Skocz do zawartości
Nerwica.com

Informatyzacja zachowań ludzkich


sixshot

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem nowy na tym forum. Zakładam ten temat z zapytaniem czy ktoś próbował już informatyzować ludzkość tzn przypisać ludziom i im zachowaniom funkcje matematyczne tak aby można obliczyć ludzkie zachowanie w przyszłości:). Jak wiadomo świat dąży do informatyzacji ja jako przyszły inżynier podczas konstruowania najpierw coś wyliczam nim to powstanie. Obliczenia są wynikiem szeregów wcześniejszych doświadczeń innych ludzi którzy prowadzili badania nad czymś. Więc świat mechaniki w którym się poruszam jest zinformatyzowany nie muszę czegoś najpierw stożyć żeby się przekonać że to działa tylko najpierw to projektuje, wyliczam konstruuję bo ktoś już za mnie pewne czynności zrobił( wymyślił wzory na bazie doświadczeń itp).

 

Psychologia i nauki o społeczeństwie ogólnie nauka o zachowaniu człowieka opiera się na szeregu badań ich zachowań następnie porównań uporządkowań przypisywań do grup itp.

 

Tak się zastanawiam czy kiedykolwiek dało by rade właśnie każdemu zachowaniu przypisać funkcję matematyczną. Nie tylko zachowaniu ale i też wszystkiemu co wpływa na ludzkie zachowanie czyli : cechy charakteru , genotyp , środowisko i wychowanie , rodzice , najbliższe otoczenie.

 

Może już są jakieś próby tylko ja o tym nie wiem ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie takie proste, psychologia to ( moim zdaniem) jeszcze bardzo młoda dyscyplina nauki, której teorie na temat funkcjonowania ludzkiej psychiki są mocno niepełne, a niektóre wręcz nieprawdziwe ( to tak w skrócie). Psychologia zajmuje się opisem jakościowym zachowania człowieka, takim bardzo ogólnym. To co ty chciałbyś zrobić, to opis ilościowy, czyli wzory matematyczne, które by mówił co dany człowiek może zrobić w przyszłości. Oczywiście stworzenie takich wzorów jest PRAKTYCZNIE nie możliwe, bo:

+ ci którzy uwarzają, że mamy wolną wolę powiedzą, ze zachowania do konca nie da przewidziec

+ poza tym to zadanie jest baaaardzo skomplikowane, za duzo zmiennych i sytuacji niemozliwych do przewidzenia, zeby opisac wszystkie mozliwe zachowania dla danego czlowieka.

+ co najwyzej mozna tworzyc bardzo uproszczone modele zachowania, co robi sie z mniejszym, lub wiekszym powodzeniem od lat.

 

Jest jednak dziedzina nauki, calkiem mloda, ktora zajmuje sie odkrywaniem mechanizmow zachodzacych w mozgu i umysle, nastepnie tworzac modele, ktore opisywalyby to w jak najbardziej dokladny sposob, jest to kognitywistyka. Po wiecej informacji odsylam do wujka google.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×