Forum Psychologiczne

Nerwica Depresja Psychologia

depresja, nerwica, forum psychologiczne

Strefa czasowa: UTC + 1 |  

Temat: Tężyczka a nerwica lękowa

Wiadomości w tym temacie: 54

Strona 1 z 4  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Reklama

Autor

Tężyczka a nerwica lękowa

Post 10 lut 2009, 16:37 

Od: 18 gru 2008, 15:57
Postanowiłem założyć niniejszy temat, ponieważ analogicznego nie dostrzegłem, a sprawa jest poważna i może przyczynić się znacząco do skrócenia Waszego leczenia lub wydłużenia jego skuteczności.

Kolega Tomakin opisując przypadłości wywołujące nerwicę pominął - nie wiedzieć czemu - tę obok zaburzeń tarczycy najważniejszą - tężyczkę. To świństwo polega na pobudzeniu mięśniowo - nerwowym organizmu na skutek zaburzeń gospodarki elektrolitowej i związanych z nią niedoborów - wapnia (tężyczka hipokalcemiczna jawna o podłożu hormonalnym, rzadziej ośrodkowym) oraz magnezu (tężyczka normokalcemiczna utajona o podłożu ośrodkowym). Tę drugą ze względu na jej zdradliwość oraz objawy RZEKOMONERWICOWE bierzemy dziś na tapetę.

Podczas swego obiegu po lekarzach (jestem zaprzysiężony hipochondrii) i szukaniu gorączkowo przyczyn swoich dolegliwości natrafiłem w podręcznikach medycznych na wzmiankę o tej małej chorobie (czy raczej objawem, nerwica jest tężyczkowym objawem 2-go stopnia). Badanie neurologiczne wykazało wstępnie, iż ją mam. Czekam na dokładne pomiary wapnia i magnezu w surowicy (choć nei są one miarodajne, o czym później) oraz próbę tężyczkową (EMG), która ostatecznie wszystko wyjaśni. Nie łudzę się, będzie dodatnia, gdyż mam 3 klasyczne objawy neurologiczne tej choroby (Chvostka, Trousseau i Ibrahima-Lusta, poszukajcie sobie na czym one polegają).

Schorzenie jest wyjątkowo paskudne, daje wieloobjawowe i wielonarządowe objawy. Oto one (pisze z jakiegoś opracowania lekarki w moim szpitalu, jest w necie, ale nie wiem, gdzie, jeśli ktoś znajdzie, niech wrzuci):

Objawy psychiczne:

1) wzmożona pobudliwość
2) psychoza wytwórcza
3) duszność spoczynkowa
4) hiperwentylacja z charakterystycznym ziewaniem
5) niepokój
6) lęk i napady paniki
7) obniżenie nastroju
8) zaburzenia snu (nadmierna senność/bezsenność)
9) ogólne osłabienie
10) stałe uczucie zmęczenia
11) napadowe zasłabnięcia wraz z uczuciem mającego nastąpić omdlenia
12) trudności w koncentracji
13) zaburzenia pamięci
14) problemy z mową: zacinanie się, osłabienie siły głosu.
15) drażliwość

Objawy narządowe

16) kurczę mięśni - przeważnie łydek i stóp
17) drętwienie i mrowienie kończyn
18) bóle i zawroty głowy z migrenami, bóle opasujące wokół głowy
19) nadmierna potliwość
20) ziębnięcie i sinienie kończyn
21) kłucie i pobolewania w okolicy serca
22) uczucie ucisku w uszach
23) bóle w klatce piersiowej
24) drżenie rąk i całego ciała
25) objawy pozapiramidowe (sztywnienie mięśni, niepokój psychoruchowy, mimowolne skurcze)
26) kula w gardle
27) bóle brzucha i mdłości
28) biegunki
29) drętwienia twarzy i języka

inne:

30) obajwy pseudoalergiczne: katar sienny, skurcz oskrzeli, podwyższony poziom histaminy w testach skórnych (+++) Nasilenie ataków astmy;
31) zasadowica oddechowa
32) wydłużenie odcinka QT na EKG
33) współistnienie z zespołem Barlowa (prolaps mitralny)
34) nietolerancja wysiłku, zadyszka spoczynkowa
35) objaw Raynauda
36) hipoglikemia czynnościowa

W tym przypadku są to objawy tężyczki, nie nerwicy! Nerwica jest odpowiedzią organizmu na zaburzenia gospodarki magnezowej. Aby zdiagnozować ją, należy wykonać próbę tężyczkową oraz badanie neurologiczne. Próba tężyczkowa jest badaniem elektromiagraficznych, podczas którego wbija się do mięśnia międzykostengo lewej ręki igłę/ Przeprowadza się testy torowania: niedokrwienie, okres poniedokrwienny, na koniec hiperwentylacja.

Leczenie tężyczki polega na systematycznym podawaniu preparatów magnezu oraz psychoterapii (leczyć trzebaa również objawy choroby). Lekami z wyboru są benzodiazepiny (obniżają napięcie mięśni). Przyczyną niedoborów magnezu jest najczęściej zła dieta o zbyt wysokim stężeniu wapnia, picie kawy, mocnej herbaty, palenie papierosów, zażywanie środków przeczyszczających, niedobór pokarmowy, zapalenie żołądka i upośledzenie wchłaniania żółądkowo-jelitowego, stres, tłuszcze nasycone, picie alkoholu, stosowanie hormonalnych leków antykoncepcyjnych, wyjałowienie gleb z tego pierwiastka, choroby nerek i inne.

Jeżeli macie choć połowę objawów, to zastanówcie się nad powtórnym odwiedzeniem neurologa (zakład z góry, że większość już tam była :P), choć nie wszyscy specjaliści znają się na tej chorobie.

Jestem pewien, że na tym forum jest co najmniej kilkunastu ukrytych tężyczkowców. Może nawet jawnych, których idiota lekarz faszeruje lekami, które nie pomogą NIGDY. Porównajcie objawy ze swoim stylem życia, zgłoście się do neurologa, wykonajcie próbę tężyczkową. Jeśli dodatnia, już wiecie co leczyć.

I jeszcze jedno - leki psychotropowe nie są w stanie zlikwidować tężyczki, przykro mi. Jeżeli nawet objawy ustąpią, nerwica powróci, tak jak wraca niezaleczona choroba.

Czekam na Wasze opinie.

______
Samouczek neurologiczno-lekowy, ostatnia aktualizacja: 12.07.2009. Temat: SSRI-wstęp. Serdecznie zapraszam do lektury. Następna prezentacja: sertralina.

Yoyo, bring the condoms, I'm in room 203 50 Cent

udostępnij ten temat w: Udostepnij w Facebook { SHARE_ON_WYKOP } Udostepnij w Twitter { SHARE_ON_BLIP }

Post Dzisiaj 

Od: 13 Lip 2005, 01:45
Miejscowość: internet
  • Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy

Re: Tężyczka a nerwica lękowa
Post 10 lut 2009, 17:05 

Od: 07 lut 2009, 19:30
czy któreś z wymienionych objawów psychicznych i narządowych mają znaczenie pierwszorzędowe w diagnozie tężyczki?

Boziu, tyle objawów, a mase sprawdziło się u mnie... nie popadajmy w hipochondrię. to głupota.

______
Kropla drąży skalę nie siłą, lecz ciągłym padaniem...

Aktualna tendencja spadkowa...

Post 10 lut 2009, 17:25 

Kurczę mieśni, mrowienia oraz drętwienia są b. pomocne w wywiadzie podmiotowym. Co do objawów psychicznych nie, nie ma takiego. Tężyczka utajona jest chorobą dającą wiele sprzecznych ze sobą objawów. Przebiega w sposób niecharakterystyczny NIE posiada specyficznego czynnika chorobowego. Niektórzy ludzi chorują na nią przez wiele lat, bedąc nieskutecznie leczonych psychiatrycznie, przez kardiologów, gastrologów czy alergologów

I jeszcze jeden czynnik diagnostyczny choroby: wiek 15-32 lata (mówię o jej rozpoczęciu)

Nie ma co popadać w hipochondrię, tężyczka utajona nie jest stanem zagrożenia życia w przeciwieństwie do tęzyczki jawnej. Ale jest dolegliwa i powinna być jak wszystko leczona.

______
Samouczek neurologiczno-lekowy, ostatnia aktualizacja: 12.07.2009. Temat: SSRI-wstęp. Serdecznie zapraszam do lektury. Następna prezentacja: sertralina.

Post 10 lut 2009, 19:03 

Od: 31 paź 2008, 01:00
Dodajmy, że pan isj cierpi na hipochondrię.
Podając za wikipedią:
HIPOCHONDRIA zaburzenie hipochondryczne to zaburzenie nerwicowe, którego dominującą cechą jest STAŁE, NIEUZASADNIONE (!!!)PRZEKONANIE O ISTNIENIU przynajmniej jednej POWAŻNEJ, POSTĘPUJĄCEJ CHOROBY SOMATYCZNEJ. Osoba cierpiąca na hipochondrię ujawnia uporczywe skargi somatyczne lub stale skupia uwagę na ich fizycznej naturze. NORMALNE CZY BANALNE DOZNANIA LUB PRZEJAWY SĄ CZĘSTO INTERPRETOWANE JAKO NIENORMALNE I ŚWIADCZĄCE O CHOROBIE A UWAGA SKUPIONA JEST zwykle na jednym czy dwóch narządach albo układach ciała.

Często występuje wyraźna depresja lub lęk.

Przyczyną powstawania zaburzenia jest egocentryczna lub narcystyczna orientacja. Historia dzieciństwa[1] jest bogata w doświadczenia urazów psychicznych, łącznie z przemocą i nadużyciami seksualnymi.

Podsumowując: hipochondryk, jakim jest Pan isj, wynajdzie sobie milion chorob na ktore choruje, przeczyta tysiac ksiazek i nie uwierzy setce lekarzy bo ciagle bedzie uwazal ze znow jest chory a lekarze nigdy nie maja racji do czego bedzie tez staral sie przekonywac innych. W konsekwencji ludzie nakierowani jego "naukami" mogą się meczyc ciagle nie ufajac lekarzom dopoki nie zdecyduja sie ukrocic swoich cierpien poprzez wspolprace z nimi.

Post 10 lut 2009, 19:43 

Panu isj zdiagnozowano też tężyczkę.

Ale Ty spamuj do woli i korzystaj z wikipedii (hahahahaha).

No i na pewno przyczyną tężyczki u ludzi jest moja egocentryczna orientacja. Zawsze. Wszędzie. Niezawodnie.

Nadal uważam i będę uważał, że brak testu tężyczkowego (tak samo jak brak oznaczenia TSH, fT3, fT4 oraz przeciwciał) jest poważnym uchybieniem diagnostycznym u osób podających objawy ze strony wielu narządów i układów, zaś jego POZYTYWNY wynik znacząco może wpłynąć na różnicowanie zaburzeń narządowych i psychicznych i wydatnie skrócić czas leczenia lub doprowadzić do remisji objawów. Ale nie, to nie może być prawda, bo jakaś dziewczyna zakochała się w wikipedii i sobie wkleja. Ech...

Aha, no i hipochondrykiem jestem - w potocznym tego słowa znaczeniu. Tego psychiatra mi akurat nie stwierdził (ordynator szpitala, nie profesor co prawda, ale za to praktyk). Choć osobiście uważam, że nim faktycznie jestem, gwoli ścisłości.

______

Post 10 lut 2009, 19:53 

gosiavongosia, hipochondria jak sama dotarłas do wyjaśnienia tego terminu charakteryzuje się tym, co pokazuje isj, więc wiesz, że tego nie zwalczysz, bo ona ma o tym głębokie przekonanie.

isj, po co się kłocić na forum? nie rpzesadzasz z przekonywaneim do własych poglądów? przecież nie każdy musi mieć od razu tężyczkę, bo u Ciebie to zdiagnozowali. wystarczyło założyć temat i podzielic sie informacjami. może inni nie poradza sobie z lekiem przed ta chorobą?

______

Post 10 lut 2009, 20:09 

@Cytrynkaaa: przecież nie napisałem, że każdy bezwzględnie musi mieć tężyczkę, wyraziłem jedynie przekonanie, że niejedna osoba na tym forum może ją mieć, nie wiedząc o tym. Tężyczka jest to dolegliwość z objawami nerwicopodobnymi, na które skarżą się tu niemal wszyscy. Dlaczego miałbym nie skorzystać z informacji, jakie posiadam oraz z doświadczenia, które jest moim udziałem?A jeżeli na tym forum jest choć jedna osoba mająca tężyczkę, o której nie wie (bo mało ludzi wie cokolwiek o tężyczce) i poddaje się nieskutecznemu leczeniu farmakologicznemu, to co? Chciałbym tylko wskazać możliwe przyczyny zaburzeń, nie mam zamiaru dowodzić, że na tężyczkę cierpią tu wszyscy - ba, pewnie większość jej nie ma. Jęśli jednak choć jedna osoba nią dotknięta przeczyta to co napisałem, skorzysta z moich rad, zgłosi się przezornie do neurologa, zrobi pozytywnie test, po czym za jakiś czas wróci do zdrowia, to zadanie niniejszego tematu będzie spełnione, a jego autor razem z nim :smile: Twoje obawy o inne osoby są w wg mnie przesadzone, i to grubo. Tężyczka nie jest chorobą śmiertelną, jej utajona postać jest całkowicie wyleczalna. Że jest dokuczliwa, owszem. Ale na pewno nie bardziej niż nerwica, którą wywołuje.

Napisałem przyczyny, diagnozowanie oraz objawy.Kto chce, skorzysta, komu nie po drodze - nie.

______

Post 10 lut 2009, 20:23 

isj napisał(a):
Jestem pewien, że na tym forum jest co najmniej kilkunastu ukrytych tężyczkowców.

tyle, że sam w ten sposób napisałeś w poście na początku tematu, a teraz się wypierasz.

koniec tematu, bo tez uważam, ze moga być takei osoby, które z tego tematu i informacji skorzystają :smile:

______

Post 10 lut 2009, 20:35 

Niczego się nie wypieram, choć maglowałem trybami i liczebnikami, hehe. No i zdanie, ktore zacytowałaś nie jest sprzeczne z tym:
Cytuj:
nie mam zamiaru dowodzić, że na tężyczkę cierpią tu wszyscy - ba, pewnie większość jej nie ma

Cytuj:
tez uważam, ze moga być takei osoby, które z tego tematu i informacji skorzystają
Jest to, powtórzeń nigdy za wiele, nadrzędny cel tego tematu. Może sama skorzystasz, choć jeszcze nie wiesz ;)

[*EDIT*]

Jeszcze w ramach edycji: tężyczka dotyczy typowych nerwic somatycznych, GAD. Generalnie glównym objawem psychicznym (co wcale nie musi, jak już pisałem, oznaczać z automatu tężyczki) jest lęk napadowy. Schorzenia takie jak zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne czy fobia społeczna nie są w żaden sposób z tężyczką związane. Ale i tu magnez nie zaszkodzi :)

______

Post 10 lut 2009, 21:41 

Od: 31 paź 2008, 01:00
GAD nie jest nerwica somatyczna!!!!!!!!!! GAD - Generalized Anxiety Disorder - Zespół Lęku Uogólnionego - bardziej przypomina NN niz nerwice somatyczna...
Przynajmniej w moim wypadku GAD nie mial nic wspolnego z nerwica somat.

[*EDIT*]

Tak na marginesie, cytrynko, czym jest hipochondria wiedzialam juz od dawna aczkolwiek, mam wrazenie, ze wikipedia jest dla was bardziej godna, powiedzmy, zaufania, niz moja osobista wiedza, wiedza nieznanej osoby, dlatego pozwolilam sobie zacytowac:)

Post 10 lut 2009, 22:13 

Nikt tu nie napisał, że GAD jest nerwicą somatyczną.

Ja zaś znalazłem źródło, z którego korzystałem. Wersja artykułu jest nieco krótsza niż ksero, jakie mam ze szpitala od pani doktor i z jakiego korzystałem zakładając ten wątek.

www.emg-neurolog.pl/tezyczka2.pdf

Pewniejsze niż wikipedia.

______

Post 14 mar 2009, 22:10 

Od: 11 kwi 2006, 16:11
Generalnie u mnie by się zgadzało.

Ostatnio po małym wypadku na USG serca wykryto u mnie wypadanie płatka zastawki dwudzielnej...

Od tygodnia mam powrót nerwicy wegetatywnej :) Zaczynam kurację magnezem, wpaniem i witaminą D. Jeśli nic się nie zmieni idę do psychiatry :)

Post 15 mar 2009, 09:59 

Od: 23 sty 2009, 11:24
isj! cieszę się, że utworzyłeś ten wątek. zauważyłam go dopiero wczoraj i tak sobie czytam i myślę, że te moje objawy bardzo pasują.
myśle, że wiele osób skorzysta, ja napewno wezme to pod uwagę
pozdrawiam. Dorota

Post 02 wrz 2009, 14:09 

Od: 11 sie 2008, 12:05
isj napisał(a):

Postanowiłem założyć niniejszy temat, ponieważ analogicznego nie dostrzegłem, a sprawa jest poważna i

hipoglikemia czynnościowa ( to właśńie mam )

W tym przypadku są to objawy tężyczki, nie nerwicy! Nerwica jest odpowiedzią organizmu na zaburzenia gospodarki magnezowej. Aby zdiagnozować ją, należy wykonać próbę tężyczkową oraz badanie neurologiczne. Próba tężyczkowa jest badaniem elektromiagraficznych, podczas którego wbija się do mięśnia międzykostengo lewej ręki igłę/ Przeprowadza się testy torowania: niedokrwienie, okres poniedokrwienny, na koniec hiperwentylacja.

Leczenie tężyczki polega na systematycznym podawaniu preparatów magnezu oraz psychoterapii (leczyć trzebaa również objawy choroby). Lekami z wyboru są benzodiazepiny (obniżają napięcie mięśni). Przyczyną niedoborów magnezu jest najczęściej zła dieta o zbyt wysokim stężeniu wapnia, picie kawy, mocnej herbaty, palenie papierosów, zażywanie środków przeczyszczających, niedobór pokarmowy

zapalenie żołądka i upośledzenie wchłaniania żółądkowo-jelitowego, ( TERAZ WIEM DLAZCEGO DR PALASIK DAŁ MI SKIEROWANIE na Badanie Helicabter ).

[Dodane po edycji:]

Dorcia napisał(a):
isj! cieszę się, że utworzyłeś ten wątek. zauważyłam go dopiero wczoraj i tak sobie czytam i myślę, że te moje objawy bardzo pasują.
myśle, że wiele osób skorzysta, ja napewno wezme to pod uwagę
pozdrawiam. Dorota

Dziewczyno leć czym predzej zbadaj poziom witaminy D3 we kwri. U mnie się okazało że mam nerwicę bo mam bardzo silną Witaminozę D3. Zrób to i wapno zjoniozowane we krwi.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ 54 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 |