Skocz do zawartości
Nerwica.com

Rolnik.


wiejskifilozof

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj praca na roli jest dużo lżejsza fizycznie niż kiedyś zwłaszcza jak się ma dobry sprzęt, wtedy wiedza z mechaniki i automatyki jest bardziej przydatna od siły fizycznej, choć i też czasem wciąż część rzeczy się ręcznie robi. Dzisiaj rolnicy rzadko kiedy uprawiają wszystko po trochu i zajmują się hodowlą poszli w specjalizacje np tylko sieja zboża albo np hodują byki lub brojlery. Dziś to bardziej biznesmen niż chłop w tradycyjnym tego słowa znaczeniu.

No i dziś na wsiach mało kto już jest rolnikiem, prawie nikt nie hoduje świń czy krów, nawet kury coraz rzadziej przynajmniej w moich okolicach gdzie ziemie przejęli wielohektarowi rolnicy lub jakieś firmy co maja po parę tysięcy hektarów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj praca na roli jest dużo lżejsza fizycznie niż kiedyś zwłaszcza jak się ma dobry sprzęt, wtedy wiedza z mechaniki i automatyki jest bardziej przydatna od siły fizycznej, choć i też czasem wciąż część rzeczy się ręcznie robi. Dzisiaj rolnicy rzadko kiedy uprawiają wszystko po trochu i zajmują się hodowlą poszli w specjalizacje np tylko sieja zboża albo np hodują byki lub brojlery. Dziś to bardziej biznesmen niż chłop w tradycyjnym tego słowa znaczeniu.

No i dziś na wsiach mało kto już jest rolnikiem, prawie nikt nie hoduje świń czy krów, nawet kury coraz rzadziej przynajmniej w moich okolicach gdzie ziemie przejęli wielohektarowi rolnicy lub jakieś firmy co maja po parę tysięcy hektarów.

Zgadzam się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno obciach mieć ojca rolnika.Ale ciekawe co zrobili by ci,z tak mówią.Skąd by wzięli żarcie ? A nie,przepraszam według nich szynkę robi się w sklepie.
Taki stereotyp będzie się jeszcze niestety ciągnął latami, gdyż społeczność pracująca fizycznie była zawsze ogólnie postrzegana jako niższa klasa. Poniekąd ludzie mieszkający na wsi i trudniący się rolnictwem sami na to zapracowali. Chodzi tu w głównej mierze o zakres posiadanych wiadomości/wyedukowanie, o nieprzywiązywanie wagi do własnego wizerunku/higieny, bigoterię, zaściankowość(np.wiara w zabobony, ciągła walka o miedzę, czy o bycie lepszym od sąsiadów, główne "rozwijające" zajęcie po pracy - picie/plotkowanie itp.). Pamiętam, jak jeszcze nie tak dawno byłam na wsi na Pasterce. Mężczyźni już stojąc w kościele dzierżyli za pazuchą flaszki wódki, by zaraz po skończonej mszy móc jak najszybciej się napić. To był ich priorytet. Potem szli ulicą opróżniając butelki z gwinta.

Gdy kupiłam kawałek ziemi musiałam dokonać prawnego rozgraniczenia. Dwóch sąsiadów miałam również napływowych z miasta, więc dla nich to było całkowicie normalne. Jeden (miejscowy orzeszek) natomiast z miejsca oznajmił, że on nie zgadza się na żadnego geodetę, bo on sam najlepiej wie od dziada pradziada, gdzie przebiega granica. Chciałam załatwić to z nim polubownie, ale się nie dało. Potem odgrażał się mojemu ojcu wymachując siekierą. Oczywiście nic mu to nie dało. I co z tego, że całymi dniami pracował w polu? Co z tego, że być może dzięki jego zbiorom ludzie w mieście mają co jeść? Z pewnością nie rozpierałaby mnie duma, gdybym miała takiego ojca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najgorsza sytuacja jest na wsi,gdzie kiedyś był PGR.

Zwykle tak, tam gdzie były PGR-y jest pijaństwo i bezrobocie choć wydaję mi się że i tak lepiej jest niż 10-15 lat temu tej biedy aż tak nie widać, ale też wielu się wyprowadziło lub zmarło. Natomiast tam gdzie były prywatne gospodarstwa widać wręcz luksusy, willa za willą i kilka aut przed domami, ale trudno mi się odnieść do całej Polski przynajmniej tak jest na wybrzeżu a tu z turystyki większość żyje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×