Skocz do zawarto┼Ťci
Nerwica.com
Szukaj w
  • Wi─Öcej opcji...
Znajd┼║ wyniki kt├│re...
Znajd┼║ wyniki...

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie ­čÖé

Chcia┼ébym wam powiedzie─ç, ┼╝e ostatnio odnosz─Ö pewne post─Öpy w godzeniu traumy. Moja trauma to by┼éa taka do┼Ť─ç osobista, wewn─Ötrzna, dotyczy┼éa pewnej relacji.

Ostatnio zacz─ů┼éem dochodzi─ç, ┼╝e traum─Ö zwyczajnie trzeba przyj─ů─ç, pogodzi─ç, dopu┼Ťci─ç do siebie, w├│wczas ona si─Ö domknie. Bo kiedy od czego┼Ť uciekamy, wypieramy to, to wtedy "to" si─Ö na nas z┼éo┼Ťci, chce nas zniszczy─ç, czujemy si─Ö przyt┼éoczeni... ale kiedy to dopu┼Ťcimy jest olbrzymia szansa ┼╝e wspomnienia i odczucia przestan─ů by─ç takie ┼╝ywe i przejmuj─ůce. Ulokuj─ů si─Ö w odpowiednim miejscu czyli przesz┼éo┼Ťci i nie b─Öd─ů wchodzi┼éy do tera┼║niejszo┼Ťci.┬á

Te┼╝ taka moja rada, ┼╝eby stara─ç si─Ö nie racjonalizowa─ç traumy, nie pr├│bowa─ç jej t┼éumaczy─ç, rozmy┼Ťla─ç o niej za du┼╝o, bo to podobno jeszcze bardziej j─ů nap─Ödzi. To si─Ö podobno bierze z psychoanalizy, ┼╝eby w┼éa┼Ťnie nie stara─ç si─Ö ucieka─ç w ten spos├│b tylko zwyczajnie j─ů dopu┼Ťci─ç jaka ona by nie by┼éa. Brzmi prosto, ale podobno dzia┼éa.┬á

Je┼Ťli chodzi o takie formalne leczenie traumy typu psychoterapia i leki to r├│┼╝nie bywa. Leki t┼éumi─ů traum─Ö, ale jej nie usuwaj─ů. Za┼Ť terapia odkrywa traum─Ö, przez co mo┼╝e j─ů okresowo jeszcze bardziej nasili─ç, ale te┼╝ mo┼╝e j─ů domkn─ů─ç w pewnym momencie co spowoduje jej os┼éabienie. Jednak nasze podej┼Ťcie jest chyba najwa┼╝niejsze. Terapia te┼╝ podobno mo┼╝e pogorszy─ç nawet traum─Ö, co jest bardzo przykre, pieni─ůdze wydane i do tego jeszcze wi─Öksze skatowanie si─Ö...

U mnie by┼éo tak, ┼╝e ┼Ťwie┼╝o po traumie by┼éo troch─Ö napi─Öcia itd potem by┼éy tylko leki, kt├│re ┼éagodzi┼éy traum─Ö, ale potem wy┼éoni┼éy si─Ö takie jakby inne oblicza traumy w postaci obsesji, co zmusi┼éo mnie do psychoterapii, kt├│ra to nasili┼éa w┼éa┼Ťnie traum─Ö i by┼éo bardzo ci─Ö┼╝ko... musia┼éem przerwa─ç 2,5-letni─ů terapi─Ö, bo terapia doprowadza┼éa mnie do coraz gorszych stan├│w dysocjacyjnych i po przerwaniu terapii si─Ö znacznie uspokoi┼éo... traumy nie nale┼╝y za mocno odkrywa─ç tak po sobie mog─Ö powiedzie─ç... terapeutka by┼éa bardzo zdziwiona moimi objawami, nie by┼éa do┼Ťwiadczona w temacie traum i troszk─Ö "brzydko"┬ápodsumowa┼éa moje odej┼Ťcie, co mnie dobi┼éo lekko, ale c├│┼╝... nie ka┼╝dy musi wszystko rozumie─ç...

R├│┼╝nie to bywa z traumami, niekt├│rym udaje si─Ö ca┼ékowicie wyj┼Ť─ç z pomoc─ů lub bez, bo podobno zdarzaj─ů si─Ö rzadkie przypadki ┼╝e trauma ni z tego ni z owego sama si─Ö os┼éabia, ale te┼╝ mo┼╝e by─ç tak, ┼╝e niestety mo┼╝e nam doskwiera─ç do ko┼äca ┼╝ycia, w postaci nawracaj─ůcych depresji, ale da si─Ö to pogodzi─ç uwa┼╝am... zale┼╝y to wszystko wg mnie od osobowo┼Ťci, rodzaju traumy, czasu trwania traumy i jej nast─Öpstw i te┼╝ wg mnie w znacznie mniejszym stopniu od stosunku otoczenia do traumy... ale trauma to ju┼╝ osobista rzecz i od nas zale┼╝y najwi─Öcej ­čÖé

Wszyscy kt├│rzy walczycie, postarajcie si─Ö wybaczy─ç, pogodzi─ç... bo walka rodzi drug─ů walk─Ö czasami. ┼╗ycz─Ö wszystkim osobom z traumami powrotu do zdrowia! ­čÖé

Mi┼éo b─Ödzie jak opiszecie swoje do┼Ťwiadczenia w jej zwalczaniu...

Udost─Öpnij t─Ö odpowied┼║

Odno┼Ťnik do odpowiedzi
Udost─Öpnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
1 godzinę temu, Marciano napisał:

Masz racje, tak jest, ja to wiem ale...co z tego, wszystko zawiod┼éo - psychoterapia, medytacja, farmakoterapia (pogorszy┼éa spraw─Ö). Rano jest tylko jedno pytanie, czy wzi─ů─ç benzodiazepiny i mie─ç┬ádobry dzie┼ä czy si─Ö┬ápowstrzyma─ç?

Te┼╝ masz PTSD?

Nie jestem zwolennikiem benzodiazepin. Jedynie w ostateczno┼Ťci. Z reszt─ů one mog─ů powodowa─ç dziury w pami─Öci.┬á

Poranne rozdra┼╝nienie to te┼╝ wyrzut hormon├│w. Idzie si─Ö do tego przyzwyczai─ç. Dobry jest na to podobno Lerivon albo Mirta, bo one obni┼╝aj─ů kortyzol. A z suplement├│w to polecam czosnek albo omeg─Ö-3┬á­čÖé

Edytowane przez MarekWawka01

Odno┼Ťnik do odpowiedzi
3 minuty temu, Marciano napisał:

Mam zaburzenia l─Ökowe z┬ái elementami┬áfobii spo┼éecznej. Utwierdzi┼ée┼Ť mnie w tym, ┼╝eby spr├│bowa─ç Mirty.

Hmm no fobia to mi si─Ö nie kojarzy ani z traum─ů, ani z depresj─ů czy nawet nerwic─ů. Fobia to ju┼╝ takie bardziej ukierunkowane na zewn─ůtrz wg mnie. Ja nie mam fobii.┬á

Bo to co chcia┼éem w tym w─ůtku opisa─ç to bardziej walka z tymi wewn─Ötrznymi rzeczami...

Odno┼Ťnik do odpowiedzi
Teraz, Marciano napisał:

My┼Ťl─Ö Marek, ┼╝e fobia to l─Ök prze lud┼║mi i mo┼╝e by─ç zewn─Ötrzn─ů projekcj─ů relacji z samym sob─ů, nieakceptacji czego┼Ť┬áw sobie.

Mi kontakt ze ┼Ťwiatem zewn─Ötrznym, z lud┼║mi, przyrod─ů, muzyk─ů itd sprawia┼é zawsze przyjemno┼Ť─ç, odsuwa┼é z┼ée my┼Ťli, pozwala┼é zapomnie─ç o problemach.

Za┼Ť moje wn─Ötrzne, moja psychika jest problemem, problem jest we mnie. Bo zawsze wszystko w sobie t┼éumi┼éem. ┼Üwiat zawsze by┼é mi pi─Ökny i ciekawy, co by si─Ö nie dzia┼éo. Problem tylko powstawa┼é przy g┼é─Öbszej interpretacji wewn─Ötrznej czego┼Ť z zewn─ůtrz...

I tak na marginesie... Mog─Ö prosi─ç, ┼╝eby┼Ť┬ánie pisa┼é w tym w─ůtku o fobii, dobrze? Bo chcia┼éem tutaj podzieli─ç czym┼Ť bardziej zwi─ůzanym z traum─ů.┬á

Odno┼Ťnik do odpowiedzi
3 minuty temu, Marciano napisał:

Elementy fobii spo┼éecznej jak─ů┬ámam s─ů┬ázwi─ůzane┬áz traum─ů. Ale w─ůtek nie jest o fobii wi─Öc ok. nie b─Öd─Ö┬áo tym pisa┼é

Chcesz pisz tu o traumie ­čÖé np jak radzisz sobie z dysocjacj─ů, flashbackami, koszmarami, natr─Ötnymi my┼Ťlami o to bardziej mi chodzi┼éo┬á

Odno┼Ťnik do odpowiedzi
2 minuty temu, Marciano napisał:

Dobra - jak b─Öd─Ö┬ámia┼é wen─Ö tw├│rcz─ů, albo pokonam l─Ök┬áto napisz─Ö.­čÖéPozdro i zdrowia.

Spokojnie, do niczego nie zmuszam. Chcesz to pisz ­čÖé R├│wnie┼╝ pozdrawiam i wzajemnie.

Odno┼Ťnik do odpowiedzi
W dniu 12.05.2021 o 13:53, MarekWawka01 napisał:

Ostatnio zacz─ů┼éem dochodzi─ç, ┼╝e traum─Ö zwyczajnie trzeba przyj─ů─ç, pogodzi─ç, dopu┼Ťci─ç do siebie, w├│wczas ona si─Ö domknie. Bo kiedy od czego┼Ť uciekamy, wypieramy to, to wtedy "to" si─Ö na nas z┼éo┼Ťci, chce nas zniszczy─ç, czujemy si─Ö przyt┼éoczeni... ale kiedy to dopu┼Ťcimy jest olbrzymia szansa ┼╝e wspomnienia i odczucia przestan─ů by─ç takie ┼╝ywe i przejmuj─ůce. Ulokuj─ů si─Ö w odpowiednim miejscu czyli przesz┼éo┼Ťci i nie b─Öd─ů wchodzi┼éy do tera┼║niejszo┼Ťci.┬á

Innymi s┼éowy trzeba co┼Ť rozwali─ç i postawi─ç nowe fundamenty, ┼╝eby wszystko nie rozpada┼éo si─Ö jak domek z kart.

W dniu 12.05.2021 o 13:53, MarekWawka01 napisał:

Terapia te┼╝ podobno mo┼╝e pogorszy─ç nawet traum─Ö, co jest bardzo przykre, pieni─ůdze wydane i do tego jeszcze wi─Öksze skatowanie si─Ö...

Terapia mo┼╝e by─ç te┼╝ na NFZ.

Odno┼Ťnik do odpowiedzi
3 minuty temu, Lilith napisał:

Terapia mo┼╝e by─ç te┼╝ na NFZ.

No wiem. Cho─ç z tak─ů┬ána NFZ r├│┼╝nie bywa, w sensie ┼╝e du┼╝o ludzi na tak─ů chce si─Ö dosta─ç, no i chyba nie wszystkie rodzaje psychoterapii s─ů darmowe... ale uwa┼╝am ┼╝e ju┼╝ takie osoby co s─ů na skraju swoich si┼é powinny mie─ç terapi─Ö za darmo, bo tak naprawd─Ö to strasznie si─Ö m─Öczy┼éem przez ostatni─ů psychoterapi─Ö... najgorsze by┼éo to jak podsumowa┼éa nasze ostatnie spotkanie to powiedzia┼éa mi, ┼╝e nie potrafi─Ö korzysta─ç z psychoterapii i ┼╝e przez zaburzenia rozwojowe mog─Ö mie─ç problemy z psychoterapi─ů, bo jest mi ci─Ö┼╝ko przyj─ů─ç inn─ů interpretacj─Ö... tymi s┼éowami zniech─Öci┼éa mnie bardzo, wywo┼éa┼éa rozczarowanie, bo jakby wypomnia┼éa mi ┼╝e przez zaburzenie b─Ödzie mi ci─Ö┼╝ko... mi ju┼╝ jest wystarczaj─ůco ci─Ö┼╝ko i bez psychoterapii. W og├│le stara┼éa si─Ö siebie obroni─ç, ┼╝e to nie jej wina, ┼╝e terapia tak przebiega┼éa a nie inaczej,┬ánie umia┼éa wyja┼Ťni─ç mojego zachowania, w og├│le mia┼éa jakie┼Ť dziwne wyt┼éumaczenia typu ┼╝e stresuj─Ö si─Ö, bo pogoda za oknem z┼éa. No i co ┼╝e pogoda? Ja mam problemy wewn─Ötrzne do rozwi─ůzywania, a nie my┼Ťlenie o tym, czy ┼║le si─Ö czuj─Ö przez pogod─Ö!!!┬á

U mnie jest wymagana terapia taka ┼é─ůcz─ůca wiele nurt├│w chyba, ale teraz my┼Ťl─Ö o EMDR.┬á

Odno┼Ťnik do odpowiedzi
2 minuty temu, MarekWawka01 napisał:

No wiem. Cho─ç z tak─ů┬ána NFZ r├│┼╝nie bywa, w sensie ┼╝e du┼╝o ludzi na tak─ů chce si─Ö dosta─ç, no i chyba nie wszystkie rodzaje psychoterapii s─ů darmowe

Miałam przez prawie 3 lata terapię 2x w tygodniu na NFZ w nurcie psychodynamicznym z elementami poznawczo-behawioralnymi, histrionicznymi i systemowymi.

Odno┼Ťnik do odpowiedzi
1 minutę temu, Lilith napisał:

Miałam przez prawie 3 lata terapię 2x w tygodniu na NFZ w nurcie psychodynamicznym z elementami poznawczo-behawioralnymi, histrionicznymi i systemowymi.

No b─Öd─Ö musia┼é si─Ö podowiadywa─ç... mo┼╝e co┼Ť znajd─Ö. Tylko czy potrzebne jest na takie co┼Ť skierowanie od psychologa albo psychiatry czy mo┼╝e lekarza pierwszego kontaktu?

Odno┼Ťnik do odpowiedzi
Teraz, MarekWawka01 napisał:

psychiatry czy mo┼╝e lekarza pierwszego kontaktu?

Potrzebne skierowanie w┼éa┼Ťnie od psychiatry lub lekarza rodzinnego.

Odno┼Ťnik do odpowiedzi
Teraz, Lilith napisał:

Potrzebne skierowanie w┼éa┼Ťnie od psychiatry lub lekarza rodzinnego.

A od prywatnego psychiatry by przeszło czy musi być od psychiatry NFZ-towskiego? 

Odno┼Ťnik do odpowiedzi

A od prywatnego psychiatry by przeszło czy musi być od psychiatry NFZ-towskiego?

Tego nie wiem. Ja miałam od lekarza pierwszego kontaktu.

Odno┼Ťnik do odpowiedzi
Teraz, Lilith napisał:

Tego nie wiem. Ja miałam od lekarza pierwszego kontaktu.

No my┼Ťl─Ö, ┼╝e w┼éa┼Ťnie do niego najlepiej z tym i┼Ť─ç. Chocia┼╝ teraz jeszcze prawdopodobnie b─Öd─Ö mia┼é psychiatr─Ö na fundusz. Tam te┼╝ s─ů psychoterapeuci w tej przychodni ­čÖé┬á

Odno┼Ťnik do odpowiedzi

Tam te┼╝ s─ů psychoterapeuci w tej przychodni ­čÖé┬á

O to od razu możesz podpytać ;) 

Odno┼Ťnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@MarekWawka01┬áw wi─Ökszych miastach s─ů te┼╝ realizowane projekty, w kt├│rych masz terapie za free, bez pierdolenia si─Ö z ubezpieczeniem, skierowaniami itp. i gdzie w przeciwie┼ästwie do naszego NFZ nie czekasz pierdyliard lat tylko masz┬á terapi─Ö zapewnion─ů praktycznie od razu z certyfikowanym psychoterapeut─ů. To wszystko jest finansowane przez samorz─ůd wojew├│dzki i UE.┬áZorientuj si─Ö, mo┼╝e u Ciebie w mie┼Ťcie te┼╝ taki projekt funkcjonuje.┬á

Ja nie mia┼éam o tym poj─Öcia dop├│ki moja lekarka mi o tym nie powiedzia┼éa ostatnio i rzeczywi┼Ťcie. Zadzwoni┼éam si─Ö zarejestrowa─ç i termin oczekiwania na pierwsz─ů konsultacj─Ö to 2 tygodnie. Przed tylko b─Öd─Ö musia┼éa podjecha─ç wype┼éni─ç dokumenty projektowe.

Co prawda tam s─ů jakie┼Ť warunki, kt├│re trzeba spe┼éni─ç, ┼╝eby si─Ö za┼éapa─ç, ale one s─ů ┼Ťmieszne i nikt tego nie sprawdza.

Edytowane przez acherontia styx

Odno┼Ťnik do odpowiedzi
4 minuty temu, acherontia styx napisał:

@MarekWawka01┬áw wi─Ökszych miastach s─ů te┼╝ realizowane projekty, w kt├│rych masz terapie za free, bez pierdolenia si─Ö z ubezpieczeniem, skierowaniami itp. i gdzie w przeciwie┼ästwie do naszego NFZ nie czekasz pierdyliard lat tylko masz┬á terapi─Ö zapewnion─ů praktycznie od razu z certyfikowanym psychoterapeut─ů. To wszystko jest finansowane z urz─Ödu miasta.┬áZorientuj si─Ö, mo┼╝e u Ciebie w mie┼Ťcie te┼╝ taki projekt funkcjonuje.┬á

Ja nie mia┼éam o tym poj─Öcia dop├│ki moja lekarka mi o tym nie powiedzia┼éa ostatnio i rzeczywi┼Ťcie. Zadzwoni┼éam si─Ö zarejestrowa─ç i termin oczekiwania na pierwsz─ů konsultacj─Ö to 2 tygodnie. Przed tylko b─Öd─Ö musia┼éa podjecha─ç wype┼éni─ç dokumenty projektowe.

Co prawda tam s─ů jakie┼Ť warunki, kt├│re trzeba spe┼éni─ç, ┼╝eby si─Ö za┼éapa─ç, ale one s─ů ┼Ťmieszne i nikt tego nie sprawdza.

Jakie projekty? W ramach czego? Sprecyzuj prosz─Ö ­čÖé

Odno┼Ťnik do odpowiedzi

@MarekWawka01┬ája mog─Ö si─Ö wypowiedzie─ç tylko w kontek┼Ťcie Poznania, bo o tym mi lekarka m├│wi┼éa i w to si─Ö zag┼é─Öbia┼éam, ale m├│wi┼éa, ┼╝e w wi─Ökszych miastach w Polsce na podobnej zasadzie to funkcjonuje.

Informacja ze strony:

Cytat

┼Ürodowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego powsta┼éo z my┼Ťl─ů o udzielaniu mieszka┼äcom Poznania wsparcia psychologicznego i pomocy psychiatrycznej.┬á Poniewa┼╝ na takie zaburzenia sk┼éadaj─ů si─Ö r├│┼╝ne czynniki, nasza pomoc tak┼╝e jest kompleksowa i dopasowana do potrzeb ka┼╝dego pacjenta. Tak du┼╝e przedsi─Öwzi─Öcie nie mog┼éoby zosta─ç zrealizowane bez wsparcia z Funduszy Europejskich.┬á Dzi─Öki projektowi, kobiety w ci─ů┼╝y, korzystaj─ůce z naszej oferty, obj─Öte s─ů bezp┼éatn─ů pomoc─ů psychologiczn─ů i psychiatryczn─ů. Wykwalifikowany zesp├│┼é specjalist├│w pomaga przej┼Ť─ç przez czas ci─ů┼╝y spokojnie i bezpiecznie. Wsparciem obj─Öte s─ů tak┼╝e rodziny pacjentek.

I to wchodzi na scen─Ö pandemia i burzy im ich ambitny plan obj─Öcia pomoc─ů psychologiczn─ů i psychiatryczn─ů os├│b/par z problemem leczenia niep┼éodno┼Ťci, bo projekt ograniczony czasowo (do 2023 roku) a niewykorzystane ┼Ťrodki przepadn─ů, tak┼╝e bior─ů wszystkich jak leci, kto si─Ö zg┼éosi┬á­čÖőÔÇŹÔÖÇ´ŞĆ┬áa ┼╝e pandemia opanowana to inna historia, fundacja przynajmniej na razie nie wraca do pierwotnego zamys┼éu, nadal obejmuj─ů opiek─ů psychologiczn─ů wszystkich zg┼éaszaj─ůcych si─Ö.┬á

mo┼╝na powiedzie─ç, ┼╝e chocia┼╝ jedn─ů dobr─ů rzecz ta koronka spowodowa┼éa ;)┬á

Odno┼Ťnik do odpowiedzi

@MarekWawka01┬ázorientuj si─Ö, my┼Ťl─Ö, ┼╝e w Wawie te┼╝ co┼Ť podobnego mo┼╝e dzia┼éa─ç. W Pz┼ä to ju┼╝ trwa ok roku na pewno a nadal przyjmuj─ů jak wida─ç.

Ja na pocz─ůtku by┼éam sceptyczna, bo jednak jestem fank─ů swojej t., ale no sytuacja jest jaka jest, moja t. przez najbli┼╝sze 2-3 miesi─ůce nieosi─ůgalna je┼Ťli chodzi o sta┼ée spotkania, to stwierdzi┼éam, ┼╝e spr├│buj─Ö. Nic nie trac─Ö, bo nie p┼éac─Ö za to ani grosza, a mo┼╝e akurat terapeutka, kt├│r─ů poleci┼éa mi moja lekarka i do kt├│rej si─Ö zapisa┼éam oka┼╝e si─Ö odpowiednia. Wycofa─ç si─Ö zawsze mo┼╝na ;)┬á

Odno┼Ťnik do odpowiedzi
1 minutę temu, acherontia styx napisał:

@MarekWawka01┬ázorientuj si─Ö, my┼Ťl─Ö, ┼╝e w Wawie te┼╝ co┼Ť podobnego mo┼╝e dzia┼éa─ç. W Pz┼ä to ju┼╝ trwa ok roku na pewno a nadal przyjmuj─ů jak wida─ç.

Ja na pocz─ůtku by┼éam sceptyczna, bo jednak jestem fank─ů swojej t., ale no sytuacja jest jaka jest, moja t. przez najbli┼╝sze 2-3 miesi─ůce nieosi─ůgalna je┼Ťli chodzi o sta┼ée spotkania, to stwierdzi┼éam, ┼╝e spr├│buj─Ö. Nic nie trac─Ö, bo nie p┼éac─Ö za to ani grosza, a mo┼╝e akurat terapeutka, kt├│r─ů poleci┼éa mi moja lekarka i do kt├│rej si─Ö zapisa┼éam oka┼╝e si─Ö odpowiednia. Wycofa─ç si─Ö zawsze mo┼╝na ;)┬á

Narazie czekam na dzienn─ů terapi─Ö te┼╝ darmowa, cho─ç w grupie szczerze nie wiem czy dam rad─Ö, bo ja nie mam takich typowych problem├│w w sobie, ┼╝eby to opowiada─ç ot tak sobie...

Odno┼Ťnik do odpowiedzi

Je┼Ťli chcesz doda─ç odpowied┼║, zaloguj si─Ö lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani u┼╝ytkownicy mog─ů komentowa─ç zawarto┼Ť─ç tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj si─Ö

Zaloguj si─Ö

Posiadasz ju┼╝ konto? Zaloguj si─Ö poni┼╝ej.

Zaloguj si─Ö