Skocz do zawartości
Nerwica.com

Problem (wielowątkowy)


NLD

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem odnośnie... sam nie wiem jakiego zaburzenia. Przypuszczam, że mógłbym mieć zaburzenia uczenia się pozawerbalnego ale lekarze powiedzieli mi że mam ZA i ZOK a według mnie (po tym co przeczytałem w internecie) to może być społeczne NLD.

- społeczne NLD - planuje się je utworzyć z podziału NLD na dwa podtypy:

* z przewagą umiejętności wizualno-przestrzennych (trudności z pisaniem, jazdą na rowerze, rysowaniem, matematyką, czytaniem map i wykresów, planowaniem, motoryką)

* z przewagą zaburzeń w sferze społecznej (

 

---- EDIT ----

 

Usunęło mi to, co napisałem...

 

---- EDIT ----

 

Co sądzicie o tych objawch? Lekkie, średnie, cięzkie, skrajne...

1. Pierwszy problem z natręctwami ok. 4 lat. Polegał on na tym, że nie chciałem wejść do autobusu, bo jakoś nie podobała mi się rekalma na nim. W wieku 6 lat nie chciałem powiedzieć słowa "serso" bo jakoś brzydko wyglądało.

2. W wieku 8 lat pojawiają sie kompulsje kontrolujące. Pierwszy rodzaj to codzienne dotykanie ziemi i drzwi w celu zapobiegnięcia tragedii. Inne:

* W wieku ok. 10 lat do 15 skreślałem w zeszycie bardzo często (całe zeszyty były pokreślone) ponieważ były natręctwa dotyczące tego, że jak tego nie zrobię to ktoś np. umrze

* w wieku ok. 12 lat dotykanie ziemi 6 razy po 5 dotknięć i to często - rodzice to widzieli

* wracanie się prawie co dzień i co chwila do 2008 r. od kilu lat też z chęci zapobiegnięcia nieszczęsciu, np.

- celowe jeżdżenie rowerem (kilometry)

- codzienne wracanie sie po wyjściu z domu ze szkoły

- wykonywanie czynności i celowe rozpocżecie jej od nowa

 

---- EDIT ----

 

- usuwanie tego, co się dobrze zrobiło

- intensywna arytmomania

3. Niewłaściwe uczucie wstydu:

* wstyd przed mówieniem imion i nazwisk (np. kolegów i kolezaanek), nawet przed nauczycielami

* wstyd przed tym, że posiada się np. głowę lub pewne składniki pokarmowe (mówienie, że się jej nie ma i myślenie, że inni to mają) - ok. 12-15 r.ż.

4. Nieumiejętność przyjęcia porażki (np. jeżeli dostanie się 4+ zamiast 5-)

5. Natrędctw religijne - poważny skrupulatyzm (uniemożliwia spowiedź), wstyd do spowiedzi - najgorsze z tego wszystkiego, wymyślanie grzechó, których nie było i myśli, że tak było, niedokładna modlitwa

Powyższa grupa jest najbardziej uciążliwa

6. Niedorzeczne i wielkościowe idee powodujące pchę - grzech, przyjemne myśli dotyczące długiej jazdy widzianą w myślach drogą lub długie słuchanie w myślach przyjemnej piosenki (idealnie? odtworzonej), czemu towarzyszy silne pobudzenie

>Natręctwem ani innym objawem prawdopodobnie nie są idee dotyczące brania np. gier komputerowych czy choinki za coś ?grzesznego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×