Skocz do zawartości
Nerwica.com

Pytanie o DDD


Ishtaar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

Tak naprawdę to znalazłam to forum, bo szukałam informacji o DDA, jak żyć z takim człowiekiem, bo akurat chyba to dręczy mojego męża. Jednak przeglądając temat http://www.nerwica.com/jak-rozpozna-czy-masz-syndrom-dda-lub-ddd-t24028.html z niepokojem zauważyłam u siebie cechy, które przypisuje się osobom z DDD. Nadmierny krytycyzm wobec siebie tłumaczyłam byciem wymagającą, słomiany zapał tłumaczyłam lenistwem, domyślanie się jak powinno się zachować uważałam za ponadprzeciętnie rozwiniętą intuicję. Prawie wszystkie symptomy DDD zaobserwowałam u siebie, prócz ciągłego uznania dla własnej osoby, wolę siedzieć gdzieś w kącie niezauważana :P

Kilka dni się biłam z myślami czy napisać posta, czy aby sobie czegoś nie wmawiam, czy nie uruchamiam niepotrzebnie swojej bujnej wyobraźni.

Wszystko byłoby wytłumaczalne, gdybym pochodziła z rodziny mającej problem z alkoholem, lub żyjącej w ubóstwie, może w bogactwa nie opływałam, ale jeść zawsze było co, spać było gdzie, sucho, ciepło, bezpiecznie, czyli to co powinno być w normalnym domu.

I tu pytanie do bardziej zorientowanych w tematyce DDA/DDD: czy dysfunkcja rodziny może być spowodowana przewlekłą chorobą jednego z rodziców? Nadmienię tu, że choroba a raczej zespół chorób nie uniemożliwiała w miarę normalnego funkcjonowania rodzica, jedynie jest na rencie chorobowej i ma całkowity zakaz pracy, mimo to porusza się samodzielnie, zrobi przy sobie wszystko, nie potrzebuje opieki 24/dobę.

 

Dziękuję za uwagę, pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ishtaar, tak. Długotrwała choroba członka rodziny, przemoc fizyczna i/lub psychiczna, wykorzystywanie seksualne itp. mogą powodować w dalszym (dorosłym)życiu pewne negatywne cechy, ale czy jest to do ciebie problem musisz zdecydować sama, dlatego że osoba wychowująca się w takim domu mogła ale nie musiała nabyć pewnych cech które powodują dyskomfort w dorosłym życiu.

Jeśli wszystkie te cechy które podałaś wcześniej nie powodują u Ciebie dyskomfortu (obniżona jakość życia z powodu tych cech), nie czujesz się z tego powodu źle, a poprostu pasują do tego co przeczytałaś to nie masz rzadnego problemu, natomiast jeśli te cechy powodują Twój dyskomfort i chciała byś to zmienić to zalecam wizytę u psychoterapeuty i terapie długoterminową.

 

[Dodane po edycji:]

 

DDA i DDD niczym się nie różni oprócz dysfunkcji jaka panowała w domu. Wszystkie cechy DDA są jednocześnie cechami DDD i na odwrót.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też się niedawno nad tym zastanawiałam.

 

Moi rodzice się rozstali, ojciec był długi czas nieobecny - praca w innym mieście a potem rozwód - nie mieszkał z nami, ale czy to znaczy, że jestem DDD?

 

Czytałam już temat - jak rozpoznać, że jestem DDA/DDD - sporo cech do mnie pasuje, mam trochę dziwne podejście do związków, pasuję nawet do roli "dziecko-bohater", ale nie pod każdym stwierdzeniem z listy zamieszczonej w powyższym temacie mogę się podpisać.

 

No i skąd ja mam wiedzieć czy jestem DDD czy nie jestem? Iść do psychologa i powiedzieć "mam pewnie przypuszczenia, że jestem DDD co pan/pani o tym myśli?" :? Help.

 

Aha, i jeszcze mam pytanie - od czego to zależy, że niektóre dzieci z rodzin dysfunkcyjnych mają ten syndrom a inne nie mają???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź majstero, trochę mnie uspokoiłeś :) w sumie poza tym słomianym zapałem to nic mi nie przeszkadza, a z tym można żyć, jak ma się odpowiednią motywację ;) kłamać się oduczyłam sama, bo mnie osobiście to już męczyło... więc jakichś tam większych problemów ze sobą nie mam... życzę wszystkim z DDD i DDA, żeby potrafili pokonać swoje słabości.

Pozdrawiam serdecznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×