Skocz do zawartości
Nerwica.com

Jaka to moze byc nerwica natrectw


angie69

Rekomendowane odpowiedzi

czytałam sobie o natrectwach ale nie znalazłam jakie tj natrestwo

Mam syna który ma 22 lata leczy sie u psychologa.Problem z nim jest taki ze pracował i zrezygnował z pracy nie przyznajac sie do tego.Mówił ze pracuje.No i troche starciłam do niego zaufanie.Pózniej to wyszło po jego zachowaniu.Ja zaraz to wyczuje ze cos jest nie tak ale on mówi ze jest dobrze i pracuje

Ostatnio pracował przy układaniu kostki brukowej i po miesiacu zrezygnował bo nie dali mu umowy Ja juz nie wiem czy on mówi prawde czy nie,no i z tego powodu mam jakies natrestwo czy to fobia.Bo kiedy zaczynam odczuwac jakis niepokój jestem podenerwowana i czuje ze cos jest nie tak mecze go pytaniami po 100 razy czy napewno pracuje czy mnie kłamie.Potrafie co jakis czas tak i nie daje mi spokoju.Czasami twa to pare dni pózniej przechodzi ale to wraca.Wiec co to moze byc.

Wiem ze robie mu krzywde ale ja sie marwie ze znowu nie pracuje a on mówi mi ze znalazł prace a jak przyjde do domu/mam taka prace ze moge podejsc np o 9.00 do domu/dzisiaj przyszłam a on był mówił mi ze był w biurze podac dane/

Bede wdzieczna za odpowiedz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie ma nic wspólnego z natręctwami. Natręctwa to niechciane myśli (obsesje) i zachowania przymusowe (kompulsje). Syn Cię najzwyczajniej w świecie okłamuje, a Ty jesteś nieco... nadopiekuńcza? ;)

 

Obsesje dzieli się ze względu na treść:

 

agresja:

U pacjenta spontanicznie mogą pojawić się myśli dotyczące skrzywdzenia, pobicia czy zranienia kogoś. Myśli te mogą dotyczyć osób obcych (np. mijanych na ulicy) jak również bliskich osób co dodatkowo powoduje zwiększenie cierpienia u chorego. Myśli mimo pojawienia się u pacjenta nie są przez niego realizowane, dlatego osoba cierpiąca na obsesje nie stanowi zagrożenia dla siebie i otoczenia.

 

higiena i zdrowie

U pacjenta mogą pojawiać się ciągłe myśli dotyczące higieny i zdrowia. Chory może co kilka minut myć ręce lub całe ciało w obawie przed zakażeniem (bakteriofobia). Jakikolwiek kontakt z innym człowiekiem może wyzwolić u niego lęk przed zakażeniem się od niego jakąś chorobą (na przykład poprzez podanie rąk).

 

interakcje społeczne

U chorego mogą się pojawiać myśli dotyczące chęci nienormalnego zachowania się wobec ludzi, np. głośnego wypowiedzenia słów lub zwrotów o charakterze koprolalnym lub obraźliwym, czasem także samoośmieszającym.

 

religia

U chorego mogą pojawiać się bluźniercze myśli dotyczące postaci religijnych (głównie o tematyce seksualnej) jak również może występować skrupulatyzm.

 

seks

 

 

 

Kompulsje:

 

kompulsje kontrolujące - zachowania mające na celu zapobiegnięcie nieszczęściu i wpływanie na rzeczywistość (np. wracanie się, dotykanie przedmiotów określoną ilość razy - arytmomania)

rytuały związane ze sprawdzaniem, łączą się z obniżeniem poczucia bezpieczeństwa i występowaniem ruminacji (ciągłe sprawdzanie czy urządzenia elektryczne zostały wyłączone; wątpliwości co do zakręcenia kranu czy zamknięcia mieszkania, itp.)

czyszczenie - np. skomplikowany sposób mycia rąk, ciała, ubrania lub mieszkania

liczenie (na głos lub w myślach) czasem według skomplikowanej zasady, np. trójkami; często połączone z nawracającymi wątpliwościami, czy liczenie wykonano prawidłowo i przymusem rozpoczynania rytuału od początku

ubieranie i rozbieranie się w określonym porządku

powtarzanie pewnych czynności (niekoniecznie sensownych) w określonej liczbie połączone z wątpliwościami czy te czynności zostały wykonane prawidłowo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie ma nic wspólnego z natręctwami. Natręctwa to niechciane myśli (obsesje) i zachowania przymusowe (kompulsje). Syn Cię najzwyczajniej w świecie okłamuje, a Ty jesteś nieco... nadopiekuńcza?

 

 

Dziękuje bardzo za szczerą odpowiedz chyba ktos obcy musiał mi to powiedziec

Tak masz racje napewno jestem naopiekuncza i chyba czas to zmienic.

Pozdrawiam

Agnieszka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×