Skocz do zawartości
Nerwica.com

Czy nerwica ma swoje katalizatory?


WardellCurry

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

jestem nowym użytkownikiem na forum i witam wszystkich :) Od razu z marszu chciałbym się zapytać, czy ataki lęku, paniki mogą występować głównie w „traumatycznych” miejscach, czy też na dźwięk głosu osoby, z którą trauma się wiąże? 

 

Chodzi mi generalnie o to, iż na ogół jestem spokojnym człowiekiem - w pracy notuję dość sporo sukcesów, gdyż akurat w miejscu pracy rzadko kiedy panikuje - generalnie praca to coś, co wyzwala we mnie te endorfiny; jadę rano do pracy i mimo, że zimno, to ciesze się jak odpalam ten samochód, nastrajam radio i jadę tą trasą co zawsze…w trakcie dnia jest nieco gorzej, bo dopada mnie a to znużenie, a to migrena, ale tutaj wiąże te fakty z tym, że po prostu gorzej sypiam ostatnio - od pierwszego ataku nerwicy 3 tygodnie temu.

Wracam do domu, gdzie ostatnio nie jest zbyt ciekawie(jestem DDA), rozwód rodziców myślę wisi na włosku, a ja sam po przeczytaniu w ubiegłym roku masy książek na temat asertywności zacząłem coraz częściej wchodzić w polemikę z Ojcem dla którego całe dzieciństwo rzecz jasna chodziłem jak w zegarku i taka sytuacja jest dla niego czymś dziwnym(stąd ciągłe fochy na mnie i Mamę), ale też i dla mnie, bo wiadomo, że po każdej takiej kłótni czułem się zestresowany. Po jednej z takich kłótni trzy tygodnie temu zerwałem się w nocy obudzony trzaskiem w głowie jakby mi ktoś z procy wycelował w głowę i zaczął się atak paniki: drżenie ciała, zimno którego dwa swetry nie potrafiły zahamować, ciśnienie 160/105 puls 107 i uczucie odrealnienia. Potem oczywiście był lęk przed lękiem - dlaczego mam zasypiać skoro mogę się już nie obudzić? I tak też wracam do domu szczęśliwy po pracy i nagle idąc już po schodach czuję szybsze bicie serca, lekki stres „Przywitać się normalnie z Tatą, czy nie?”, ale ogólnie jest okej. Potem do pokoju wchodzi Tata o coś zapytać(z widoczną pretensją, a jakże inaczej) i nagle przez najbliższe kilka godzin serce ma 90+ uderzeń z większą niż zwykle siłą? Wczoraj było analogicznie, cisza, spokój, byłem wyspany, Tata coś do mnie powiedział i od razu stres…tak jakby sam jego głos działał na mnie podświadomie…I tutaj raz jeszcze pytanie: Czy pewne miejsca, dźwięki, osoby mogą być tym głównym czynnikiem stresogennym?

 

 

Korzystając z okazji - uczucie zimna, nadwrażliwość na zimno(chodzę w 2 swetrach owinięty szalem a i tak marznę) u Was również występowały/występują podczas nerwicy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, WardellCurry napisał:

Czy pewne miejsca, dźwięki, osoby mogą być tym głównym czynnikiem stresogennym?

Dla mnie miejsca a nawet osoby miejscami stresogennymi więc z pewnością możesz to wiązać.

Piszesz, że to świeża sprawa ale może warto pomyśleć o psychoterapii która pomogłaby Ci rozwiązać i przepracować relację z ojcem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, WardellCurry napisał:

 

Korzystając z okazji - uczucie zimna, nadwrażliwość na zimno(chodzę w 2 swetrach owinięty szalem a i tak marznę) u Was również występowały/występują podczas nerwicy?

Odczucie zimna może mieć podłoże emocjonalne, ale też może być związane z podwyższonym ciśnieniem wyzwalanym przez stres, negatywne emocje. Trzeba by zmierzyć ciśnienie w takim momencie. Zaburzenia pracy tarczycy też się tak objawiają. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Atak nerwicy wcale nie musi być wywołany czymś związanym z traumą. Wystarcza np U mnie niekomfortowe dla mózgu warunki, typu duszno, gorąco, głośno, dużo ludzi, albo nawet ktoś się zachowuje nie tak jak chcemy itp 

Witaj na forum:) zapraszamy do udzielania się 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×