechanizmy i podobne rzeczy.

 

Tymczasem inna pani psycholog w innym temacie pisze: Flashbacki nie występują tylko i wyłącznie w przebiegu PTSD. Mogą być skutkiem intoksykacji substancjami psychoaktywnymi (najczęściej LSD), a także bywają wyzwalane stresującymi sytuacjami, zmęczeniem, otaczającą ciemnością, jak również chęcią przeżycia takich doznań. Zapytalam:

 

''a nie liczac narkotykow, jesli flashback jest wyzwolony poprzez pozostale czynniki ktore pani wymienila, nadal sa objawem przezycia traumatycznego, kiedy zalamywal sie system obronny organizmu?'' Psycholog odpisala: Jeśli występują flashbacki, nie oznacza to od razu, że ktoś cierpi na zespół stresu pourazowego, że przeżył jakąś traumę i jego system obronny się załamał. Flashbacki mogą pojawić się wskutek zwykłego zmęczenia czy stresu. Flashbacków nie musi wyzwalać tylko trauma czy nadużycie narkotyków.

 

Zapytalam: ''ak odroznic wiec taki zwykly flashback wywolanym zmeczesniem lub stresem, czym sa takie flashbacki?

czym roznia sie te ktore wyzwala trauma? moze tym, ze podczas nich czuje sie strach, panike itd''

 

Pani odpisala: Flashbacki w przebiegu zespołu stresu pourazowego to przypominanie sobie lub „odżywanie” stresora w postaci zakłócających „przebłysków”, żywych wspomnień lub powracających snów, którym towarzyszą emocje podobne jak w trakcie traumy (strach, panika, lęk). Flashbacki inne niż w przebiegu PTSD to nawracające zaburzenia percepcji, którym niekoniecznie muszą towarzyszyć silne, negatywne emocje.

 

 

Wypowiedzi psychologow roznia sie.

Zaburzenia percepccji??? Juz nic nie rozumiem :(

 

Czyli jezeli miewam flashbacki ktorym towarzyszy przezywanie sytuacji na nowo a przy tym miedzy innymi panika i strach, to mozliwe jest, ze to sa zaburzenia percepcji - czyli cos co moj mozg sobie uroil? Wszystko sobie uroilam? A juz mysalam ze wreszcie wszystko rozumiem :( Bardzo prosze o rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie, kochana, nie uroiłaś sobie... przeżyłaś traumatyczną sytuację, i to wraca... uprzedzam, będzie długo wracało... do mnie wracają sytuacje sprzed: 13, 10 i 7 lat (przemoc seksualna), a także wcześniejsze (napastowanie seksualne, przemoc w szkole)... możesz nauczyć się z tym żyć, można czuć szczęście, zatracić się w dobrym dotyku... można, mimo flashbacków chodzić z podniesioną głową... dobrym pomysłem będzie tu psychoterapia, najlepiej w nurcie poznawczo-behawioralnym...

 

rozbieżności w odpowiedziach psychologów są zapewne wynikiem tego, że pochodzą oni z różnych szkół terapeutycznych...

 

pozdrawiam, trzymaj się kobito!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

×