Skocz do zawartości
Nerwica.com

wpływ choroby rodzica na dziecko


Gunia76

Rekomendowane odpowiedzi

http://www.eid.edu.pl/archiwum/2000,98/kwiecien,158/choroba_psychiczna_w_rodzinie,985.html

Zamieszczam link do artykułu, na temat jaki wpływ choroba psychiczna rodzica może mieć na dziecko.

Moja mama chorowała na schizofremię. Dopiero w dorosłym życiu bardzo odbiło się to na stanie mojego zdrowia. Mam nerwicę, i stany depresyjne. Nawet nie sądziłam że to właśnie przez jej chorobę...Może art. komuś pomoże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W wyniku istnienia choroby psychicznej jednego z rodziców oboje rodzice, spychając dziecko na drugi plan, często nie zaspokajają podstawowych, psychicznych potrzeb dziecka, takich jak np.: potrzeba bezpieczeństwa, miłości, akceptacji, zainteresowania, częstego z nim kontaktu. Niezaspokojenie którejś z tych potrzeb rodzi zaburzenia w zachowaniu prowadzące do trwałych zniekształceń. Chory rodzic nie dostarcza też dziecku modeli osobowych i wzorów zachowania. Rodzina jest dla dziecka polem doświadczalnym, na którym próbuje ono swych sił i możliwości, znajdując oparcie i punkt odniesienia w rodzicach. Niestety w chorym psychicznie rodzicu dziecko nie znajduje tego oparcia.

A to dotyczy nie tylko chorego psychicznie rodzica ale w ogole przewlekle chorujacego

W wyniku choroby psychicznej jednego z rodziców nie tylko są zaniedbane funkcje opiekuńcze wobec dziecka, ale też funkcje wychowawcze, gdyż całe wychowanie spada na zdrowego psychicznie rodzica. Ten z kolei, zajęty chorobą małżonka, często pozostawia dziecko samo sobie, zapominając o zaspokojeniu jego podstawowych potrzeb. Dziecko zaś, chcąc uciec z tego chorego świata, jaki spotyka w środowisku domowym, często sięga po narkotyki, alkohol bądź pogrąża się coraz bardziej w depresyjnej rzeczywistości, co doprowadza je do choroby psychicznej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×