Skocz do zawartości
Nerwica.com
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Gość

Szybko-metabolizujący i wolno-metabolizujący.

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Tempo metabolizmu zależne jest m.in. od wydatków energetycznych organizmu mierzone w określonej skali czasu.Lapidarnie rzecz ujmując szczupłe osoby z wysokim procentem tkanki mięśniowej i niskim procentem tkanki tłuszczowej są zwykle szybko-metabolizujące i przeciwnie wolno-metabolizujące są osoby zwykle z wysokim procentem tkanki tłuszczowej i niskiej mięśniowej.Nie jest to reguła a znamienność statystyczna-tzn.zwykle tak to właśnie wygląda.

Ma to istotne znaczenie przy np.przewlekłym zażywaniu leków,w tym leków przeciwdepresyjnych.

NP osoby szybkometabolizujące mogą stosując lek przeciwdepresyjny X nie osiągać jego właściwych stężeń w organiźmie,produkt zaś metaboliczny leku może być toksyczny gdyż zbyt szybko lek ulega wchłonięciu a nie jak być powinno jego stężenie jest równomiernie rozłożone w czasie.

Osoby wolno-metabolizujące z kolei mogą poprzez swój metabolizm powodować gromadzenie się leku w organizmie tak że z czasem mają jego większe stężenie niż powinni.

Zatem to czy jesteśmy wolno- czy szybko-metabolizującymi osobami może mieć istotny wpływ na przebieg i rokowania prowadzonej farmakoterapii.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×