Skocz do zawartości
Nerwica.com

A wy jak rozumiecie to stwierdzenie?


Gość Zbychu 1977

Rekomendowane odpowiedzi

Dodam tylko ze jest to kwintesencja esencji mysli Kołakowskiego na temat Boga,ideologii,sprzeczności miedzy ideologiami itd :cyt:

"I czyż nie narzuca się podejrzenie, że gdyby „być” nie było „do czegoś”, a świat pozbawiony sensu, to nie tylko nigdy nie zdołalibyśmy wyobrazić sobie, że jest inaczej, lecz nawet pomyśleć nie bylibyśmy w stanie tego właśnie, że „być” nie jest w istocie „do czegoś”, a świat pozbawiony sensu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko ze scientystyczny obraz swiata zakłada ze "być" nie jest do "czegoś " ,że ani wszechswiat ani życie,ani historia nie mają żadnego celu i ze nie istnieje sens poza ludzkimi intencjami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W powyzszej maksymie Kołakowski nie przedstawia scjentystycznego obrazu świata,pisząc "Dodam tylko ze scientystyczny obraz swiata zakłada ze "być" nie jest do "czegoś " ,że ani wszechswiat ani życie,ani historia nie mają żadnego celu i ze nie istnieje sens poza ludzkimi intencjami" chodziło mi tylko o ukazanie co ma na myśli pisząc "być" do "czegoś".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja to stwierdzenie rozumiem jako klasyczny argument z racjonalności przyrody (nie wiem jak to się poprawnie nazywa), ateiści odbijają go w ten sposób, że zdolność człowieka do myślenia konceptualnego, narracji nadającej sens przyrodzie jest wytworem ewolucyjnym i społecznym, narzędziem do radzenia sobie z warunkami w jakich człowiek żyje, w porządku tylko właśnie, chodzi tu pewnie o sam fakt, że myślenie konceptualne pozwala radzić sobie z rzeczywistością, odnośni się do niej i jest korzystne, bo wskazuje to na racjonalność przyrody i jej funkcjonowanie wg określonych praw, a to z kolei sugeruje, że... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×