Skocz do zawartości
Nerwica.com

terapia grupowa


Gość kafka

Rekomendowane odpowiedzi

Widzę, że ten temat jest dla nas "żółtodziobów grupo-terapeutycznych" zagadką i powoduje poczucie lęku. W sensie: jak to będzie wyglądać, czy sobie poradzę, czy będzie lepiej itp

W związku z tym bardzo bym prosiła osoby, które mają za sobą terapię grupową dla dda/ddd o wypowiedzenie się w tej kwestii.

I o opisanie na czym to konkretnie polega, czego można się spodziewać itp.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekam i czekam i jak na razie nikt się nie wypowiada... Również z chęcią dowiedziałabym się, jak to jest na terapii grupowej. Był ktoś z Was?? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monar, to wszystko taką tajemnicą owiane widzę:D

 

-- 30 lip 2012, 19:21 --

 

sweethomealabama, a co to za lek, na co?

To co ci powiedział mnie dziwi, bo mi psychiatra właśnie specjalnie w związku z terapią chciała leki przepisac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sensie: jak to będzie wyglądać, czy sobie poradzę, czy będzie lepiej itp

kafka, po to jest terapia żeby było lepiej. Nie ma takich co sobie nie radzą. Są tacy co więcej nad sobą pracują i tacy którzy mniej. Przerabiasz dzieciństwo i to jest często bolesne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kafka, jakie ćwiczenia, jakie konkrety? Musisz najpierw iść i zobaczyć z czym masz największy problem bo wierz mi sama do końca się nie znasz. Nie ma schematu, każdy jest inny, ma inne problemy i inaczej sobie z nimi radzi! Nie ma wzoru na pozbycie się traumy z dzieciństwa czy depresji czy nerwicy - to jest jakiś proces i każdy ma swój indywidualny czas.

 

ps. w materiałach o DDD/DDA jest art. który wkleiłam "Terapia z balastem" czytałaś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kaja123, są konkretne techniki choćby psychodrama. Nie czytałam

kafka, to jest technika która sie wykorzystuje w różnych psychoterapiach ale pytanie do Ciebie: Ty chcesz iść na taką terapię przygotowana i ew z czego "rozliczyć terapeutę" ? powinnaś iść i zaufać terapeutom. Byc otwarta żeby Cię mogli poznać i dobrze dobrać sposób w jaki Ci pomóc. Jeszcze raz napiszę NIE MA WZORU, SCHEMATU jak ma wyglądać terapia. Wykorzystuje się różne metody a jakie to zależy od terapeuty i od Ciebie. Jeden lubi lody czekoladowe inny owocowe a jeszcze inny woli mleko.

 

ps to przeczytaj :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Terapia grupowa? Straszne jak dla mnie. Byłam na niej przez pare miesięcy, ale nie zdołałam się otworzyć przed innymi i wróciłam na indywidualną. A Wy chodzicie? Znacie jakieś techniki "przełamania się" i pójścia na grupową, a potem pracy na niej? Moja terapeutka ciągle suszy mi głowę, żebym na nią poszła, ale ja się okropnie boję :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kaja123, właśnie wiem, że niczego nie zmienia samo chodzenie. Hmmm... mi ogólnie ciężko nawiązywać głębsze relacje z ludźmi, takie powierzchowne gadki to jeszcze mi idą, ale mówienie o sobie, to już nie bardzo... Kwestia zufania jest bardzo ważna, tylko, że z zaufaniem do ludzi też mam problem. Czuję się w tym temacie taka "nienormalna" :((

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... mi ogólnie ciężko nawiązywać głębsze relacje z ludźmi

Kwestia zufania jest bardzo ważna, tylko, że z zaufaniem do ludzi też mam problem.

 

Lajka04, no to praca nad sobą! - praca polega na tym żeby powoli się przełamywać w swoich słabościach, "nienormalnościach". Ktoś ciągle musi gadać to na terapii powinien jak najwięcej milczeć. Ktoś ma problem z zabraniem głosu powinien go zabierać. To taki trening w bezpiecznych warunkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja może wypowiem się czego się boję w terapii grupowej:

1. że będziemy się obściskiwać na przywitanie i pożegnanie, a jak ja tego nie zrobię to mnie grupa odrzuci

2.że ich nie polubię a oni mnie ( w szkole miałam tylko 1 koleżankę, reszta mnie mało obchodziła)i będę się czuć wyobcowana, taka ,,co ja robię tu???,,

3.że nie zostanę zrozumiana, bo tam będą ludzie z rodzin alko. a ja czuję że mój problem to matka schizofremiczka, ojciec wprawdzie pił ale bez przesady, zdarzały się sporadyczne ,,jazdy,,

4.że każą się modlić, a ja nie mam ochoty

5. że jak terapeuta spyta mnie co czuję a ja nic czuć nie będę, będę coś wymyślać, żeby tylko odpowiedzieć cokolwiek, bo matka nauczyła mnie że zawsze trzeba iść na zajęcia przygotowanym....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja może wypowiem się czego się boję w terapii grupowej:

1. że będziemy się obściskiwać na przywitanie i pożegnanie, a jak ja tego nie zrobię to mnie grupa odrzuci

2.że ich nie polubię a oni mnie ( w szkole miałam tylko 1 koleżankę, reszta mnie mało obchodziła)i będę się czuć wyobcowana, taka ,,co ja robię tu???,,

3.że nie zostanę zrozumiana, bo tam będą ludzie z rodzin alko. a ja czuję że mój problem to matka schizofremiczka, ojciec wprawdzie pił ale bez przesady, zdarzały się sporadyczne ,,jazdy,,

4.że każą się modlić, a ja nie mam ochoty

5. że jak terapeuta spyta mnie co czuję a ja nic czuć nie będę, będę coś wymyślać, żeby tylko odpowiedzieć cokolwiek, bo matka nauczyła mnie że zawsze trzeba iść na zajęcia przygotowanym....

 

Nieprawda!

Ani jeden Twój punkt nie jest zbliżony do prawdy!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja może wypowiem się czego się boję w terapii grupowej:

1. że będziemy się obściskiwać na przywitanie i pożegnanie, a jak ja tego nie zrobię to mnie grupa odrzuci

2.że ich nie polubię a oni mnie ( w szkole miałam tylko 1 koleżankę, reszta mnie mało obchodziła)i będę się czuć wyobcowana, taka ,,co ja robię tu???,,

3.że nie zostanę zrozumiana, bo tam będą ludzie z rodzin alko. a ja czuję że mój problem to matka schizofremiczka, ojciec wprawdzie pił ale bez przesady, zdarzały się sporadyczne ,,jazdy,,

4.że każą się modlić, a ja nie mam ochoty

5. że jak terapeuta spyta mnie co czuję a ja nic czuć nie będę, będę coś wymyślać, żeby tylko odpowiedzieć cokolwiek, bo matka nauczyła mnie że zawsze trzeba iść na zajęcia przygotowanym....

 

Nieprawda!

Ani jeden Twój punkt nie jest zbliżony do prawdy!

No ja to wiem, ale i tak się boję

Ale skąd możesz wiedzieć, jacy ludzie będą na mojej grupie? Może ich nie polubię... nigdzie nie jest napisane że muszę ich lubić. A jak ich nie polubię będę się czuła obco.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja to wiem, ale i tak się boję

Ale skąd możesz wiedzieć, jacy ludzie będą na mojej grupie? Może ich nie polubię... nigdzie nie jest napisane że muszę ich lubić. A jak ich nie polubię będę się czuła obco

Gunia76, no i właśnie dlatego powinnaś iść na tą terapię :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja to wiem, ale i tak się boję

Ale skąd możesz wiedzieć, jacy ludzie będą na mojej grupie? Może ich nie polubię... nigdzie nie jest napisane że muszę ich lubić. A jak ich nie polubię będę się czuła obco

Gunia76, no i właśnie dlatego powinnaś iść na tą terapię :D

Hehe no w sumie tak :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gunia76, terapia to nie jest kółko różańcowe, spotkanie towarzyskie ani randka w ciemno. Tam idziesz żeby pokonać to wszystko z czym masz problem (o czym pisałaś). Tam jest terapeuta, który wszystko kontroluje i nie pozwoli zrobić krzywdy, są zasady i regulamin a za naruszenie go można wylecieć z terapii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×