Skocz do zawartości
Nerwica.com

ESCITALOPRAM(Aciprex, ApoExcitaxin ORO, Betesda, Depralin, Depralin ODT, Elicea, Elicea Q-Tab, Escipram, Escitalopram Actavis/ Aurovitas/ Bluefish/ Genoptim, Escitil, Lexapro, Mozarin, Mozarin Swift, Nexpram, Oroes, Pralex, Pramatis, Symescital)


Martka

Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?  

413 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      251
    • Nie
      122
    • Zaszkodził
      59


Rekomendowane odpowiedzi

gargul,

pramolan nie ma wpływu na wychwyt serotoniny

 

-- 30 sty 2014, 17:49 --

 

elmopl79,

w tym momencie jest taki stan zawieszenia który mnie najbardziej denerwuje bo nie wiem co dalej robić, ani się nie czuje źle ani jakoś wyjątkowo dobrze jak można się czuć po tego typu lekach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gargul,spokojnie....ja z tych lękliwych i nie zamierzam go brac,ale dziekuje za reakcje:)

Moja p.dr.kazala mi brac to doraźnie w alajach lęku,napiecia....Kiedys bralam sympramol,a to chyba to samo....przez z jakus czas bylo ok.ale później juz wszystko wracalo...A żeby brac to doraźnie to nie widzę sensu...Wole hydroxyzynke:)

 

-- 30 sty 2014, 17:57 --

 

Lunatic

Ale po tym stanie zawieszenia,zawsze wychodzi slonce:)Glowa do góry,będzie dobrze,takie mam przeczucie:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opipramol(Pramolan) strukturalnie jest zaliczany do trójpierścieniowych leków p/depresyjnych(ponieważ ma w budowie chemicznej trzy pierścienie), ale nie posiada on charakterystycznego dla nich mechanizmu działania. Podczas gdy większość TCA wpływa na wychwyt zwrotny 5-HT i NE+ ewentualnie inne smakołyki to opipramol działa głównie jako agonista receptorów sigma-1 i2, antagonista rec. dopaminowych D2, rec. serotoninowych 5-HT2, receptorów histaminowych H1, H2 i cholinergicznych receptorów muskarynowych. Ten lek nie ma jakiegoś wybitnego działania antydepresyjnego(chociaż badania na myszach wykazały, że agonizm receptorów sigma wywiera takie działanie)- bardziej przeciwlękowe i uspokajające. Można go stosować doraźnie. W każdym razie niektóre SSRI(dotyczy to paroksetyny, sertraliny, fluoksetyny, fluwoksaminy, nie dotyczy citalopramu i escitalopramu) mogą ogólnie nasilać działanie TCA, a w przypadku opipramolu zwiększać jego stężenie i ogólną toksyczność, istnieje też ryzyko zespołu serotoninowego. Zgaduję, że to interakcja na poziomie metabolizmu, bo te SSRI, które wymieniłem blokują kilka enzymów cytochromu P450 odpowiedzialnych być może za metabolizm opipramolu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

elmopl79,

w tej chwili jakoś nie ma to dla mnie róźnicy czy z lekami czy bez, chodzi o normalne samopoczucie, chociaż w tej chwili potrzebowałbym kopa energetycznego i jak na złosć nic tak nie chce zadziałać, jak az tak bardzo tego nie potrzebowałem to działało tak ze w miejscu usiedzieć nie mogłem i ciągle coś chciałem robić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gargul, Bo ogólnie jest zalecenie, żeby nie łączyć SSRI z opipramolem. Ale jak sprawdzisz na stronach ministerstwa zdrowie to wyskoczy, że paroksetyna, sertralina, fluoksetyna, fluwoksamina wchodzą w "istotną" interakcję z opipramolem, która może się potencjalnie źle skończyć, a citalopram i escitalopram w ogóle nie wchodzą z opipramolem w żaden interakcje. Citalopram i escitalopram mają bardzo niskie ryzyko interakcji z innymi lekami, bo oba są tylko bardzo słabymi inhibitorami CYP2D6, a citalopram dodatkowo bardzo słabym inhibitorem CYP1A2. Inne SSRI mają większe ryzyko interakcji na poziomie metabolizmu, bo wpływają na więcej izoenzymów i niektóre z nich silniej blokują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dark

Czyli esci tak naprawdę jest slabym lekiem?Cos pomiędzy pramolanem,a no.paro?

 

Nie. Esci nie jest słabym lekiem. Escitalopram i citalopram wpływają na aktywność niewielu enzymów cytochromu P450(a jeżeli już to bardzo słabo- CYP2D6), dzięki czemu ryzyko interakcji citalu/esci z wieloma innymi lekami stosowanymi powszechnie w lecznictwie jest bardzo niskie(nie zaburzają metabolizmu innych leków). Jest to ich duża zaleta. To nie ma związku z ich "siłą" działania. Jeżeli chodzi o siłę blokowania wychwytu zwr. 5-HT to escitalopram jest najsilniejszym SRI zaraz po paroksetynie/sertralinie i najbardziej selektywnym SRI. Z opipramolem(pramolanem) nie można go porównywać, bo to zupełnie inny mechanizm działania. Pramolan raczej znajdzie zastosowanie jako anksjolityk/lek przeciwlękowy niż jako lek stricte przeciwdepresyjny.

 

A co do skutków ubocznych po pramolanie- no cóż, niestety wszystkie leki powodują jakieś skutki uboczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dark

Bardzo dziękuję za odpowiedz :uklon:

 

A czemu tak jest,ze esci nie na każdego dziala...?czemu leki z grupy Np.ssri tak roznie dzialaja na dana osobę?Czy moze byc tak,ze ktorys z tych lekow nie zadziwia,czy to kwestia czasu i kazdy lek będzie dzialal....

Fakt,jest dużo lekow i jest w czym wybierać,ale przy każdej zmianie leku wiadomo,jesteśmy narażeni na skutki uboczne.Nue lepiej trzymac suw jednego leku w danym zaburzeniu i czekac aż on zadziwia,czy to mija sie z celem....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SSRI różnią się działaniem. Niektóre mają profil uspokajający, inne aktywizujący, mają różny potencjał przeciwlękowy.

Lekarz na podstawie wywiadu przypisuje najlepszy wg niego dla danego pacjenta.

Znaczenie ma też dawka. Jeśli poprawa nie jest zadowalająca, to podnosi się dawkę, albo dodaje drugi lek, aby wzmocnić działanie tego podstawowego.

Nie zmienia się leku po miesiącu. Czeka się 3 miesiące, na właściwej już dawce. Jak nie ma poprawy, wówczas próbuje się innego.

Niestety tak jest, że lek działa inaczej na każdą osobę. Nie do końca zbadane są nasze mózgi.

To trochę taka ruletka z lekami psycho i czasem długo się próbuje, zanim trafi się właściwie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No a esci na natrectwa niestety nie.

Dlatego oytalam jak sie ma esci do paro....A odnośnie depresji to nie wiem j esci pomaga....bo biorąc ja,to jedna wielka depresja....Katarzynka wie o czym pisze:)

Jak to jest,ze na lekach antydepresyjnych(esci),dostaje sie depresji?!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

marlena1987, ..pojde z psem na spacer...

elmopl79, ..Nawet spacer z psem mi nie pomogl

 

proponuje Wam Laseczki zaprzyjaznic sie z innymi wlasciecielami czworonogow :D

Ja tez chadzam swoimi sciezkami z psiakami ale od czasu kiedy zaczelam spotykac sie z Lindå i Kenem i naszymi psiakami to nasze spacery nabraly zupelnie innego charakteru. Otoz idåc samej jestem zaglebiona w swoich myslach o chorobie i nie potrafie sie odprezyc psychicznie poza fizycznym wysilkiem, ktory raz w mniejszym a raz w wiekszym stopniu pomaga rozciågnåc troszke miesnie karku i ramion.

 

Natomiast spacer w towarzystwie innych osob powoduje, ze koncentruje sie na naszej rozmowie i bardzo szybko zapominam o dolegliwosciach. Spedzamy okolo 40 min -90min w zaleznosci od temperatury i pogody. Jak wieje i jest bardzo zimno to ograniczamy spacery do pol godzinki ale jak jest przyjemnie to nawet do 1,5h

 

Podobnie z czasem spedzonym w domu sam na sam i z mezem lub kolezankå - roznica jak niebo i ziemia !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ulotce esci masz: "oraz zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych (natrętnych zachowań, myśli)", więc w teorii powinno pomagać.

Jednak mi lekarka mówi, że najszybciej uwidacznia się działanie przeciwlękowe, a natręctwa zwalcza zazwyczaj później i przy wyższych dawkach. Mowa o paro.

Czemu dostaje się depresji, będąc na lekach. Myślę, że jeśli polega się tylko na nich, bez terapii, bez naprawy życia, to tak może być. Załamujemy się, że ciągle nie widać poprawy. A nerwica często prowadzi do depresji wlaśnie,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×