Skocz do zawartości
Nerwica.com

Jak przebiega psychoterapia ?


Umpero

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że istnieje temat zbiorczy w tej kwestii, ale tak jak ktoś napisał w tamtym temacie "30 stron to info o tym kto i jakie leki przyjmuje".

 

Zatem czy ktoś jest w stanie mi opisać jak wygląda psychoterapia z prawdziwego zdarzenia ?

Czy tam się nad czymś pracuje ? O co chodzi z tymi nurtami?

Przychodzę do takiego psychoterapeuty i gadam mu, a on co z tym robi ?

Czy psychoterapeuci coś notują jak się do nich przychodzi i później na podstawie tego opracowują jakiś plan działania z daną osobą ?

Jak rozpoznać, że psychoterapeuta to psychoterapeuta, a nie osoba z dyplomem psychologa, która po prostu jest na etacie w jakimś ośrodku bo właśnie ma ten dyplom i tak na prawdę nie wie jak pomóc ludziom i po prostu sobie z nimi gada ?

Ktoś może mi opisać przebieg 2-3 wizyt ze swojej psychoterapii?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że istnieje temat zbiorczy w tej kwestii, ale tak jak ktoś napisał w tamtym temacie "30 stron to info o tym kto i jakie leki przyjmuje".

 

Zatem czy ktoś jest w stanie mi opisać jak wygląda psychoterapia z prawdziwego zdarzenia ?

Czy tam się nad czymś pracuje ? O co chodzi z tymi nurtami?

Przychodzę do takiego psychoterapeuty i gadam mu, a on co z tym robi ?

Czy psychoterapeuci coś notują jak się do nich przychodzi i później na podstawie tego opracowują jakiś plan działania z daną osobą ?

Jak rozpoznać, że psychoterapeuta to psychoterapeuta, a nie osoba z dyplomem psychologa, która po prostu jest na etacie w jakimś ośrodku bo właśnie ma ten dyplom i tak na prawdę nie wie jak pomóc ludziom i po prostu sobie z nimi gada ?

Ktoś może mi opisać przebieg 2-3 wizyt ze swojej psychoterapii?

 

Bardzo trudne zadanie, ale spróbuje...

Psychoterapia to forma leczenia zaburzeń psychicznych poprzez dialog (rozmowę) lub inne techniki, prowadzące do wglądu a poprzez niego do zmiany.

Pracuje się nad nieadekwatnymi przekonaniami, rozumieniem siebie (swoich emocji), samoakceptacją, generalnie nad połączeniem emocji, myśli i zachowań w spójny system - zależnie od tego kto i z czym ma problem.

Z nurtami to chodzi o to, że to co opisałem wyżej robione jest na różne sposoby, ale tak na prawdę kwestia nurtu to sprawa terapeuty a nie pacjenta.

Terapeuta przede wszystkim dokona diagnozy (najczęściej problemowej, ale często też nozologicznej), później przedstawi ją klientowi/pacjentowi i spróbuje się z nim umówić co będą z tym robić. Notowanie zależy od terapeuty - jedni mają lepszą pamięć inni gorszą, czyli jedni coś notują, inni nie.

Psychoterapeutę można zapytać czy się szkoli i gdzie, czy się superwizuje i u kogo, czy znajduje się na liście psychoterapeutów lub szkolących się, czy posiada certyfikat poświadczający, że pracuje zgodnie ze standardami.

Wątpię, że ktoś opisze tak intymną sprawę jak przebieg 2-3 wizyt. Psychoterapeutę obowiązuje tajemnica zawodowa, która po częsci obowiązuje też pacjenta...może więc opisać swoje wnioski, emocje i przemyślenia, ale nie to co się konkretnie działo i co kto powiedział...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znachor, pierwsze słyszę, żeby pacjenta obowiązywała tajemnica.

 

Dla jego własnego dobra obowiązuje...oczywiście może mówić co mu się podoba, ale to jednak zwykle niesie jakieś konsekwencje.

Dlatego bezpieczniej jest mówić o swoim przeżywaniu czy wnioskowaniu niż o "faktach"...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×