Skocz do zawarto┼Ťci
Nerwica.com
Szukaj w
  • Wi─Öcej opcji...
Znajd┼║ wyniki kt├│re...
Znajd┼║ wyniki...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, wszystkich ­čÖé postanowi┼éem si─Ö do┼é─ůczy─ç do was kiedy 4 dni temu u┼Ťwiadomi┼éem sobie ze sam sobie nie poradz─Ö┬ále┼╝─ůc na ┼é├│┼╝ku po 3mc batalii z lekarzami 2 pobytach w szpitalu i ┼╝adnej diagnozy patrz─ůc na wie┼╝owiec naprzeciwko i my┼Ťl─ůc, ┼╝e to by by┼éo najlepsze rozwi─ůzanie. Ale po wezwaniu karetki, bo wydawa┼éo mi si─Ö, ┼╝e zaraz zemdleje na ulicy dosta┼éem diagnoz─Ö nerwica. Nast─Öpnego dnia psycholog, kt├│ry oznajmi┼é w trakcie wizyty to wie pan jak by─ç do niczego. Kilka dni p├│┼║niej doczo┼éga┼éem si─Ö do┬á psychiatry┬áprzypisa┼é rexetin i afobam. Troch─Ö ul┼╝y┼éo mog┼éem normalnie rozmawia─ç z lud┼║mi bez zadyszki, ostrych zawrot├│w g┼éowy, b├│l├│w┬áserca i ju┼╝┬áwiedzia┼éem, ┼╝e jestem na dobrej drodze. Ale niestety ataki, kt├│re trwaj─ů 1,5h dwa razy dziennie i te 30 minut p┼éaczu, po kt├│rym staje si─Ö na powr├│t normalny zosta┼éy. Dzisiaj mia┼éem 1 spotkanie┬áw szpitalu psychiatrycznym dosta┼éem wi─Öksze dawki leku. Prosz─Ö napiszcie jak sobie radzicie z d┼éu┼╝szymi┬á┬ánapadami, kt├│re s─ů bez ┼╝adnego powodu i zawrotami . Bardzo si─Ö ciesze za przyjecie do grupy na razie niestety nie mog─Ö nikomu pom├│c, poniewa┼╝ jestem na pocz─ůtku swojej drogi z nerwica.┬á

Udost─Öpnij t─Ö odpowied┼║

Odno┼Ťnik do odpowiedzi
Udost─Öpnij na innych stronach

Cze┼Ť─ç Damianku ­čÖé

Powiem Ci że sam jestem po epizodzie nerwicy w kwietniu tego roku, ataki paniki, lęki, strach, obawa, udało mi się to złagodzić, że nie przeszkadza mi aż tak w codziennym funkcjonowaniu, czy podejrzewasz u siebie przyczynę tego stanu? Koronawirus, nadmiar stresu, brak wsparcia?

Odno┼Ťnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Du┼╝o stresu w pracy praca o nieregularnych godzinach po 12 ÔÇô 13 godzin mia┼éem porobi─ç w tej firmie 1 rok robi┼éem 3 lata du┼╝o by wymienia─ç, ale powiem, ┼╝e wiem, ┼╝e to nerwica. Jedno mi przeszkadza te zawroty. teraz lata┼éem┬ápo lekarzach┬áte┼╝ ci─ůg┼éy┬ástres przez 3 mc .┬áJakie sposoby mia┼ée┼Ť na z┼éagodzenie tego. Dodam, ┼╝e postanowi┼éem sobie od tego miesi─ůca zrobi─ç 5 mc przerwy od pracy i tej gonitwy i wzi─ů─ç si─Ö wreszcie za siebie.┬á

Edytowane przez Damian2020

Odno┼Ťnik do odpowiedzi

W nerwicy, z mojego do┼Ťwiadczenia, musi "klikn─ů─ç" w g┼éowie, ┼╝e "to ja jestem odpowiedzialna za to co si─Ö dzieje z moim cia┼éem". Wed┼éug mnie najgorszym co mo┼╝na zrobi─ç to piel─Ögnowa─ç l─Ök i objawy, w stylu - s─ů, pojawiaj─ů si─Ö, wi─Öc rzucam wszystko, k┼éad─Ö si─Ö na ziemi i my┼Ťl─Ö tylko o tym, ┼╝e to wszystko mnie zaraz zniszczy, poddaj─Ö si─Ö temu i niech si─Ö dzieje co chce. No nie.┬á

Trzeba dotrze─ç do ┼║r├│d┼éa problemu. I do tego czasu warto organizmu s┼éucha─ç - czyli obserwowa─ç l─Öki i reakcje, my┼Ťli. Kiedy si─Ö pojawiaj─ů, co przed chwil─ů mign─Ö┼éo mi w my┼Ťlach, co kto┼Ť powiedzia┼é, co skojarzy┼éo mi si─Ö z punktem zapalnym? Mog─ů to by─ç niewyleczone traumy, mo┼╝e to by─ç sytuacja w pracy, obcowanie z konkretnymi lud┼║mi. Dojdziesz do tego, powoli si─Ö przed sob─ů przyznasz, nawet je┼Ťli to wypierasz, bo i tak si─Ö zdarza (np. ja jestem w tym mistrzyni─ů).­čÖé┬á

Kiedy ju┼╝ dowiesz si─Ö, b─Ödziesz podejrzewa┼é co jest guziczkiem w┼é─ůczaj─ůcym nerwic─Ö, wtedy dzia┼éaj. Spr├│buj zignorowa─ç objawy. Wiem, ┼╝e to wspaniale ┼éatwo napisa─ç i skoro tak pisz─Ö to chyba w og├│le z tym nie mia┼éam do czynienia. No c├│┼╝, mia┼éam. Dzi─Öki niej nauczy┼éam si─Ö sztuki odczuwania prawdziwego relaksu i to jest, moim zdaniem, czynnik stoj─ůcy na podium (obok nabycia samo┼Ťwiadomo┼Ťci) w kierunku uporania si─Ö z nerwic─ů. Odwr├│cenie uwagi od ataku┬ájest pierwszym krokiem do zignorowania go. I tutaj jest multum mo┼╝liwo┼Ťci, wi─Öc ro┼Ťnie nadzieja, ┼╝e chocia┼╝ jedna z nich zadzia┼éa. Wysi┼éek fizyczny, joga, medytacja, ASMR. Muzyka i ┼Ťpiewanie, nawet gdy nie masz g┼éosu Stachurskiego (:D).┬áPowr├│t do ksi─ů┼╝ki, kt├│r─ů dobrze znasz. Netflix i serial, kt├│ry na tyle Ci─Ö zaskoczy fabu┼é─ů, ┼╝e zapomnisz o dolegliwo┼Ťciach. Gry multiplayer. Spacer. Gotowanie. Zrobienie czego┼Ť nowego, nauczenie si─Ö czego┼Ť nowego. Zaj─Öcie. Najlepiej gdyby by┼éo to co┼Ť, co mo┼╝e wej┼Ť─ç w nawyk atakowy. "Aha, wraca to cholerstwo. No to teraz┬áskupiam my┼Ťli┬ána x".┬á

Bardzo du┼╝ym problemem by┼éo dla mnie to, ┼╝e traktowa┼éam si─Ö zbyt powa┼╝nie i jako jedyna taka, kt├│rej si─Ö co┼Ť dzieje. Nie by┼éam jeszcze na forum i og├│lnie jako cz┼éowiek izoluj─ůcy si─Ö ma┼éo wiedzia┼éam jak to wygl─ůda w praktyce. Do┼é─ůczy┼éam przypadkiem do grupki na FB (Stowarzyszenie Zaburzeni.PL - i Ty b─Ödziesz Odburzony!) - nie pisa┼éam nic od siebie, ale du┼╝o czyta┼éam. Posty pojawia┼éy si─Ö kilka, nawet kilkana┼Ťcie razy dziennie, cz─Östo by┼éy┬ápisane w strachu, powielaj─ůce si─Ö. Najpierw by┼éam wystraszona tym, jak ludzie mog─ů si─Ö ┼║le czu─ç, potem oswoi┼éam si─Ö z tym. W ko┼äcu powielaj─ůce si─Ö wielokrotnie tematy, na kt├│re i tak ci─ůgle kto┼Ť mi┼éo odpowiada┼é, zacz─Ö┼éy mnie wewn─Ötrznie frustrowa─ç i odesz┼éam. M├│j m├│zg du┼╝o wyni├│s┼é z grupy, g┼é├│wnie w ramach autoterapii. Znikn─Ö┼éy moje d┼éugotrwa┼ée stany l─Ökowe okraszone p┼éytkim snem po 2 godziny dziennie. Zacz─Ö┼éam znowu nabiera─ç powietrza w p┼éuca, serducho dziwnym trafem przesta┼éo robi─ç te wszystkie arytmiczne wydziwy. Zrozumia┼éam dzi─Öki cz┼éonkom tamtej grupy, ┼╝e to ja za to odpowiada┼éam. I to jest chyba klucz, posprz─ůta─ç w ┼Ťrodku.┬á

Odno┼Ťnik do odpowiedzi

Dzi─Ökuje za wyczerpuj─ůca odpowiedz. Patrz─ůc z perspektywy czasu ju┼╝┬ápodczas biegania po tych lekarzach szuka┼éem z┼éotego ┼Ťrodka na to ┼╝eby si─Ö zrelaksowa─ç dzisiaj pojecha┼éem z rodzin─ů na spacer wok├│┼é jeziora moja c├│ra powiedzia┼éa, ┼╝eby┼Ťmy poszli na k┼éadk─Ö w─Ödkarsk─ů gdy tam usiad┼éem ogarn─ů┼é mnie blogi spok├│j pierwszy raz od dawna poczu┼éem si─Ö cz┼éowiekiem odesz┼éy wszystkie czarne my┼Ťli tak┼╝e joz mam co┼Ť, co koi moje nerwy. B─Öd─Ö szuka┼é dalej zeby po zej┼Ťciu z lek├│w m├│c nad tym, cho─ç troch─Ö zapanowa─ç.┬á

Odno┼Ťnik do odpowiedzi

Je┼Ťli chcesz doda─ç odpowied┼║, zaloguj si─Ö lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani u┼╝ytkownicy mog─ů komentowa─ç zawarto┼Ť─ç tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj si─Ö

Zaloguj si─Ö

Posiadasz ju┼╝ konto? Zaloguj si─Ö poni┼╝ej.

Zaloguj si─Ö