Skocz do zawartości
Nerwica.com
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Moon73

O chorobie psychicznej mów właściwie!

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj ruszyła kampania "Wrażliwi na słowa. Wrażliwi na ludzi", której celem jest uświadamianie społeczeństwa na temat niewłaściwego używania języka w kontekście chorób psychicznych, co nierzadko prowadzi do stgmatyzowania i dyskryminowania osób chorych. Ponadto powoduje, że utrwalają się niekorzystne stereotypy dotyczące chorych i chorób. Kampanię zainicjowało Polskie Towarzystwo Psychiatryczne wraz z Radą Języka Polskiego.

 

Stygmatyzowanie osób chorych jest obecne nie tylko w języku potocznym, ale też w dyskursie publicznym, w polityce, w przestrzeni medialnej. Może przybierać różne formy, np. jest to:

- używanie negatywnych określeń dotyczących osób chorych, lekarzy, placówek leczniczych i procesu leczenia (wariat, czubek, psychol, psychiatryk, dom wariatów itd.)

- nadużywanie terminów psychiatrycznych na określenie zjawisk niemedycznych (np. używanie słów typu paranoja, demencja, schizofrenia na określenie osób zdrowych lub w odniesieniu do niemedycznych zjawisk)

- używanie terminów psychiatrycznych w funkcji obraźliwej (np. gdy polityk nazwie przeciwnika chorym psychicznie albo psychopatą itd.)

 

W ramach rozpoczętej kampanii dziś PTP opublikowało "Rekomendacje dotyczące języka niedyskryminującego osób z zaburzeniami psychicznymi":
https://prowly-uploads.s3.eu-west-1.amazonaws.com/uploads/landing_page_image/image/287232/4fc87cae758c6fc69ee555eaf7fa8cc1.pdf

 

I jeszcze artykuł z Gazety Wyborczej na temat akcji i jej celu:
https://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/7,174530,26380289,wrazliwi-na-slowa-wrazliwi-na-ludzi.html
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×