Skocz do zawartości
Nerwica.com
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
eovo

Winpocetyna

Rekomendowane odpowiedzi

Winpocetyna - rozszerza naczynia krwionośne, zwiększa przepływ krwi przez naczynia mózgowe, dzięki czemu doskonale poprawia koncentrację, skupienie oraz aspekty poznawcze.

 

Hamując fosfodiesterazy w komórkach ścian naczyń powoduje zwiększenie stężeń cAMP i cGMP i w konsekwencji zwiotczenie mięśni gładkich oraz rozszerzenie naczyń krwionośnych.

Poprawia mikrokrążenie w mózgu beż wywoływania efektu podkradania.

Hamuje w sposób zależny od dawki kanały sodowe, przez co wykazuje działanie neuroosłonowe i przeciwdrgawkowe.

W badaniach klinicznych wykazywano poprawę u pacjentów z różnym nasileniem zaburzeń neurologicznych od zaburzeń pamięci do stanów poudarowych.

Winpocetyna wpływa pozytywnie na metabolizm tkanki mózgowej poprzez poprawę mikrokrążenia.

Zwiększa zużycie glukozy i tlenu, a przez to wytwarzanie ATP.

Zwiększa tolerancję komórek nerwowych na hipoksję.

Przyspiesza cykl metaboliczny noradrenaliny i serotoniny w mózgu.

 

 

Swanson Vinpocetine poprawia krążenie krwi, poma­gając tym samym dostarczać tlen mózgowi. Winpocetyna to substancję pochodzenia roślinnego (Vinca minor - barwinek pospolity) o działaniu rozkurczającym na naczynia ośrodkowego układu nerwowego. Winpocetyna rozszerza naczynia krwionośne w obrębie mózgu, nie wpływa na krążenie obwodowe. Poprawia mikrokrążenie mózgowe i obniża opór naczyniowy. U osób starszych usprawnia metabolizm tkanki mózgowej, również w warunkach niedotlenienia. Zwiększa wykorzystanie glukozy i tlenu, zwiększa wytwarzanie ATP, zwiększa stężenie cAMP, poprawia parametry fizykochemiczne składników krwi. Okres półtrwania winpocetyny wynosi 2-3 godziny. Wydalana jest w postaci nieaktywnych metabolitów.

 

W badaniu zrealizowanym w Uniwersytecie Surrey w Wielkiej Bry­tanii 203 osoby z problemami z pamięcią otrzymywały winpocytynę al­bo placebo. To oraz inne badania wykazały znaczną poprawę zdolno­ści kognitywnych u ludzi przyjmujących ten środek. Co godne odnotowania, poprawę w zakresie koncentracji, przywoływania pamię­ci i uczenia się stwierdzono już po jednej dawce. Pewne podwójnie śle­pe badanie wykazało istotną poprawę pamięci w godzinę po zażyciu 40 mg winpocetyny.

 

Zioło to jest wskazane dla osób, które zaobserwowały u siebie osła­bienie pamięci, koncentracji, szybkości uczenia się, koordynacji nerwowo-mięśniowej i refleksu lub też słuchu albo wzroku. Badania ukazują jednak, że winpocetyna jest szczególnie przydatna w przypadkach osła­bienia krążenia krwi w mózgu, zwykle z powodu stwardnienia tętnic móz­gowych (stanu, w którym nagromadzenie blaszek zatyka tętnice) lub pod­czas mikrowylewu. Podobnie jak miłorząb, winpocetyna może być korzystna również w razie występowania szumów usznych (tinnitus), któ­re mogą powstawać z powodu problemów z krążeniem.

 

 

winpocetyna opinie działanie

 

Rozszerza naczynia krwionośne, zwiększa przepływ krwi przez naczynia mózgowe, naczynia siatkówki oraz w uchu wewnętrznym. Łagodzi objawy neurologiczne spowodowane niedostatecznym ukrwieniem OUN. Poprawia metabolizm i moduluje uwalnianie neuroprzekaźników w OUN. Zwiększa elastyczność krwinek czerwonych, co przyczynia się do poprawy warunków mikrokrążenia. Jest wybiórczym inhibitorem izoenzymu fosfodiesterazy typu I (PDE I). Zwiększa produkcję wysokoenergetycznych fosforanów i stężenie cAMP. Wykazuje działanie spazmolityczne na mięśnie gładkie naczyń krwionośnych. Po podaniu p.o. osiąga maks. stężenie we krwi po 60–90 min. Jej dostępność biologiczna wynosi ok. 57%; pokarm zwiększa ją o 60–100%. Winpocetyny nie należy stosować jednocześnie z heparyną.

 

Liczne są powody sukcesów winpocetyny w potęgowaniu zdolności umysłowych i pamięci. Jak miłorząb, hamuje ona agregację trombocytów, powstrzymując komórki krwi od sklejania się ze sobą i tamowania naczyń krwionośnych. Badania dowodzą również, iż rozszerza ona naczy­nia w mózgu, usprawniając tym samym krążenie, co pozwala czerwonym krwinkom, niosącym tlen, łatwiej przechodzić przez wąskie tętnice.

 

Ale komórki mózgu wymagają nie tylko ciągłego dobrego zaopatrze­nia w tlen. Potrzebują także energii. Winpocetyna okazała się wzmagać jej wytwarzanie w neuronach mózgu. Przyspieszając transport glukozy i tlenu do mózgu oraz ich spożytkowanie, może ona redukować skutki wylewów czy mniej drastycznych mikrowylewów, które niekiedy prowa­dzą do demencji.

 

W końcu stwierdzono, że winpocetyna stymuluje neurony noradrenergiczne w obszarze mózgu, zwanym miejscem sinawym (locus coeruleus). Neurony te wpływają na funkcjonowanie kory mózgowej – par­tii mózgu aktywnej w rozumowaniu, planowaniu, działaniu. Z wiekiem spada ich liczba, co osłabia koncentrację, bystrość umysłu oraz tempo przetwarzania informacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×